Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem lehet kitenni az...

Miért nem lehet kitenni az egyenlőségjelet Isten, Allah és Jehova között?

Figyelt kérdés
Ha már mindhárom monoteista vallás és gyakorlatilag ugyanazt a felsőbb hatalmat tiszteli, akkor miért nem lehet végre békét hirdetni?
2010. márc. 30. 21:51
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
75%

"miért ne tételezhetnénk fel, hogy azt is eltűri, megérti és elfogadja, ha esetleg más néven szólítjuk? "


Ebben a Katolikus Egyház már megtette a kezdő lépéseket 1986-ban.


Egy soha eddig nem volt esemény


zajlott le 1986. október 27.-én Assisiben: egy rendkívüli, soha eddig nem volt, nagy visszhangot kiváltó esemény – egy „világtalálkozó a békéért”.


Hiszen a világon mindenki békére vágyik, és ha ez a béke imádsággal valóban megszerezhető, miért ne lenne egy ilyen találkozó csodálatos dolog? Ezért talált II. János Pál pápa – már 1986 januárjában a keresztények egységéért tartott imahét záróbeszédében elhangzott keresztényeknek és nem-keresztényeknek egyaránt szóló – meghívása egy Assisiben tartandó imatalálkozóra nyitott fülekre. A pápa a világ népességéhez apellált, hogy mindenki szálljon síkra a béke megvalósításáért, mert egy valódi béke megteremtése minden nép eltökélt szándékát követeli meg. Arra szólította fel a keresztényeket és minden jóakaratú embert, hogy az ENSZ által meghirdetett „béke évében” ennek a tervnek a megvalósulásáért imádkozzon. (KNA/ÖKI/1986/7/6) A pápa meghívására azonnal megjöttek a kedvező válaszok. Többek között az Egyházak Világtanácsa is kinyilvánította „nagy érdeklődését”, a Német Evangélikus Egyház pedig kijelentette, hogy ezt a javaslatot „kedvezően fogadják”.

Így adódott, hogy erre a világtörténelemben eleddig példa nélkül álló együttlétre egy szép októberi napon (1986. október 27-én) Assisiben valóban megjelent több, köztük 30 nem-keresztény, vallásközösség mintegy 150 képviselője. És e napnak estéjén „a vallási vezetők megelégedéssel nyugtázták, hogy nyolc órán át a világnak valami nagyon fontosat demonstráltak, mégpedig azt, hogyan valósítható meg imádság által egy kis darab béke.”

Ott voltak az ortodox és az ősi keleti egyházak küldöttei, a Lutheránus Világszövetség, a Reformált Egyházak, a Metodista Világtanács és a Baptisták Világszövetségének megbízottai. Az anglikán egyházat a Canterbury-i érsek és az Egyházak Ökumenikus Világtanácsát a főtitkáruk képviselte. Velük együtt a különböző keresztény hitközösségekből összesen 51 küldött vett az imatalálkozón részt.

Rajtuk kívül meghívottak voltak, és el is jöttek: nemcsak a zsidók, hanem a mohamedánok, a buddhisták – így a Dalai Láma mint a tibeti nép feje –, a hinduk, a szikhek és a sintoisták, az indián sámánok és az afrikai varázslók.

Turisták, kíváncsiak, jámbor hívők…bámulva nézik, ahogy a Szent György templomban két indián teljes tolldíszben a béketűrés szellemét hívja le a jóakaratú emberekre…, érdeklődve hallgatják, ahogy a Santa Maria Maggiore templomban hinduk, szikhek és janaiták a békéről vallott elképzeléseiket kifejtik…, és a Szent Péter templomban buddhista szerzetesek liturgiájának tömjénfüstjét szagolják.

Lám, a régi Szent Péter templomban a kereszt mellett buddhista imazászlók lengedeztek, az oltáron pedig a tabernákulum mellett Buddha-szobor állt, a gyertyák mellett füstölő-pálcikák égtek, a harang helyett gong kondult meg, és nem gregorián énekek csendültek fel, hanem buddhista szutrák. Mindenki érezte, hogy a hindukat, keresztényeket, mohamedánokat, zsidókat, szikheket, buddhistákat, párszikat és az afrikai természethivőket egy közös vallási kötelék fűzi egybe.

