Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Azért volt annyira elterjedt...

Azért volt annyira elterjedt az emberáldozás a fejlettebb indián kultúrákban, mert kevés háziállatuk volt?

Figyelt kérdés

A legtöbb nép kultúrájának része volt az emberáldozás (még Európában is; pl. a tél végi kiszebáb-égetés és hasonló szokások ennek a maradványai lehetnek), de az óvilági fejlettebb kultúráknak kevéssé volt jelentős, és gyakran szinte teljesen megszűnt. Az indián civilizációkban (maja, azték, inka, olmék,...) viszont jelentős szerepe volt.

Azért merült fel bennem, mert míg Európában, Ázsiában és Afrikában, ahol a fejlettebb civilizációknál háttérbe szorult/kikopott az emberáldozás, rengeteg nagytestű állatfajt (és általában sokféle állatfajt) tartottak-tartanak háziállatként, míg az indiánok közül csak az andoki indiánoknak volt nagyobb testű háziállata (láma, alpaka), a többiek csak pulykát, pézsmakacsát, és esetleg papagájokat tartottak, nagyobb állatot nem (a kutyát szándékosan nem soroltam fel, mert sose hallottam, hogy bárhol is áldozati állatként szerepelt volna).



2017. aug. 13. 10:11
 1/8 anonim ***** válasza:
81%
Nem, az egész világon volt emberáldozat bizonyos pogány vallásokban, ennek semmi köze az állatok hiányához.
2017. aug. 13. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Ahol az ember megél, nem lehet akkora állathiány, hogy inkább akkor egymást áldozzák fel. Vágjunk le egy nyulat? Á, olyan kevés van, inkább a Bélát.
2017. aug. 13. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A bővebb kifejtés első mondatában ("A legtöbb nép kultúrájának része volt...") én is utaltam rá, hogy az egész világon előfordult az emberáldozás. Arról se volt szó, hogy nem voltak nagytestű állatok Amerikában, mert hát bőven voltak, csak éppen mindössze két nagyobb állatot háziasítottak (a láma a guanakónak, az alpaka pedig valószínűleg a vikunyának a háziasított változata), és a földművelő indián népek nagy része semmilyen nagy növényevő emlőst se tartott háziállatként.
2017. aug. 13. 11:01
 4/8 anonim ***** válasza:
30%

Nem. Azert, mert idegen, kitalált isteneket imádtak. Ma is ez történik az ego oltárán, mikor kitépnek egy embert az anyjából, csak mert nekik így kényelmes. Itt az abortusz eredménye, amiről azt hazudják, hogy csak egy sejtcsomó és nem érez. Jól látni, hogy még mozog a baba és őt ma nálunk legálisan ölik meg:

[link]

2017. aug. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A perui meztelen kutya az Inkák állata volt.

A Xoloitzcuintli az Aztékoké és Majáké.

Voltak háziállataik, semmi köze nincs a két dolognak egymáshoz, a vallási vezetők az emberáldozatot preferálták, nem az állatot.

2017. aug. 13. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 .,,.,,.,, válasza:
0%
Szerintem akkor áldoztak fel embert amikor élelem hiány volt, s így kevesebb embert kellett etetni. Szóval ha így nézzük akkor lehet úgy is mondani hogy, azért áldoztak embert, nert kevés volt a háziállatuk.
2017. aug. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

Az emberáldozatok,( és az állatoké is) megfélemlítésről és az irámyításról szóltak. A papság hatalmának, fontosságának bebetonozásáról.


Gyakorlatilag, -szinte- az összes vallásban fellelhető volt.



Az emberi civilizációk fejlődésével, a tudás kikerült a papság, a vallási vezetők principiumából, így egyre több ember,egyre többet tudott. A tudás, és az ismeretek elterjedtek az emberek között.


Aki pedig tudással rendelkezik,azt nehezebb megvezetni. Ezért találsz az elmaradott helyeken még mindig ilyen szokásokat, és pontosan ugyanezért, a fejlettebb nemzeteknél nem.


Természetesen ezt szépen elrejtették, az istenek, és a vallás mögé.



szép napot

2017. aug. 14. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Azért is érdekes ez a kérdés, mert az ismert indián civilizációk (maja, azték, inka, tolték, olmék, zapoték, stb.)közül többen viszonylag fejlettnek tekinthetők; a Közép-amerikaiaknak fejlett írásbeliségük volt, és az ismert civilizációk fejlett naptárat, és számrendszert dolgoztak ki, ami az akkori legpontosabbak közé tartozott az egész világon, fejlett út-és vízvezeték-hálózatot építettek ki pl. az inkák, vagy az aztékok, illetve összetett, jól felépített erkölcsi szabályrendszer és törvénykezés szerint éltek az inkák és az aztékok (valószínűleg a maják is).


Ezen kívül (a spanyol hódítók leírásai alapján is!) állítólag előfordult a szociális segély (állítólag az inkák a beszedett terményadó egy részét arra használták fel, hogy az árva gyerekeknek, a hozzátartozó nélküli rokkant, és öreg embereknek (tehát aki még, vagy már nem tudott dolgozni) enni adjanak). A fent leírt tulajdonságok pedig nem a barbár népekre jellemzőek, hanem a fejlettebb civilizációkra; emiatt furcsa nekem, hogy mégis annyira jelentős szerepe volt náluk az emberáldozásnak.


Abban különböztek az Óvilág ókori civilizációitól, hogy nem ismerték az ekét és a kereket, nem használtak vasat, és többnyire nem tartottak nagytestű növényevő állatokat (az andoki népek igen).

Ezért merült fel bennem a nagytestű háziállatok hiánya lehetséges indokként arra, hogy miért nem ment ki a divatból náluk az emberáldozás; Európában, Ázsiában, és Afrikában tudtommal marhát/kecskét/juhot/disznót/tevét/bivalyt/lovat (kinek mi volt) áldoztak leginkább az isteneknek (egyébként az inkák, ajmarák, stb. akik lámát, alpakát tartottak, őnáluk is kevésbé volt jelentős Közép-Amerikához képest az emberáldozás).

2017. aug. 14. 14:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!