Valóban létezett Jézus?
Szia
Nem is csak létezett Jézus, de a történelem legnagyobb embere volt, több okból is, mint:
Nem volt szolgálója, mégis MESTERNEK hívták
Nem volt diplomája, mégis TANÍTÓNAK hívták
Nem voltak gyógyszerei, mégis GYÓGYÍTÓNAK nevezték
Nem volt hadserege, mégis királyok félték...
Nem nyert csatákat, mégis MEGHÓDÍTOTTA a világot
Nem követett el büntényt, mégis OSZLOPRA feszítették
Eltemették, mégis ma is ÉL....
Valóban létezett Szókratész? Valóban létezett Mohamed?
Így is szólhatna a kérdés. A fent említett személyek ugyanis egy sort sem írtak, hanem a tanítványaik voltak azok, akik írásba foglalták a mesterük beszédeit.
Jézus Krisztus esetében sem volt másképp. Tanított, azt pedig, hogy mit mondott a tanítványok: Máté és János (12 tanítvány közül való) Márk és Lukács (72 tanítvány közül való) jegyezték le.
Jézusra egyébként más ókori írók is utalnak, például Mara Bar Serapion, aki i.sz. 70 után írt, vagy Szamoszatai Lukianosz, aki a 2. században írt, de megemlítik még a zsidók is a Talmudban.
Nincs ok tehát arra, hogy kétségbe vonják a létezését. Arról lehet vitatkozni, hogy Isten Fia volt-e vagy sem [szerintem az volt], de egy józan gondolkodású ember nem vonja kétségbe a történelmi Jézus Krisztus létezését.
Üdvözlettel,
Dante
"Nem követett el büntényt, mégis OSZLOPRA feszítették "
->Ez nem igaz. A történelmi háttér ismeretében Jézust keresztre feszítették. Ezt az oszlopot [és Jézus emberségét] már teológiai megfontolás miatt írod, aminek semmi köze az ókori történelemhez.
Az Apológia kutatóközpont honlapján van fent egy cikk, amit Dr. Szalai András írt, ajánlom elolvasásra:
Dante
Létezett Jézus, viszont érdekesnek tartom egyes keresztény emberek megszólalását. Egy ateista ember harag nélküli szavait is, sok keresztény ember valamiféle sátáni cselekedettnek tart, viszont az teljesen belefér egy keresztény embertől, hogy olyan állításokat tegyen, hogy Jézus volt, a valaha élt legnagyobb, és leghíresebb ember. Számomra a dédmamám is sokkal értékesebb, és nagyobb ember volt, mint Jézus, létezésétől függetlenül. Lao ce, Gautama Sziddhárta, és Arisztotelész is olyan emberek voltak, akiknek a létezése felől, sokkal kevesebb a bizonytalanság. Ezt azért írtam le, mert én elfogadom Jézus létezését, de a burkolt provokációt nem tűröm főleg olyan embertől nem, aki valószínűleg megfelelő lexikális tudással sem rendelkezik.
Ezt az egészet le sem kellett volna írnom, ha a kedves első válaszoló képes lett volna a kérdésre válaszolni egy szóban, ahogy kell, és nem levezetni egy teológia gondolkozást, amit egyébként ha jól tudom, a történelmi kereszténység el is vet, legalábbis a legtöbb ponton.
A kérdésre a válasz, az, hogy Jézus létezett.
"Lao ce, Gautama Sziddhárta, és Arisztotelész is olyan emberek voltak, akiknek a létezése felől, sokkal kevesebb a bizonytalanság."
Ezt azért nem mondanám. Az Újszövetség nyolc szerzője közül hét Jézus Krisztus személyes tanítványa volt, közülük hármójukkal pedig tulajdonképpen rokonok is voltak.
Júdás és Jakab (nem a két Jakab a 12 apostol közül, hanem egy harmadik a 72 tanítvány közül) József első házasságából származó fiúk voltak. Júdás már idősebb volt, de Jakab még gyerekeskedett, amikor a megözvegyült József magához vette Máriát, és Krisztus megszületett. Jézus és Jakab tulajdonképpen együtt nevelkedtek.