„Az afrikai természet-vallások képviselői különösen eredeti imádságokat adtak elő: egy 90 éves fetis-pap a Togo-tó szent erdejéből a mennydörgés és más természeti erőkhöz való fohászkodásába a Vatikánban megvalósuló békéért szóló kérését is belefoglalta. Egy tolldíszes észak-amerikai indián törzsfőnök minden jelenlevőt meghívott, hogy szívja el vele a békepipát.

Miután minden vallási csoport külön-külön a neki kijelölt helyen elmondta ún. imáit következett a nap fénypontja: a Szent Ferenc Bazilika altemploma előtti téren megrendezett közös ima. Mint ahogy már reggel a Santa Maria degli Angeli-ben megtartott köszöntőnél, az egyéb vallások képviselői itt is a keresztény egyházak tagjai mellett foglaltak szorosan helyet. És most ugyanabban a kultikus ünneplésben, melyben a keresztények a háromszemélyű egy Istenhez imádkoztak, ők Allahhoz, Buddhához, Brahmához, Wisnuhoz, őseik szelleméhez, a „Nagy Szellemhez”, „Földanyához” és a négy szélhez fohászkodtak.

Miért is jöttek mind ezek az emberek erre az imatalálkozóra össze? II. János Pál pápa reggeli köszöntőjében kijelentette, hogy ennek a történelmi találkozónak az a feladata, hogy „egy békés világ előképe” legyen, és azért kerül megrendezésre, „mert meg vagyunk győződve róla, hogy nekünk… imára, esdeklő, alázatos és bizalommal teli imára van szükségünk, hogy a világ végre a valódi és tartós béke helyévé váljon.”

II. János Pál pápa szerint;Az imának van egy olyan dimenziója, mely még a vallások tényleges különbözőségében is megpróbálja a minden emberi erő felett álló hatalommal való kapcsolatot kifejezni…”. Tekintve „a béke követelését… az emberiség túlélésének problémájával két dolog igen fontos jelentőségűnek tűnik, és ez a két dolog mindannyiunknál közös. Az első az erkölcsi lelkiismeret belső szükségszerűsége, mely lelkünkre köti, hogy tiszteljük az emberi életet… A második közös vonás az a meggyőződésünk, hogy a béke elérése magasan meghaladja az emberi erőt, különösen a világ mai helyzetében, és hogy ezért forrása és megvalósítása egy olyan valóságban keresendő, mely mindannyiunk fölött áll.

IV. Ignác ortodox pátriárka;A keresztények feladata „újraegyesülve az utat ehhez a (spirituális) transzcendenciához feltárni együtt munkálkodva a felvilágosult humanistákkal és más vallások híveivel.

Ugyanezen a gyűlésen Emilio Castro főtitkár a nem-keresztény vallásokhoz tartozókat „az emberiség érdekében történő konkrét szolgálat közös feladatában” való hozzájárulás felfedezésére szólította fel. Mert szerinte a keresztény valláson túlmenően minden embernek nyitottaknak kell lennie a „másokban megnyilvánuló isteni hatás jeleinek” meglátására. Ő is pozitíven értékelte az Assisi-i béke-imádkozást.

2010. márc. 31. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
42%

"Az Ószövetség korában Isten nevét JHWH (Jahve) soha ki nem ejtették ehelyett körülírták. Pl. Jézus perében a főpap azt kérdezte Jézustól; Te vagy-e a Messiás az Áldott(Isten) Fia?"


Senki sem tudja biztosan, hogy miként ejtették a JHVH-t, vagyis Isten nevét, de az abszolút nem igaz, hogy soha ki sem ejtették!

Voltak korok, amikor használták, majd olyanok is, mikor nem, bizonyos zsidó babonák, vagy helytelen értelmezések miatt.


A mondatod amúgy is időzavar, hiszen hivatkozól az Ószövetségre, majd példának felhozod Jézus perének egy párbeszédét a mai, erősen cenzúrázott Bibliafordításokból kiragadva. Ami természetesen egyáltalán nem bizonyíték arra, hogy Jézus és tanítványai nem nevezték volna nevén Jahvét, vagy az elterjedtebb és nemzetközileg évszázadok óta közismertebb Jehovát.


Sőt vannak olyan bizonyítékok, ami szerint logikusan benne volt a név eredetileg.


