Jézus imája a Miatyánk tényleg csak egy minta ima lenne, és tényleg nem szabad ismételgetni ezt az imát?
Jézus ismeretterjesztés szempontjából pédát mutatott, hogy milyen érzelmek jellemzik általában az Isten iránti imádatot.
Ebben megtalálhatóak tipikus módon a hálaadás, magasztalás, valamint a könyörgés elemei, különböző kifejezésekkel élve.
Imádkozhatsz/hálát adhatsz saját szavaiddal te is, ahogy a szíved diktálja. Amit Jézus mondott el, az csupán egy alternativa volt erre vonatkozólag.
Ha nem tudsz még saját szavaiddal imádkozni, nemtudod hogy kezdj neki, nyugodtan utánozhatod Jézust, én is azt tettem sok-sok éven keresztül..
Aztán most így 23 éves koromra már sikerült úgy elméjülnöm az Istennel való kapcsolatomba, hogy mindig tudjak a saját szavaimmal élve közelednem Hozzá, imádkoznom Hozzá, vagy csak beszélgetnem vele.. (kiönteni Neki a szívemet).
Vidiripi
Ha állandóan ezt ismételgeted annak mi az értelme? Akkor hogyan imádkozol egy szerettedért vagy bármi más egyébért?
A saját szavaiddal fogalmad meg az imádat. De hogy tilos lenne ismételgetni arról szó sincs!
Köszönöm szépen a válaszokat, mindenkinek ment a zöld kéz! :-)
Még egy annyit hozzá szeretnék tenni, hogy én minden reggel és este szoktam imádkozni, napközbe kevésbé mert nem nagyon van lehetőségem hétközben.
De mindig amikor imádkozom a miatyánkkal kezdem, és utánna a saját szavaimmal is megköszönöm az Úrnak mindent amit tőle kapok nap mint nap.
Ugyan ezt elmondtam egy látogató tanúnak is és eere mondta azt nekem, hogy az csak egy minta ima és értelmetlen ismételgetni mert nem szabad.
Ezért tettem fel a kérdést.
Mégegyszer köszönöm a válaszokat!
Istenem...
A Bibliában sok ember imája olvasható.
S ahogy valaki előttem mondta, semmi nem tilos.
A Jézus által mondott imának is jelentés tartalma van.
Ha csak folyton ugyan azt mormoljuk és nem tudjuk mit jelent, akkor hogyan tudunk áment mondani rá?
Jézus, és a mi Atyánknak a neve megszentelése az elsődleges, vagy is a nevén szólítjuk a Teremtőt, mert van neve.
A királyságáért, akaratáért is imádkozunk, hogy a földön is jöjjön el az uralma ne csak az égben.
S utána jönnek a mindennapi személyes kéréseink, mint az élelem a ruházat, stb
Valamint hogy segítsen nekünk a Gonosz ármánykodásai ellen kitartani.
Ez az ima sorrendi jelentése.
Ha megfigyeled Jézus imáit is, amik szintén olvasható a Bibliában, jól látható, hogy Ő hogyan imádkozott rendszeresen a körülményeinek megfelelően.
PL a jános 17. fejezete Jézus főpapi imáját tartalmazza, vagy az Úr vacsorának alkalmával is hálát mondott a Tanítványaiért.
Szia!
Természetesen. Ha elolvasod nem azt mondta az Úr Jézus Krisztus, hogy "EZT imádkozzátok", hanem azt, hogy "Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben..."
Máté 6:9
Vagyis példát mutatott arra, hogy hogyan imádkozzunk, milyen tartalommal, milyen röviden és lényegre törően.
Jézus a Hegyi beszéd keretén belül mondta el először a Miatyánkot. Másodszor akkor ismételte el, amikor - hónapokkal a Hegyi beszéd után, küldetésének harmadik évéhez érve - a tanítványok egyszer szem elől veszítették, és felkutatva, hangos imádság közben találták. Megvárva imájának befejezését, szólították meg: „Uram, taníts minket imádkozni, miképpen János is tanította az ő tanítványait." (Lk. 11:1) A Miatyánk az egyéni ima vezérfonalául szolgál, tanulságait kinek-kinek a maga „belső szobájában" kell hasznosítania.
A Miatyánk mindkét elmondása tanítás formájában történt. Először egy nagy programbeszédbe ágyazva (Mt. 6:9-1.3), másodszor pedig a tanítványok kérdésére válaszolva (Lk. 11:2-4).
