Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Zoroasztrizmus egyistenhívő...

A Zoroasztrizmus egyistenhívő vallás?

Figyelt kérdés
A wikipédián azt olvasom hogy nem de máshol már azt olvastam valamikor hogy igen ? Valaki jártas a témában tudja hogy van ez ?
2016. szept. 5. 17:13
 1/7 anonim ***** válasza:

Tipikus példája annak, amikor a tudomány alkotta kifejezések nem alkalmasak a valóság leírására :)


A zoroasztrizmus egy olyan hitvilág, melyben egy dualista világkép és egy alapvetően monoteista világkép ötvöződik sajátos módon. Bizonyos értelemben véve mindkettő igaz, de egyik sem teljes mértékben.

2016. szept. 5. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 szp72 ***** válasza:
51%
Van egy jó isten és van egy gonosz isten, s a kettő állandó harcban van egymással. Erős dualista világkép.
2016. szept. 5. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

# 2


Viszont a gonosz isten nem a teremtő és a minden felett bíráskodó isten, hanem alá van rendelve a Teremtő legfőbb Bírónak, aki maga a Jóság.


Ugyanaz, mint ahogy a kereszténységben is a Sátán is viaskodik Isten ellen, mégsem egyenrangú felek.


Valamennyivel dualistább világkép a zoroasztrizmusé, mint a kereszténységé, de alapvetően nem az. A zoroasztrizmus "rossz istene" ugyanúgy teremtmény, mint a Sátán a kereszténységben.

2016. szept. 5. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen ahogy az utolsó mondta valami ilyesmit olvastam én is hogy "Istennek" van fordítva de lényegében olyasmi mint a Sátán ... Csak mert ahogy történelem órán megkérdezte a tanár hogy az ókori keleten mik voltak az egyistenhívő monoteista vallások csak a "zsidó" vallást említette és nem fogadta el a Zoroasztrizmust jónak ...
2016. szept. 5. 19:54
 5/7 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem meg a kereszténység alakult ki a zoroasztrizmusból, az egyiptomi vallásból, a Mithrász kultuszból, stb. a zsidó vallás ugyanez. Minden Egyiptomból ered. Kár bohóckodni az egésszel, inkább imádkozzatok a csillagokhoz, az sokkal eredetibb.
2016. szept. 14. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez egy elég szűklátokörű vélemény, mert a zsidó kultúra és tanítás már régen létezett, mikor a zoroasztrizmus kialakult. Az igaz, hogy a hitehagyott zsidók igenis átvették a dualista eszmét többek között.
2016. dec. 10. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Balasa Bence ***** válasza:

A zoroasztrizmusnak is volt egy másik ága, ez erősen dualista-monoteista:



A Zurvánizmus


Eszerint a világot nem Isten teremtette, hanem egy fejlődési lánc eredményeképp jött létre, és e fejlődés során a forma nélküli ősanyag, a Végtelen Idő és Tér (Zurván) különféle anyagi formákat vesz föl.



A Föld keletkezése előtt csak Zurván, a hatalmas és végső lény létezett. Azért, hogy fia szülessen, ezer éven keresztül mutatott be áldozatokat. Az áldozat itt nem azt jelenti, hogy egy másik lényhez imádkozott volna, hisz a perzsák hite szerint magában az áldozatban rejlik az erő. Ezer év után már nemigen hitt benne, hogy az áldozat ereje világra hozhatja fiát, Ahura Mazdát, a menny és föld teremtőjét. Ekkor, kétségei közepette ikreket fogant, Zurván ugyanis a teljesség, a női és férfi egységet egyaránt magában hordó nemtelen isten. Az ikrek közül Ahura Mazdában vágyai teljesültek be, Ahrimanban kétségei öltöttek testet.


Zurván Ahrimannak adta a világ fölötti hatalmat. Ahura Mazdá kapta az ezen felül levő dolgokat, és Ahura Mazdá megteremtette az eget és a földet. A világban tapasztalható rossz tehát nem valamilyen műhiba következménye, létének lehetősége a kezdeti lényből fakad. A két pólus közötti harc célja az egység helyreállítása.

2021. márc. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!