A Lukács 16,9-et hogyan kell értelmezni?
Én is mondom néktek, szerezzetek magatoknak barátokat a hamis mammonból, hogy mikor meghaltok, befogadjanak benneteket az örök hajlékokba.
Lukács 16:9 HUNK
Használjam fel a vagyonomat arra, hogy barátokat szerezzek, hogyha majd meghalok, örüljenek?... Vagy mi? :D
Előre is köszönöm!
20L
Na igen, a hamis sáfár példázata a legnehezebb példázat... :)
Miről is van szó?
Van egy úr, akinek van egy sáfára. Egyszer csak közli az úr, hogy nem lehet többé sáfár. A sáfár a jövőre való tekintettel erre az uraság pénzét osztogatni kezdi, hogy barátokat szerezzen magának. Ez idáig rendben is van, de itt jön a csattanó: az úr megdicséri a sáfárt, hogy jól tette.
Ez mit jelent nekünk?
Az úr nyilván Isten, a sáfár pedig te vagy. Ez az úr akkor dicséri meg a sáfárt, ha a tőle kapott vagyont szétosztja. Úgy ahogy te az életedben mindent Istentől kaptál, neked is azzal kell gazdálkodnod, és a példázat szerint nagylelkűen bánni vele.
A 9. versben ezt össze is ezt foglalja össze. Úgy ahogy a sáfár szertett barátokat a pénzt osztogatással, te is osztogasd a "hamis mammont" nyugodtan (hiszen hamis!), hogy majd neked is lehessen helyed az "örök hajlékban".
A további versek arról szólnak, hogy Istenünk és Jézus az, aki befogad az örök hajlékba, vagy is a messiási királyság alatt valói lehetünk.
Valamint beszél arról is az előzőekben, hogy a sáfárság azt jelenti, hogy Isten ránk bíz "javakat" a Földön.
Az első században a sáfársággal megbízottak az anyagi javaikat arra használták, hogy segítség azokat az ebereket, és a munkájukat, akik Isten szolgálatával foglalatoskodnak.Így akiknek sok volt, azoknak nem volt túl sok, és akiknek kevés volt, nem volt túl kevés.
(2Korintusz 8:14, 15) 14 hanem hogy kiegyenlítve, most a ti fölöslegetek ellensúlyozza az ő hiányukat, hogy majd az ő fölöslegük is ellensúlyozza a ti hiányotokat, hogy kiegyenlítődés legyen. 15 Mint ahogy meg van írva: „Akinek sok volt, annak nem volt túl sok, és akinek kevés volt, annak nem volt túl kevés.”
Pál felügyelt az adakozás menetére, így a szükséget szenvedő hívők anyagi vonatkozásban könnyebbséget éreztek és még nagyobb erővel végezték a prédikálómunkát; Látható hát, hogy a testvérek egymást segítették.
A Bibliában leírtak szerint, a pénz a hamis gazdagság, amit arra használtak fel az első században is és most is, hogy Isten munkáját támogassák, és segítsék azokat a kevésbé jó életnek örvendőket akik ugyan úgy részt vettek a Isten földre vonatkozó munkájában.
Így az egyes gyülekezetek, adományokat gyűjtöttek azoknak a testvéreiknek, akik nem álltak anyagilag jól, hogy tudják végezni azt a szolgálatot, amit Jézus rá bízott a követőire.
ebből jól látható, hogy itt a keresztények elsősorban, egymást segítették, és nem egy valakit, aki nem volt közülük való.
Napjainkban, az anyagi erőforrásainkat ugyan így arra használhatjuk, hogy Isten ránk bízott feladatát támogassuk, és segítsük azokat a testvéreinket bizonyos helyeken országokban, ahol nehezebb anyagi körülmények között élnek, hogy a munkát ott is tudják végezni.Így nem élünk pazarló életet, hanem bölcsen használjuk fel anyagi javainkat.
S a Teremtőnk ezt is látva, Jézussal együtt a barátaivá fogad, és biztosítja a jövőnket.
Persze ez nem azt jelenti, hogy nem segíthetünk egyszerű szegény embereknek.
"És dícséré az úr a hamis sáfárt, hogy eszesen cselekedett, mert e világnak fiai eszesebbek a Eféz. 5,8. 1 Thess. 5,5. világosságnak fiainál a maguk nemében. 9Én is mondom néktek, szerezzetek magatoknak barátokat a hamis mammonból, hogy mikor meghaltok, befogadjanak benneteket az örök 1 Tim. 6,18.19. hajlékokba."
Jézus itt HAMISNAK nevezi a sáfárt! Tehát nem azt dicsérte meg benne, ami hamis volt (eltékozolta a vagyonát), hanem azt, hogy mennyire okos és ravasz volt, a hamissága ellenére.
Ez a példa beszéd a világosság fiainak állította példaképül ezt a ravaszságot és okosságot, de az szerintem tévedés, amikor valaki azt hiszi, hogy a hamis sáfárt állította volna példaképül Jézus a világosság fiai elé.
A mammon pedig egy eszköz, amit meg kell tanulni okosan és ravasz módon használni, a világosság fiainak, az „örök hajlékok megszerzésének” érdekében. Ebből a szempontból az adáson van a hangsúly, tehát aki adásra használja a hamis mammont, és nem a vevésre (még többet szerezni).
A pénz (mammon) maga hamis ugyan, de a világosság fiai tudnak vele úgy bánni, hogy azzal bejuthassanak az örök életbe. Kb. mint a kígyó méreg, ami nagyon mérgező, de aki megtanulja elkapni és lefejteni a kígyóban lévő mérget, az gyógyszerként tudja használni a mérget.
"Ha nemcsak hívőknek, hanem hitetleneknek is, ha nemcsak veled azonos gondolkodásúaknak, hanem azoknak is, akik egészen másképpen gondolkodnak, mint te, segítesz, akkor barátaiddá tudod őket tenni. Az anyagi javakat mammonnak is, hamisnak is lehet mondani. Természetesen azok, akiket ilyen javakkal barátokká lehet tenni, azok csak a felszínen barátok, de barátok. "
Idézet forrása: Jézus; A HANG - könyv 989
Csak azzal egészíteném ki az eddig írottakat, hogy a hamis mammon nem csak vagyont jelenthet, hiszen az van írva, hogy "amikor elfogy." Szerintem emiatt jelenthet vagyonon vagy vagyontárgyakon kívül időt, energiát is, bármit, amivel rendelkezünk.
Jézus üzenete, hogy amink van ebben a mulandó világban (mivel mulandó, azért hamis), használjuk mások javára, és a mulandó dolgaink feláldozása arra fogja indítani Istent, hogy helyette sokkal értékesebb örök dolgokat adjon nekünk a mennyben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!