A Jehova Tanúinál kik a Vének? Olyanok mint a 300-ban a Vének Tanácsa?
Folyton azt hallom, hogy a Vének így meg úgy döntöttek. Összeültek a Vének és ehhez meg ahhoz a döntéshez jutottak.
Ez olyasvalami náluk mint a 300-ban a Vének Tanácsa?
A Vének Tanácsa (más néven Gerúszia) döntött a spártaiak (esetünkben a Tanúk) sorsáról, tőlük függött mi lesz a sorsa az adott személynek.
Az apella (jelen esetben az Őrtorony) választotta őket. Széleskörű jogi hatalmuk volt, kiszabhattak kitagadást vagy száműzést.
A Vének Tanácsa tehetett javaslatot, hogy miről tárgyaljanak, s ha a Vének szerint nem volt kedvező, feloszlathatták azt.
Megbízatásuk életük végéig szólt, ha meghalt valamelyikük, újat választottak helyette.
A patriarkális királyság idejében a királlyal (Jehovával) együtt a szokásjog képviselői, őrei. Spártában a lükurgoszi (Felvigyázói) törvényhozás rendezte e tanácsot, amely 28, legalább 60 éves, feddhetetlen életű (a szervezethez lojális) polgárból (hívőből) s az elnöklő két királyból állott.
A Tanács az arisztokraták (gazdagabb Tanúk) érdekeit képviselte.
Választásuk, amely életfogytig szólt, úgy történt, hogy a választandók elhaladtak a nép (hívők) között és az került a Tanácsba, akinek nevét a tömeg a legélénkebb tetszéssel hangoztatta.
Működésük bírói a főbenjáró dolgokban, amelyek becsületvesztéssel vagy halállal jártak s politikai, mert ők döntöttek béke és háború ügyében, és ők vitatták meg a terjesztendő javaslatokat.
Felelősségre vonhatók nem voltak.
a vének az adott gyülekezet helyi vezetői, egész konkrétan teljhatalmúak, nekik persze hallgatniuk kell az ő feljebbvalóikra, de egy átlag jehova tanújának mindenféle kérdezősködés vagy kritizálás nélkül kötelessége tökéletes pontossággal végrehajtani a vének utasításait/tiltásait stb stb
ha nem teszi akkor "kiközösítik" ami kívülről nem tűnik nagy dolognak, de belülről nagyon is az, mert valószínűleg elveszíti minden barátját, talán a családját, munkahelyét, stb stb
# 1
Tehát akkor szinte ugyanolyan mint a 300 című filmben az ókori Spártaiaknál a Vének Tanácsa? ahogyan írtam is
a 300 nem történelmi film :D
és nem nem olyan, nem szól egy életen át a megbízásuk, stb stb, bizonyos szempontból logikus a párhuzamod de szerintem túlzó
viszont a kérdésed az volt, hogy kik, arra válaszoltam, az adott gyülekezet teljhatalmú és megkérdőjelezhetetlen(átlag hívő szempontjából legalábbis) vezetői
Kedves kérdező!
A "vének" elnevezés a keresztény gyülekezet kinevezett vezetőire vonatkozik, görögül 'preszbüteroi'.Ők ugyanazok, mint akiket "felvigyázók"-nak (görögül 'episzkopoi') nevez a Szentírás. Lásd Csel 20:17, 28 és Titusz 1:5,7, ahol a "vének" és "felvigyázók" kifejezések tulajdonképpen egymás szinonímái, ugyanazokra vonatkozik. (A Károliban a Csel 20:17-ben a 'preszbüteroi' "vének" (vénei) -ként szerepel,a Tit 1:5-ben azonban egyszerű transzliterációként meghagyja a "presbiter" alakot . A Csel 20:28-ban az 'episzkopoi' -t "vigyázók"-nak fordítja, de a Tit 1:7-ben már "püspök"-nek. Más fordítások is hasonló következetlenséget alkalmaznak.) A lényeg, hogy a "vének" (idősebb férfi/presbiter) és a "(fel)vigyázók" (püspök) szavak ugyanazokra vonatkoznak - a keresztény gyülekezet szellem által kinevezett vezetőire. (Csel 20:28)
Nekik a Szentírásban felvázolt követelményeknek kell megfelelniük (1Tim 3:1-7. Tit 1:5-9) és nem teljhatalmú urai a nyájnak, mert nem hatalmaskodhatnak a gyülekezeten (1Pét 5:3)
A döntéseiket a Szentírásban lévő isteni alapelvekkel összhangban kell meghozniuk, mely több helyen szerepel, a gyülekezetek vezetésével kapcs. tanácsok elsősorban Pál leveleiben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!