Az ősmagyar hit szerint hova kerültek az emberek? Volt pokol vagy mindenki egy helyre került?
Szia!
Kiszely szerint a férfiak a nap és a hold pályáira ügyeltek, míg a nők a vizekre és a születendő gyermekek jólétére vigyáztak.
Nincs szó szétválasztottságról, mindenki egy helyre kerül.
A világról alkotott elképzelésük több rétegű volt.
Először is a világot úgy fogták fel, hogy ember szabású. Ez azt jelenti, hogy ahogyan az ember felépül, úgy épül fel a világ, akár a nagyobb méretek felé haladok, akár a kisebb világok felé.
Ma ezt tudományosan fraktálnak neveznénk.
Éppen ezért, a szellemi világot is 3 részre tagolták. Egy felső világra, egy alsó világra és a kettő között létező világra. Természetesen az itteni életünk a középső világ.
Ezen kívül ez a három világ folyamatosan kapcsolatban áll egymással. Bár közvetlen átjárás a világok között születéssel és halállal lehetséges. Így, ha egyik világon meghalsz, megszületsz egy másikban.
Ez alól kivétel a táltos volt, amely révülés útján tudott közlekedni a világok között, de erről több hiteles forrásból is tudjuk, hogy nem volt veszélytelen utazás, ugyanis, ha révülés közben megzavarták, akkor abba bele is halhatott.
Nem igen féltek a haláltól, bár nem is igen keresték a halál különféle módját. Mivel ehhez kapcsolódott egy küldetéstudat. Egyik világba sem véletlenül születünk.
Így aztán hittek abban, hogy hősök, nagy harcosok vagy épp nagy királyok időnként visszaszületnek ebbe a világba. Így például Mátyás királyról sokáig úgy tartották, hogy ő maga Attila, aki visszatért.
Lehel történetében is benne van, hogy lehel, amikor agyonüti az őket csapdába csaló királyt, akkor azt mondja: "Előbb mész a túlvilágra, és szolgám leszel ott".
Így ebből is érzékelhető, hogy nem gondolták, a halállal véget érne az élet.
---
A pokol és a mennyország (alsó és felső világ) sem úgy van széttagolva, ahogy azt a mai keresztény ideológia széttagolja.
Ezt főleg azért nehéz elmagyarázni, mert nem hittek a bűnökben. Egyszerűen nem létezett bűn. Ellenben léteztek jó és rossz cselekedetek. Aztán mindenkiről a tettei száma és annak súlya alapján dőlt el, hogy ki hova kerül.
Bűn fogalom csak később a nyugati kereszténység (azon belül is az ószövetség mentén) furakodott be a magyar hagyományokba. Amely egyébként rendkívül sokáig tartott, mivel nagyon sokáig judaista elemek meg sem jelentek a magyar hagyományokban, néphitben.
A szent koronán ezért nincsen ószövetségi jelkép csak és kizárólag újszövetségi.
---
Anonymus
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!