Mennyi az esélye annak, hogy a Babilóniai fogság előtti, pl. Kr. E.7. sz. Prófétai könyveket találjanak meg?
A prófétai könyveket nem a próféták írták, hanem a tanítványaik, amiket a zsidók az évszázadok folyamán fokozatosan kibővítettek. Ezekiel könyve esetében például már nem is lehet megkülönböztetni a prófétai eredeti szavait a későbbi kiegészítésektől.
A próféták a közhiedelemmel ellentétben nem írnokok, hanem tanítók, prédikátorok voltak, így nekik nem az volt a feladatuk, hogy írjanak. Ettől függetlenül írhattak, de az ószövetségi bevezetés-tudomány alapján rendkívül keveset. A példádban említett Ézsaiás (Jesája) prófétához mindössze az 1-39. fejezetet lehet kötni, de azt sem teljesen, mivel a 24-27. fejezetek valószínűleg későbbi kiegészítések Kr.e. 200 körülről. Az utána következő, 40. fejezettől már egy ismeretlen próféta szólal meg, aki a fogságban prédikált. A könyv végső redakciója egyébként a Kr.e. 4-3. századra datálható, ekkor már együtt volt mind a 66 fejezet a mai formájában.
Tehát nagyon úgy néz ki, hogy lehetetlen Kr.e. 7. századi prófétai könyvet találni, egyrészt azért, mert nem létezett, másrészt meg azért, mert abban az időben papiruszra írhattak, ami rendkívül törékeny volt. A pergament használata csak jóval később, a Kr.e. 2. századtól kezdett el terjedni.
Ha a fenti érvek ellenére viszont mégis találnának egy másolatot (esetleg egy töredéket) az óriási felfedezés lenne, a tudományos szakfolyóiratok valószínűleg címlapstoryként hoznák le.
Üdvözlettel,
Dante
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!