Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehet valaki egyszerre katolik...

Lehet valaki egyszerre katolikus és református?

Figyelt kérdés
2016. jún. 28. 22:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem, egyszerre csak az egyik lehet. De lehet ökumenikus lelkülettel közelíteni a másikhoz.
2016. jún. 28. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Anxo ***** válasza:

Végül is lehetsz, én pl hibrid vagyok, protestánskét kezdtem a felnőttkori Jézus-követésemet, protestáns imakörbe járok, több pr. könyvet is olvasok, és bizonyos dolgokban engedem hogy inspiráljon a pr. szemlélet, gondolkodásmód.

De 100%ban katolikusnak tartom magam, mert míg sok értelmes és jó dolog van a protestáns hagyományban, csak a katolikus tanítás adott kimerítő, értelmes, és logikus választ a kérdéseimre, amit a protestánsoknál nem találtam meg. Pál mondja, hogy "bennünk Krisztus gondolatai vannak". Ez is bebizonyosodott, mert mikor a katolikus hitet boncolgatom, vagy egy jó prédikációt hallgatok, akkor az az érzésem van, hogy "ezt már ezelőtt is tudtam, csak most hallom először megfogalmazva".

2016. jún. 29. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Lehet. Más a szokásrendszer, de ugyanabban az Istenben hisz mind a két felekezet tagja, és ugyanaz az Isten váltja meg őket.
2016. jún. 29. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

# 2


Ettől te még távolról sem lettél katolikus. Mindössze annyi történt, hogy néha picit meginog a hited a protestantizmusban, de továbbra is oda tartozol.


Először is, gondolkodj el azon, hogy elhiszed-e hogy Krisztus valóságosan jelen van az Eucharisztiában (katolikus álláspont), vagy azt gondolod, hogy nincs jelen valóságosan, ez csak egy jelkép (protestáns álláspont).


Gondolkodj el azon is, hiszel-e a hét szentségben. Ha ezeket elfogadod, akkor viszont élned is kell velük. Akkor leszel katolikus, ha megbérmálkozol, rendszeresen magadhoz veszed az Eucharisztiát a szentmisén, amikor szükségét érzed meggyónsz, stb.


Na akkor leszel majd csak katolikus. Akkor viszont már nem leszel protestáns. A kettő nem lehet együtt, nincsenek húsevő vegetáriánusok. :)))

2016. jún. 29. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

# 3


"Lehet. Más a szokásrendszer, de ugyanabban az Istenben hisz mind a két felekezet tagja, és ugyanaz az Isten váltja meg őket."


Véletlenül sem lehet. A Hét Szentség nem csak egy szokásrendszer. Protestánsoknak csak az, de a katolikusok szerint az Isteni Kinyilatkoztatás része.


Aki azt hiszi, hogy ezt a különbséget meg lehet kerülni, az óriásit téved. Annak fogalma sincs arról, hogy mi a katolikus vallás.

2016. jún. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
érdemesl enne tudni mi a célja a kérdésnek, azt lehet csinálni h két templomba is jársz 2 közösségnek si a tagja vagy stb stb
2016. jún. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezt a sok szép és hasznos választ. :)))) Én úgy gondolom, hogy mindenki maga dönti el legbelül, hogy miben is hisz.
2016. jún. 29. 11:15
 8/10 Anxo ***** válasza:

#4

nem tudom hogy a válaszom mely részéből következtettél arra hogy nem vagyok "igazi" katolikus.

A családom protestáns, amiatt járok imaközösségbe velük, és szeretem őket.

2016. jún. 29. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

# Anxo


"nem tudom hogy a válaszom mely részéből következtettél arra hogy nem vagyok "igazi" katolikus"


Abból, hogy ezt elfelejtetted említeni :) Azt írtad hogy "protestánskét kezdtem a felnőttkori Jézus-követésemet" és nem említetted hogy valaha is katolizáltál volna. Mindössze azt írtad, hogy "100%ban katolikusnak tartom magam", de nem írtál egy szót sem arról, hogy mire föl tartod magad annak. Ez volna az egyik, ami miatt azt a következtetést vontam le, hogy nem vagy katolikus.


A másik meg az, hogy egy katolikusnak tudnia KELL, hogy nem lehet az ember egyszerre protestáns is meg katolikus is. Nem lehet egyszerre tagadni is a Hét Szentséget, meg egyszerre vallani is.


Protestáns részről ez kevésbé problematikus (a teológiájukból fakadóan, de a részletekbe most nem mennék bele), ezért az még teljesen rendjén is van, ha egy protestáns ilyesmit mondana (a saját teológiája szemszögéből). De ha katolikus részről ilyent mondasz vagy gondolsz, azzal a katolikus tanítást tagadod meg.


Azt elhiszem, hogy a te hitéleted jelenlegi stádiumában ez az ökumenikus megközelítés egy lelkileg gyümölcsöző állapot. Ugyanakkor egyben te vagy az élő példa arra is, hogy aki kétfelé tartozik egyszerre, az egyikben sem tud kellő mértékben elmélyülni. Jobb ezt fordítva csinálni: először kellően elmélyülni a sajátban, és utána lehet járni vendégségbe máshová is. :)

2016. jún. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Anxo ***** válasza:

Aha, akkor értelek, lehet én voltam félreérthető, bocs.

Igen, megvan bennem az ökumenizmus, ami kell is, mert mint emlitettem a hozzatartozoim nem katolikusok, raadasul nem is reg koltoztem a jelenlegi varosomba es nincs katolikus közösségem igazan, nem részletezem, lényegtelen.

Amiert katolikus vagyok:

- a katolikus hitet fogadom el es gyakorlom

- szentsegekhez járulok hetente tobbszor, időnként naponta jarok misére

- katolikus hitet terjesztem

- az egyhazat tartom a "megmentomnek" olyan szempontból h tobb kritikus időpontban a hatasukra pozitiv irányba forditottam az eletemet,

Hirtelen Ennyi.

Egyebkent mint privátban irtam hiaba olvasgattal ossze dolgokat a katolikus hitről, ha nem gyakorlod nem is ismered, es el kene melyulnod a szovegekben...

2016. jún. 29. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!