Melyik egyház az, amire Jézus rábízta az emberek tanítását, stb?
És ügyeljünk egymásra, a szeretetre és jó cselekedetekre való felbuzdulás végett,
El nem hagyván a magunk gyülekezetét, a miképen szokásuk némelyeknek...Zsid. 10,24-25
Ha a Zsidóknak írt levél szerzőjét komolyan vették volna a Krisztust "követők", akkor most csak egy (felekezet,egyház) létezne, ergo egy igaz evangéliumhirdetés, egy tanítás...
Mintha látta volna előre az egyházszakadást és a "reformációt", azt a rengeteg (többnyire eretnek) felekezetet amely azóta létrejött és az igazság köntösébe burkolva tagadja Krisztust, magát pedig az egyedüli igaz tanítás hirdetőjének kiáltva ki...(adventista,jehovista,unitárius,mormon...stb)
1.Hsz!
Nem ártana tudnod,hogy mióta létezik Római Katolikus Egyház!
Nyilván 1000-körül nem Járt Jézus Rómában.
Véletlenül egy 0-val többet írtál. Gondolom véletlen elütés csak, bizonyára nem szándékosan hazudnál ekkorát, elgépelés meg olykor előfordul velem is, csak a többi olvasó miatt javítom ki.
Egyébként valóban nem járt Jézus Rómában az 1. században, a római felekezetet Péter és Pál apostol alapította, ahogy Pál alapította a Korintusi egyházat is, de erről kellő adat van az ApCselben és apostoli levelekben.
Ellenben az összes részegyház a Katolikus Egyház része volt (amit már a Kr.u. 100 körül keletkezett írások név szerint is említenek). Sehol sem látom, hogy az 1. hozzászóló csak a római gyülekezetet emelte volna ki. Biztos ezt is félreolvastad csak (elég későn válaszoltál), máskülönben minek adnál az első hozzászóló szájába olyat, amit nem írt?
23.Hsz!
Római Katolikus Egyházról nem beszélhetünk 1000 előtt,az egyházszakadás előtt.Ezt nem ártana tudni egy katolikusnak!
Jézus,az emberek tanítását NEM vallásfelekezetekre bízta,hanem követőire.Emberekre,akik Őt követik,s nem emberek által kitalált vallásokat!
Elvileg bármely közösségben vannak Krisztusnak ilyen követői,de bizonyos vallásfelekezetek túl szorosan ragaszkodnak emberi hagyományokhoz,elképzelésekhez, amitől képtelenek hitelesen képviselni Krisztust.
@23: azért erős túlzás azt állítani, hogy a római egyház részei lettek volna pl. a szír, örmény, kopt és egyéb független gyülekezetek...
A magam részéről első közelítésben jóval egyszerűbben döntöm el, ki testvér: aki hiszi és vallja az Apostoli Hitvallásban leírtakat, az Krisztus népéhez tartozik.
#26
Ferdítel, sehol sem írtam ezt.
Azt írtam, hogy az összes részegyház a Katolikus Egyház része volt. Ezen belül csak egy a római gyülekezet, ahogy része volt az antióchiai, efezusi, korintusi, stb stb....
Viszont a római gyülekezet elsőbsége csakhamar kirajzolódott, már Római Szent Kelemen (nézd meg mikor élt) idején egyértelműen bizonyítható történelmi forrásokkal.
Sőt, ha az egyik részegyházban zsinatot tartottak, az ott megszületett határozatokat mindig Rómába küldték jóváhagyásra.
Az örmény és kopt keresztények későbbi felekezetetek, különösen az örmények, a kopt hagyományok elég régre nyúlnak vissza (Szent Márkig), de történelmi forrásokkal nem tudják bizonyítani, ahogy a Bibliában sem szerepel.
A katolikus Egyháznak ma is kb 23 részegyháza van, amiből csak egy a római. Bár kétség kívül a legnagyobb.