A kérdezőnek:

Az egyenlőségjelet nem e három név közé kell rakni, mert mivel ezek mögött erősen eltérő ideológiai és vallásos tartalom van. Nem igaz, hogy minden vallás egyforma, és ugyanahhoz a célhoz vezet.

Vannak jelentős, sokszor életbevágóan fontos különbségek a hitrendszerek között.

Ez gondolom tagadhatatlan, igaz?


Ha ez így van, akkor egyik vallás nem feltétlenül ugyanolyan jó, mint a másik. És ennek eldöntése nem is lehet csupán személyreszabott ízlés, szubjektív értékítéleten alapuló választás eredménye, mert az is tagadhatalan, hogy az emberiségnek vannak közös, egyetemes törvényei, melyek éppúgy jók nekem, mint neked, vagy az eszkimóknak, de még a Pápua-i benszülötteknek is.


Tehát gondolom érthető számodra, hogy a sokszor homlokegyenest ellentmondó világnézetek nem lehetnek ugyanazon célban érdekeltek, még ha sokan ezt is hirdetik, hiszen sok ideológia és világnézet direktben törekszik arra, hogy a másikat megsemmisítse, hogy ártatlan embereknek ártson!


És most nehogy azt gondold, hogy ez csak kis, fanatikus csoportokra vonatkozik, mert akkor nem veszel tudomást a világháborúkról, és még rengeteg egyébb szörnyű történelmi tényről, melyeket azok az ideológiák, vagy egyszerűen csak hatalmi érdekek vivtak, amelyek az emberiség számára mindig kudarcba folytották a tartós béke lehetőségét.


Valójában nem is beszélhetünk sehol a földön valódi "békéről", hiszen az csak a két háború közötti idő, a következő háborúra való felkészülés időszaka.


Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs igazság és hogy a valódi béke nem érhető el, csak azt, hogy mindez nem az emberek erőfeszítései révén történhet meg. Az ember ehhez kevés, mivel tökéletlen, és sokszor önös érdekek motiválják. A Biblia, az Újszövetség valójában erről szól.

2010. ápr. 2. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
55%
mert a 3 vallás közül 2 (kereszténység, iszlám) térítő jellegű, azaz azt tanítja , hogy csak az övék igazi vallás, és mindenki számára a megváltást csak az ő hitük hozhatja el - a kereszténységre ez ma már kevésbé jellemző, de az iszlámra teljesen.
2010. ápr. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
50%

"Mert Allah és Jehova a hozzájuk tartozó (mellesleg kamu) vallások szerint egy bosszúálló isten, aki csak a kiválasztott népén segít, a többi népre pedig ezért állatként (gójként) lehet tekinteni.

Zsidók és muszlimok MESSIÁS-ról beszélnek, aki csak a kiválasztott nép messiása a többi nép rovására. A (valódi, és közel sem a vatikáni) kereszténységben MEGVÁLTÓ-ról van szó, aki tekintet nélkül minden nép megváltója."



hogy ez mekkora hülyesééééééggg xddd

a vállasok istenei nem tekintenek semmilyen más vallásúra állatként a követőik szerint:D nemtom honnan szedted, de vicces. Jehova pedig eredetileg benne volt a bibliában. amit most olvasol az csak egy lehámozott könyvecske. kiszedték ami " nem kell " belőle. mellesleg jehova tanúi olyan bibliát használnak, ami érthetőbbre van lefordítva, és az "Úr" kifejezést kevésbé használja, helyette a Jehova név került, ami az eredeti írásban is szerepelt. (Jahve, JHVH)

2010. ápr. 5. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
bocsi.. >< "vallások"*
2010. ápr. 5. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Inkább olvasd ezt el:

[link]

[link]

2010. ápr. 5. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
0%
Nyugodtan kiteheted az egyenlőségjelet, az istened egyik néven sem méltó az imádatra.
2010. ápr. 27. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
42%
Ez olyan, mintha a kihúzott ventilátor azt mondaná a vezetékben folyó áramnak, hogy nem vagy méltó arra, hogy működtess!!!
2010. ápr. 27. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

A zsidókat kérdezd...

Csak az a baj, hogy tőlük sohasem fogsz őszinte választ kapni...

2010. júl. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!