A Miatyánkot mindenekelőtt meg kell tehát értenünk, gondolkodásunk vezérfonalává kell tennünk, mert az Istenhez fordulás mintáját tárja elénk. A gondolkodó és „küzdő ima" mibenlétét mutatja meg, ami nemcsak lehetséges, hanem megtanulása elengedhetetlen is az ember számára.
Nem arra való tehát a Miatyánk, hogy szavait gépiesen elismételjük. Amit sokat ismétlünk, az az érteleméről a mágia területére csúszik át. Ha még azzal is tetézzük, hogy számtalanszori elmondásának rendkívüli jelentőséget tulajdonítunk, abba a hibába esünk, melytől Jézus éppen a Miatyánk elmondása előtti szavaiban óvott: „És mikor imádkoztok, ne legyetek sok beszédűek, mint a pogányok, akik azt gondolják, hogy az ő sok beszédükért hallgattatnak meg. Ne legyetek hát ezekhez hasonlók; mert jól tudja a ti Atyátok, mire van szükségetek, mielőtt kérnétek tőle." (Mt. 6:7-8)
Másodszori elmondásával Jézus nem az ismételgetésre adott példát, hanem arra, hogy egyszerű kérései valójában a gondolkodás kifogyhatatlan forrását táplálják. Sohasem elég visszatérni hozzá és elgondolkozni róla.
Üdv. Péter
Ha már Péter rámutatott, hogy az Igében nem "ezt imádkozzátok" hanem "így imádkozzatok", akkor menjünk tovább az Ő gondolatmenetén. Ugyanis az sincs írva, hogy "ehhez hasonlóan", hanem "így". (görögül nem "hósz" vagy "homoiosz", hanem "hútó(sz)")
Mert - ugye - ha megmutatja valaki, hogy "így kell gyereket csinálni" akkor hiába kreatívkodnak az olyanok mint Péter saját alternatívákon, abból nem lesz gyerek :-))
De komolyra fordítva a szót, ettől függetlenül meggyőződésem, hogy nem kötelező versikével állunk szembe, hanem szabad nekünk saját szavainkkal hálát és dicsőséget adni, valamint kitárni szívünk vágyait Az Atya felé.
Külön felhívnám a figyelmet ezen Ima-etalon azon részére, amit Úgy ismerünk, hogy "bocsájtsd meg a vétkeinket miképpen mi is az ellenünk vétkezőknek"!!! (helyesen fordítva engedd el tartozásunkat ahogy mi is a nekünk tartozóknak) Aki mégse saját szavaival áll az Atya elé, az gondolja meg kétszer, hogy ezt a részt kimondja-e. Vizsgálja meg, hogy elengedett-e minden tartozást az adósai felé (tartozás lehet pl. az is, amivel az Ige alapján egy feleség tartozik a férjnek), hisz a kérés értelmében a mi elengedésünk/megbocsájtásunkkal azonos elengedést/megbocsájtást kérünk tartozásunkra/vétkeinkre.
Jézus minta imáját ugyanúgy ismételgethetjük,mint Istent dicsőítő énekeinket,hisz azok is imádságok,csak dallammal.
A gond akkor van,ha azokat(az Úr imádságát,vagy énekeinket)gondolkozás nélkül,gépiesen ismételgetjük,illetve elhanyagoljuk Istenhez való személyes,saját szavainkkal mondott imádságainkat.
Szia
Mielőtt Jézus elmondta a mintaimát, ezt a tanácsot adta a hallgatóinak:
"Te azonban, amikor imádkozol, menj be a szobádba, és miután bezártad az ajtódat, imádkozz Atyádhoz, aki rejtve van; akkor a te Atyád, aki titokban néz, megfizet neked. 7 Mikor pedig imádkoztok, ne mondjátok újra meg újra ugyanazt, mint ahogy a nemzetekből valók teszik, mert ők azt hiszik, hogy bőbeszédűségükért hallgattatnak meg. 8 Ne legyetek hát hozzájuk hasonlóvá, mert az Isten, az Atyátok tudja, mire van szükségetek, még mielőtt kérnétek őt." Máté 6:6-8
Figyelemre méltó az a tanács is, ami a 7-es versben olvasható, és persze a többi, útmutatása is az imával kapcsolatban. Érdemes megfigyalni azt is, Krisztus mikor, milyen gyakran imádkozott, és a lejegyzett imái is minta, követendő példa lehet a számunkra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!