Mennyire számít az, hogy papíron melyik egyházhoz tartozok? Attól függne az üdvösség, hogy az adott egyház értelmezése alapján élek-e?
Leírom, miért vetődött fel bennem ez a kérdés.
Felnőttként részesültem a bevezető szentségekben (keresztelés, első áldozás, bérmálás) rk. szertartás szerint.
Azelőtt protestáns körökben mozogtam (református, evangélikus és neoprotestáns kisegyházakban). De egyiknél sem köteleztem el magam.
Utána belekeveredtem az ezoterikába. Évekig foglalkoztam vele. Ezt az időszakot inkább nem részletezném, de fontos megemlíteni ezt a szakaszt is.
Utána visszatértem a keresztény közösségbe, de ekkor a római katolikus miséket kezdtem el látogatni.
Felnőtt felkészítés után részesültem a bevezető szentségekben.
Azóta is rendszeresen járok misére, olvasom a Bibliát.
Viszont éppen a Biblia olvasása során jöttek elő olyan dolgok, amelyek az egyes egyházak tanításával kapcsolatos.
Pl. a katolikusok megkülönböztetnek halálos és nem halálos bűnt. A protestánsok nem használják ezt a differenciálást.
A katolikusok kötelezőnek mondják az évi egyszeri gyónást. A protestánsok nem köteleznek ilyenre, ott a közös bűnbánat/gyónás van, amit "előírnak".
A protestánsoknál a lelkészek házasodhatnak, illetve lehet nő is lelkészi szerepben. A rk. egyház nem engedélyezi a papok nősülését, illetve nő nem lehet vezető (papi) szerepben. Ha jól tudom, a cölibátus eredetileg inkább gazdasági okokból lett alapítva, hogy pl. a földbirtokok az egyháznál maradhassanak.
Nagyon sok ilyen dolog előjött bibliaolvasás során, és ebből arra következtetek, hogy ezek közül nem lehet egyszerre mindegyik igaz. Továbbá, mivel az egyházak tagjai egyszerű emberek, így az egyház, mint olyan sem lehet tökéletes. Így akkor melyik lenne az igazi egyház?
A Bibliában van egy olyan is, hogy sem Péteré, sem Pálé nem vagyunk, vagyis nem az számít ki keresztel, hanem az, hogy hiszünk-e Istenben, elfogadjuk-e Jézust megváltónknak és ezekből következően teljesítjük-e a "parancsot", vagyis megkeresztelkedünk-e, így vállalva Istenhez illetve Jézushoz (és nem az adott földi intézményhez) való tartozásunkat.
Értem én, hogy emberekként társas lények vagyunk, szükségünk van egymásra, stb. DE fontos-e az, hogy papíron melyik keresztény egyháznál keresztelkedtünk?
A szent írás alapján számít, hogy hova tartozol, mert akkor úgy élsz.
Ha rendszeresen változtatsz az életstílusodon, akkor az nem Bibliai mert Krisztus követői, a keresztények egyféle képen és egységesen élnek szerte a világon.
És nem csapódnak össze vissza a világ szelében.
NINCS ÜDVÖZTŐ EGYHÁZ,CSAK ÜDVÖZÍTŐ KRISZTUS!
Ugyanígy,nincs üdvözítő keresztség,csak üdvözítő Krisztus.
A keresztség,annak kinyilvánítása,hogy egy életet lezártál(keresztelő medencébe fojtotad),s új életet kezdtél Krisztussal(újjászülettél Krisztusban).
Hiába kereszelkedsz ott,ahol Krisztus,épp úgy,épp olyan áldás kíséretében,ha azt nem előzte meg,egy Krisztus szerinti megtérés.A megtérés külső jeleként megjelenik Isten Lelke gyümölcse,a szeretet,különböző aromáival.
A vallásfelekezetekhez való tartozásnak semmi köze nincs az üdvösséghez.
Doktrinák kérdésében,figyelj Isten Lelke halk,szelíd hangjára,és zárd ki a vallások erőszakos zörejeit!
Bár magam katolikus vagyok, lényegében egy evangélikus iskolában nőttem fel, nagyszülői ágról meg református a család egyik része, sokáig egy görögkatolikus családos pap tanított hittanra, így kicsit van rálátásom a kérdésedre.
Röviden, nem függ attól az üdvösség, hogy melyik egyházhoz tartozol, katolikus embereknek is van esélyük hogy elkárhozzanak, ahogy más vallásúaknak (felekezetűeknek) is, hogy üdvözüljenek.
Viszont hiszem, hogy míg egyik felekezet közelebb áll az igazsághoz, a másik távolabb. Ahogy írtad is, ha van két ellentétes szemlélet, akkor nem lehet mind a kettő igaz, bár vannak erre is példák, kezdem egy ilyennel.
Erre példa a nőtlenség. A cölibátusnak is van Bibliai alapja és a nős papságnak, lelkészeknek is. Szent Pál is többször hangoztatja a nőtlenség előnyeit Isten szolgálatában, de más példák is vannak rá. Ahogy a nős emberek szolgálatára is, viszont náluk kiköti az írás, hogy csak már megnősült férfi lehet pap (lelkész), aki nőtlenül kezdte hivatását, maradjon is nőtlen. Ezt követik a görög katolikusok is.
A földbirtok érv csak egy gyenge kitalálmány, mert az egyházi birtok sosem volt örökölhető, vagy átruházható. Ezért annak megvédésére sem kellett kitalálni a nőtlenséget.
