Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A házasság az mitől házasság?...

A házasság az mitől házasság? Pap nélkül miért nem házasodhat valaki? (szép aranyozott baromi nagy épület, vallásos, fehér ruhás emberek némi aranyszerű színekkel)

Figyelt kérdés

Pl arra gondolok, hogy ha valaki megtagadja a szexet házasság előtt, akkor házasság után mondja, hogy akkor most már lehet


de mit tekintünk házasságnak?

Persze mindenki tudja, hogy nagyjából, hogy néz ki (keresztény házasság) , de mi teszi a házasságot házassággá? Hogy a pap mond egy szöveget, hogy Isten színe előtt összeadja a párt, de pl Mi hozza ide Istent? A templom? A papok, a komoly szöveg, vagy az egész egyvelege?


Hogyan magyaráznátok el egy nem földi eredetű értelmes lénynek magyarul?



2016. jún. 23. 19:23
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

# 9


Ugye nem azt akarod mondani, hogy a protestánsoknál is szentség a házasság?

Neked nem csak a teológiai ismereteid hiányosak, de magyar nyelvet sem érted.

2016. jún. 23. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 szp72 ***** válasza:

A katolikus házasság attól házasság, hogy egy férfi és egy nő életreszólóan elköteleződik egymás mellett. Minden más csak külsőség, szokás és rítus, amely elvileg bármikor megváltoztatható vagy elhagyható.


A katolikus Egyház a jelenleg érvényes szabályaiban megköveteli a tagjaitól, hogy ha mód van rá akkor az egyházi elöljáró jelenlétében történjék a házasságkötés. Az elöljáró feladata, hogy kellően felkészítse a házasulandókat, elbírálja, hogy nincs-e valami visszaélés vagy más akadálya a házasságnak, a házasságkötés tényét adminisztrálja és kihirdesse, s persze hogy ünnepélyesen megáldja.

Tehát például egy lakatlan szigeten, vagy más pap nélküli helyeken pap nélkül is össze lehet házasodni, s persze a nem katolikusok házassága is érvényes házasság, csak más formalitásokat követnek.

2016. jún. 23. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Andizsuzsi

ha hiszed ha nem, nem kekeckedek, csak mondjuk úgy nem tudom összeegyeztetni a témát a realitással amíg meg nem értem teljesen


"A házasság attól szentség, hogy Isten kegyelmét közvetíti a házasulandókra."

A kérdés az, hogyha Isten mindenhol ott jelen van, akkor miért tesz különbséget a templomban lévő jelenlét és akárhol máshol való lét között, hiszen nyilvánvaló, úgy lehet kegyelmet közvetíteni ahogyan írod, hogy ha valamiféle koncentrált energiát sugároz feléjük. (nem a legjobb szóhasználat, de szerintem érhető)


Hol van az a rész, hogy az ember nem csak azt mondja, az Isten kegyelmet közvetít feléjük, hanem történik is valami ilyenkor? Vagy ha nem történik akkor mi az ami biztossá teszi a házasodókat ebben?


szp72

Isten-t direkt nem foglaltad bele?

Vagy véletlenül írtad úgy, hogy a házasság az legfőképpen 2 emberről szól, és semmi másról?

2016. jún. 24. 00:49
 14/17 szp72 ***** válasza:

@ szp72

Isten-t direkt nem foglaltad bele?

Vagy véletlenül írtad úgy, hogy a házasság az legfőképpen 2 emberről szól, és semmi másról?


Természetesen ateisták is elköteleződhetnek vagyis házasságot köthetnek, s az érvényes minden egyházi ceremónia nélkül is.

A keresztények házassága azonban egyben szentség is, vagyis a katolikusok hite szerint Isten is megáldja, megerősíti ezt az elhatározást.

Tehát nem a pap jelenléte és az általa levezetett ceremónia miatt házasság a házasság, elvileg lehetne máshogy is házasságot kötni, az Egyház azonban a történelmi tapasztalata alapján úgy látta jónak, hogy jelen legyen az eseményen. A házasság ugyanis nem magánügy, az egyházi közösségnek joga van tudni, hogy ki-kivel él házasságban.

2016. jún. 24. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 szp72 ***** válasza:

A szoros értelemben vett házasságkötés így zajlik:


- Én téged X most feleségül veszlek.

- Y, én most feleségül megyek hozzád.


Minden más csak ünnepélyes körítés.

2016. jún. 24. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 szp72 ***** válasza:

@ Ugye nem azt akarod mondani, hogy a protestánsoknál is szentség a házasság?


A katolikus felfogás szerint, a keresztények házassága mindig szentségi házasság is egyben. Az más kérdés, hogy a protestánsok ezt nem így gondolják, de attól még az.

2016. jún. 24. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Andizsuzsi ***** válasza:

"A kérdés az, hogyha Isten mindenhol ott jelen van, akkor miért tesz különbséget a templomban lévő jelenlét és akárhol máshol való lét között"


Isten nem tesz különbséget. De ha egy közösség tagja vagy, akkor az ott érvényes szabályok/eljárások vonatkoznak rád is. Teljesen mindegy, hogy egy énekkarba, fociklubba vagy egyházhoz tartozol. Ha történetesen énekkari tag vagy, akkor oda sem akkor mész be próbára amikor neked éppen eszedbe jut és énekelsz azt, amit te éppen szeretnél, hanem alkalmazkodsz. Ez így van az egyházak esetében is. Felnőtt ember el tudja dönteni, hogy annak az egyháznak az előírásai, amihez tartozik, elfogadhatóak-e a számára. Ha nem, akkor keres másikat, vagy egyház nélkül marad hívő, vagy még az sem. Esetleg más vallást is választhat.

Ha valaki a katolikus közösséghez akar tartozni, akkor a katolikus egyház szertartásrendjét fogadja el. Nyilván vannak olyan körülmények, amikor nem lehet az előírásokhoz ragaszkodni, ilyen amikor pl. halálos veszélyben van, akkor a keresztelés, esketés bárki számára megengedett pap és templom nélkül is. De ekkor is szabály, hogy ha a veszély elmúlt, akkor az egyház előírása szerint azt meg kell erősíteni.

2016. jún. 24. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!