Tehát nyugodtan kimondhatjuk, történelmi szempontok és tények alapján főleg, hogy az első Egyház, amire Jézus bízta az emberek tanítását, az Örömhír hírdetését, az a Katolikus Egyház volt (már az I. század végén bizonyíthatóan így nevezték), az összes keleti (ma többségében ortodox) és nyugati részegyházával együtt.
Az pedig más kérdés, hogy az idő előrehaladtával ezt az üzenetet hogy közvetítette, nyílván a katolikusok szerint most is Krisztus üzenetét közvetíti, míg a protestánsok szerint (minél távolabb szakadtak, annál erősebben mondják) nem teljesen, vagy egyáltalán nem.
Egy messzire szakadt neoprotestáns nyílván foggal körömmel fogja védeni felekezetének hivatalos álláspontját, lábbal taposva a történelem igazságait (lásd fentebb rendkívül művelt barátunkat, hogy 1000-ben alakult - legalább 1054-et írt volna...), de az óbégatásuk a tényeken nem fog változtatni.
@27: majdnem. Ha már idáig eljutottunk, akkor már csak az van hátra, hogy a görög "katholikosz" szó jelentése: egyetemes. Azaz egyik felekezetnek sincs joga kisajátítani ezt a kifejezést -sem az ortodoxnak, sem a rómainak; egyiknek sem, amelybe nem tartozik bele az összes Krisztusban hívő keresztény.
Amint úgy látom, az 1054-es szkizma megítélése egyértelmű, úgy már csak azt kellene mindenkinek elfogadnia, hogy a reformáció gyakorlatilag semmiben nem különbözik ettől.
A magam részéről fenntartom a véleményem: a vízválasztó az Apostoli Hitvallás.
#28
Nem érzem, hogy ki lenne sajátítva. Az igaz, hogy az ortodox egyházak nélkül csonka a katolikus Egyház, viszont a protestáns egyházak és gyülekezetek maguk mondták, hogy nem akarnak részei lenni (sőt, egyesek magával az antikrisztussal/szervezetével teszik egyenlővé).
A római egyház sem sajátítja ki a katolikus szót, viszont joggal nevezheti magát a katolikus Egyház részének, mint egyik részegyháza.
Lényegében egyedül a pápaság intézménye az (na jó ha nem is teljesen, de az egyházszakadás pl. erre vezethető vissza), ami ebben a tekintetben gondot okozhat, viszont Római Szent Kelemen okán már említettem előző hozzászólásomban.
"A magam részéről fenntartom a véleményem: a vízválasztó az Apostoli Hitvallás."
Ebben egyetértek, de hozzávenném a Níceai hitvallást, amit teljes és egyetemes zsinat fogadott el (tehát minden akkori keresztény egyház), mert bővebben kifejti az Egyház hitét. Úgy tudom, hogy nincs ellenére a legtöbb protestánsak e Hitvallás használata.
Igyekeztem végig történelmi szempontok alapján megközelíteni a témát, mert a kérdés szempontjából lényegtelenek az apróbb (néha picit nagyobb) hitbeli eltérések.
Az,teljesen téves elképzelés,hogy Krisztus akármelyik emberek által alapított vallásfelekezet szervezetére bízta az evangélium terjesztését!
Krisztus,csak az általa alapított eklézsiákra bízta azt.Azokra a követőire,akik Őt,és nem emberi hagyományokat,liturgiát,később kitalált dogmákat hirdetnek,s hatalmukat nem az emberiség szolgálatában élik meg,mint Krisztus,-aki rabszolga módjára megmosta tanítványai lábait-hanem vagyon felhalmozással,politikai nyomás gyakorlásával,háborúkkal,erőszakkal,bibliaidegen tanokkal zsarolva,despotákként uralkodnak.
Krisztus megbízottai,kizárólag Krisztus által alkalmazott módszereket alkalmaznak küldetésük beteljesítésére.
Hogy ők hol,milyen vallásfelekezetekben tartózkodnak,azt viselkedésük híven jelzi.Annyi számomra bizonyos,hogy az ördögnek nincs hatalma,még a legkorruptabb felekezetből sem kitiltani őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!