A harmadik rokon János evangelista, akinek Jézus a szokásjog szerint nagybátyja volt. Ő József első házasságából született lányának, Szaloménak és Zebedeusnak volt a fia.
Sem Lao-cenek, sem Buddhának, sem Arisztotelésznek nem ismerjük ennyi közeli személyes ismerősét, aki róluk írt volna. De még az Árpádházi királyainkról összesen sincs annyi kortárs forrás, mint Jézusról. :)
(andrás)
#6 Az, hogy te nem ismered, az a te dolgot, ezért nem szabad ilyenkor többesszámba beszélni, meg kell másokat tisztelni azzal, hogy nem alacsonyítod le a tudását pusztán azért, mert te esetleg nem rendelkezel a megfelelő ismeretekkel.
Megkérdezhetem, hány évekig vizsgáltad Buddha, Lao-ce, és Arisztotelész életét? Azért kérdezem, mert én a kereszténység történelmére, több, mint 5 évet szántam, az ószövetségi iratokon keresztül, az újszövetség teljes vizsgálatára, természetesen a szó szerinti, szimbolikus, és egyéb meg közelítéseket képviseli szaktekintélyek publikációjából.
Ha rendelkezel a 15 év teljes kutatásokból eredő ismerettel, az általam felsorolt három személlyel kapcsolatosan, de legalább 10 évvel, akkor tudunk erről a dologról érdemben beszélni, addig viszont pusztán a megszokott keresztényi elfogultságról beszélhetünk.
# 7 Nyugi-nyugi, nem kell besértődni.
Ahhoz képest, hogy állítólag évekig tanulmányoztad a kereszténységet, ezeket az alapinfókat illett volna tudnod. (Már bocsi, de ennyi személyeskedést a kirohanásod után én is megengedek magamnak.)
De akkor lássuk az alábbi személyeket, mert ugyanis én valóban tanulmányoztam őket is, évekig. :)
1) Lao-ce élete teljesen homályba vész, annyit tudunk róla, hogy műve, a Tao Te King fennmaradt. A vallástörténészek jelentős része nem is tekinti őt valós személynek. (Mondjuk a Tao Te Kinget azért csak megírta valaki.)
2) Gautama Sziddhárta életéről Asvagósa írt legelőször, megközelítőleg ötszáz évvel (!) G. SZ. után.
3) A fentiekhez képest Arisztotelészről ennél azért több forrásunk van, de egyik sem közvetlen. Sem a tanítását, sem az életrajzát NEM a személyes tanítványai írták meg, hanem egy-két-három évszázaddal későbbi szerzők, mely beszámolók között azért vannak lényeges különbségek is.
De gondolom ezt te is tudtad, hiszen ebben tájékozott vagy. ;)
Csak azt nem értem, hogy akkor miért akarod becsapni a többieket? :D
(andrás)
15:18-as:
Azért írhattál volna konkrétumokat is. Ha ismered Buddha életét, akkor szeretném megkérdezni, hogy a legősibb forrás írás, amely Buddhától vagy Buddháról fennmaradt, azt hogy milyen évre tudjuk datálni? És hol olvashatom el?
"Azért kérdezem, mert én a kereszténység történelmére, több, mint 5 évet szántam, az ószövetségi iratokon keresztül, az újszövetség teljes vizsgálatára, természetesen a szó szerinti, szimbolikus, és egyéb meg közelítéseket képviseli szaktekintélyek publikációjából."
->Ez nagyszerű, és kik voltak ezek a szaktekintélyek? Ugyanis én is kutatom a kereszténység és a Szentírás történetét - bár engem az ókori egyház érdekel - szóval mondhatnál pár forrást.
Én legutóbb "Henry Chadwick: A korai egyház" című könyvét olvastam. Most következik majd: "Vanyó László: Az egyházatyák Bibliája és az ókeresztény exegézis módszere, története".
Tudsz ezeken kívül mást ajánlani?
Dante
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!