Gyónás tekintetében teljesen egyértelmű a Biblia. Két módja van, azt mondta Jézus apostolainak, hogy akiknek begbocsájták bűneiket, azoknak megbocsájtatik, akiknek nem, azoknak megmarad. A másik módot Jakab levelében olvashatod, hogy nyílvánosan kell a közösségnek megvallani a bűnöket. A legelső századokban ez utóbbit használták, később (a sok új megkeresztelkedő miatt, főleg bizalmatlanságból) pedig áttértek az első módra. Ebből alakult ki a "fülbe gyónás".
Így mind a kettő járható út, azonban! Én azt tapasztaltam pl. az evangélikusoknál, hogy ők elmondanak egy általános szöveget, amiben mindenféle bűnt felsorolnak, amit elkövettek és olyat, amit el se követtek. Innen meg szerintem hiányzik a Jakab levelében olvasható, bűnök megvallása. Nem követi az őskeresztények példáját, akik kiálltak a közösség elé és töredelmesen bevallottak mindent, mint pl. te a fülbegyónásnál.
A keresztséget valóban jól látod, mindegy melyik keresztény(!) felekezet keresztel, az ugyan úgy érvényes.
Vagy a másik említendő dolog, a szentáldozás. Például ebben a kérdésben is nagyon tisztán beszélt Jézus, sok felekezet és ember még sem hallja meg szavait. Az Eukarisztia esetében számít pl. melyik felekezethez tartozol, mert csak a katolikus és ortodoxok esetében érvényes (ill. az anglikánok határeset). De itt szakadás van a protestánsok közt is, mert az evangélikusok nem merték megtenni, amit sok más felekezet és hitük szerint náluk továbbra is a kenyér és bor Krisztus valóságos Teste és Vére. Még a reformátusoknál is szentség, de ők tagadják az átlényegülést (sőt kárhozatos dolognak nevezik), de sok kis "egyház" esetében még ennyit sem jelent. Vannak akik a bort is lecserélték szőlőlére.
Mindig igyekszem ezeket a különbségeket a szerint vizsgálni, hogy megnézem az első keresztények hogy vélekedtek. Hiszen őket még közvetlenül az apostolok tanították, sokkal többet elmondhattak nekik, mint amit mi olvashatunk. Erről egyébként a Biblia is ír.
Pintér Béla énekéhez,egy bibliai íge:
"...Szememet a hegyekre emelem: honnan jön segítségem? Az Úr ad nekem segítséget, aki az eget és a földet alkotta."(121.Zsolt 1,2)
A segítség,NEM a hegyek magaslataitól érkezik,hanem azok Alkotójától.
Neked van egy hited. Eszerint választottál, tartozol valahová. Ahová tartozol, bizonyos szabályokat hangoztat, amelyekben szintén hinni kell. Ez tehát minden vonatkozásban hit.
Mi a kérdés tehát? Te hiszel valamiben, de nem aszerint élsz és reklamálsz? Akkor miért hiszel benne?
Mi az hogy fontos-e? Kinek? Neked nem az fontos, amiben hiszel? És miért számít, más erről mit gondol? Úgy sem lehet mindent mindenkivel egyeztetni. Még egyszer mondom: ez hit! Amiben hiszel, az a tiéd, másnak más hite van. Ami neked fontos, egyáltalán nem kell, hogy másnak is az legyen.
Elmondásod alapján inkább úgy vélem, bizonytalan vagy, nem találod a helyed, sodródsz ide oda. A valahová tartozást csak te döntheted el magadnak. Téged nem tanítottak meg felelősen dönteni. Ez a valódi problémád.
Vidiripi
"A szent írás alapján számít, hogy hova tartozol, mert akkor úgy élsz."
Igen ez így van számít hogy hová tartozol. Krisztushoz kell tartozni egyértelműen.
"Ha rendszeresen változtatsz az életstílusodon, akkor az nem Bibliai mert Krisztus követői, a keresztények egyféle képen és egységesen élnek szerte a világon."
Írja ezt egy olyan "élő tanú" akinek az egyházában folyamatosan változnak a tanítások és az elrendezések!
9. válaszoló!
"Elmondásod alapján inkább úgy vélem, bizonytalan vagy, nem találod a helyed, sodródsz ide oda. A valahová tartozást csak te döntheted el magadnak. Téged nem tanítottak meg felelősen dönteni. Ez a valódi problémád."
Rengeteg Istenkereső ember van és ez nem is baj sőt ez egy jó dolog. De nem baj az ha bizonytalan és ez miatt kérdéseket tesz fel.
1Thesszalonika 5:21 Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg.
Kérdező!
"Így akkor melyik lenne az igazi egyház?"
Olyan hogy igazi egyház olyan nincs! Mindenütt találni fogsz valamit ami ellentétes a Bibliával. A dolog olyan szempontból egyértelmű hogy a rk. egyház biztosan nem tartozik a bibliailag elfogadható egyházak közé te magad is soroltál fel szempontokat. S maga a reformáció sem véletlenül indult el annak idején.
Így logikusnak tűnik hogy a protestáns egyházak között kell keresgélned és megtalálnod a legmegfelelőbbet. Az egyértelmű hogy tökéleteset nem fogsz találni pontosan azért amit meg is említesz! "Továbbá, mivel az egyházak tagjai egyszerű emberek, így az egyház, mint olyan sem lehet tökéletes."
De vidd ezt a kérdést imában a mennyei Atya elé, és kérd hogy mutassa meg neked azt hogy melyik gyülekezetben legyen a helyed. Nincs tökéletes gyülekezet. Még Krisztus tanítványai között is voltak problémák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!