Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi Svédország hivatalos...

Mi Svédország hivatalos államvallása? (Tehát a lakosság többségének a vallása. )

Figyelt kérdés
2016. nov. 13. 19:10
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Kicsit el vagy tévedve, az államvallás nem a lakosság többségének a vallását jelenti. Az államvallás az államhatalom által sajátjának elismert, hivatalosan követett vallás, az állam annak az egy bizonyos vallásnak a kizárólagosságára törekszik.


Tehát Svédországnak nincs államvallása. Svédország lakosságának többsége (kb. 77%) evangélikus keresztény.

2016. nov. 13. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
79%

Azért a kérdező nincs annyira eltévedve, mert olyant még nem produkált a történelem, hogy ahol volt vagy van deklarált államvallás, ott ez ne a többségi vallás legyen. (Ez alól Libanon némileg kivétel, de nem is annyira.)


Svédország államvallása deklaráltan a lutheránus volt, egészen 2000-ig.


Azóta deklarálták, hogy nincs hivatalosan államvallás, viszont állam-egyház alkotmányos szétválasztása egyik irányból sem történt meg. Svédország államfője (a svéd király) az érvényes alkotmány szerint csak lutheránus lehet, ugyanakkor a svéd lutheránus egyház belső ügyeiről meg a svéd parlament szavaz.


Más kérdés, hogy ennek a gyakorlatban mekkora a jelentősége, de alkotmányos értelemben Svédország továbbra sem szekuláris állam, hanem a lutheránus egyház az állammal összefonódva létezik.


Egyébként hasonló az alkotmányos helyzet az összes skandináv államban, továbbá Angliában és Skóciában is.

2016. nov. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez így igaz, de az államvallás meg a lakosság többségének a vallása ettől még nem ugyanaz, 2 különböző forgalomról beszélünk.


A "Mi Svédország hivatalos államvallása?" kérdésre a helyes válasz az lenne, hogy nincs államvallása. A zárójeles részre pedig (a többség vallása) a luteránus vallás. A kettő nagyon nem ugyanaz.

2016. nov. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ebben persze megint van igazság, hogy többségi vallás és államvallás nem azonos fogalmak. De akkor legyünk precízek, hogy az államvallás fogalma egyáltalán nincs is pontosan definiálva. Minden történelmi helyzetben másképp értelmeződött.


Az "államvallás" olyan gyűjtőfogalom, mint az, hogy "alkotmány". A párhuzam még abból a szempontból is fennáll, hogy a brit alkotmányra szoktak mint az alkotmányosság netovábbjára hivatkozni, holott valójában a briteknek valójában sosem volt írott alkotmányuk.


Ezzel párhuzamosan, ha azt mondjuk, hogy államvallás, akkor tíz történészből kilencnek Bizánc ugrik be, holott olyan értelemben Bizáncban sosem volt államvallás a kereszténység, mint ma Skandináviában, Bizáncban csak többségi vallás volt. (Rengeteg császár nem is volt az egyház tagja, mert eretnek nézeteket vallott.)


Tehát bár értem én a kérdésre adott reakciódat, van is alapja, de akárhogy is vesszük, a kérdező egyáltalán nem kérdezett hülyeséget, semmilyen szempontból. :)

2016. nov. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Persze, többféleképpen is lehet értelmezni az államvallás fogalmát, és értelmezték is már a történelem során. Viszont többségi vallásként tudtommal nem, a 21. században pedig semmiképp. Érthető volt a kérdező kérdése, rögtön azt írtam, hogy csak kicsit van eltévedve, viszont úgy gondoltam erre a tévedésre érdemes felhívni a figyelmet, ne keverjük a szezont a fazonnal.
2016. nov. 13. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!