Protestánsoktól kérdezem, hogy melyik felkezet hány egyetemes zsinatot fogad el?
Elsőnek köszönöm!
Mások vajon miért nem válaszolnak?
Látom, hogy más kérdéseknél több protestáns törzsválaszoló is aktívan írogat, a nekik feltett kérdésemre meg nem kapok választ.
Talán illetlen dolgot kérdeztem? Vagy ennyire nehéz a válasz?
A protestánsok nincsenek annyira otthon az egyháztörténelemben, hogy erre kapásból tudjanak válaszolni.
Még az egyetemes zsinatokat sem ismeri a többségük, csak a műveltebbek.
szólok, ez a katolikusokkal is így van :D
egyrészt a protestánsok nem feltétlen állítanak ilyen rangsort, szerintük inkáb visszak ell menni az egész elejére, és a 0-ról építkezni, tehát könnyen lehet, hogy egy adott zsinattal kapcsolatban van amit elfogadnak és van amit nem, nem érdekli őket, hogy erről volt egy zsinat valamikor
a protestáns egyházak többsége az első 4 zsinatot maradéktalanul az 5. és 6. zsinatot részben fogadja el, a 7.-et pedig nem, mert ott az ellenkező véleményen vannak
az 5.-ből és 6.-ból a krisztológiai döntéseket elfogadják, de pl az Istenszülő örök szüzességét tévedésnek tartják, a vallásos tisztelet 3 fokozatát eretnekségnek, stb
(egyébként a 4. zsinattal kapcsolatban: a legtöbb kevésbé tájékozott protestáns örjöngeni kezd az Istenszülő kifejezés kapcsán, holott a teológiai hátterével teljesen egyet értenek, sőt használhatják is, csak a protestánsok nem tartják szerencsés kifejezésnek mert félreérthető)
Habár a mormonok nem tekintik magukat protestánsnak, a teljesség kedvéért:
Ők csak az első apostoli zsinatot fogadják el, amely a bibliában is szereplően Mátyás apostol megválasztásával járt (Kr u 34 körül), valamint azt a jeruzsálemi apostoli zsinatot (Kr u 49), amely a keresztség melletti körülmetélkedés szükségességét vetette el.
Az utolsó apostol (Pathmoszi János) halálát Kr. u. 100-ra téve, körülbelül innen számítják az a papsági kulcsok elvesztését.
A 325-ben Nagy Constantin által összehívott níceai zsinatot tekintik a Nagy Aposztázia kezdetének, amikor a kereszténység felhagyva az apostoli hagyományokkal és a krisztusi tanokkal, valamint az evangélium teljességével, a Római Birodalom államvallásává vált, ezáltal lényegében megszűnt kereszténynek lenni.
Köszi a 7. válasz is, neked is ment a zöld pacsi :)
Azért egy-két megjegyzésem volna a niceai zsinattal kapcsolatban. A keresztényüldözés 313-ban szűnt meg, 325-ben volt az első egyetemes zsinat. Azonban volt számos helyi zsinat is a Jeruzsálemi zsinat és a niceai zsinat között. Például a Húsvét időpontjának számítását is egy ilyen zsinaton döntötték el, a niceai zsinaton csak megerősítették ezt a korábbi döntést.
A másik döntése a zsinatnak, a Hitvallás és Krisztus egylényegűsége az Atyával szintén apostoli hagyomány, úgyhogy én itt sem látok törést:
Államvallás pedig csak 381-ben lett a kereszténység Nagy Theodosius császár alatt a Római Birodalomban, de Örményországban már 300-ban is az volt.
Mindössze három konkrét válasz jött, a reformátusokra evangélikusokra és a mormonokra vonatkozóan.
Érdekelne a többi harminc akárhány, Magyarországon jelenleg aktív protestáns felekezet álláspontja is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!