Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A rózsfüzér imádságok közül...

A rózsfüzér imádságok közül melyiket mikor mondjuk? Van rre vamilyen szabály? Most böjtben? És az imádság után még mit mondunk vagy imádkozunk?

Figyelt kérdés
2010. márc. 13. 10:36
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


Rózsafüzér


A nyugati egyházban a rózsafüzér a legkedveltebb formája az ismétlôdô imádságnak, melyben az Üdvözlégyet tízszer, ötvenszer, százötvenszer ismétlik.

A számok a zsoltározással kapcsolatosak. A 150 zsoltárt általában ötvenes vagy tízes csoportokra osztották. Bizonyos alkalmakkor pl. halottvirrasztáskor, gyónás után a szerzetesek a zsoltárok egy részét imádkozták, pl. 50 zsoltárt. A korai középkorban csak kevés olyan művelt ember volt, aki megértette a zsoltár latin szövegét és zsoltárkézirattal rendelkezett. A többi keresztény a zsoltár helyett megfelelô számú Miatyánkot vagy Üdvözlégyet imádkozott. Így alakult ki a szokás, hogy az 50 Üdvözlégyet egy számlálást segítô lánc igénybevételével imádkozták.


A rózsafüzér elnevezés egy régi, a XIII. században már ismert legendából való: egy Máriát tisztelô léleknek az volt a szokása, hogy a Szűzanyának rózsából koszorút kötött, s ezzel díszítette a szobrát. Egy napon látomása volt és figyelmeztetést kapott, hogy van más ,,rózsakoszorú'' is, aminek jobban örül a Szűzanya: 50 Üdvözlégy elmondása. Az imádság rózsává lesz az Istenanya kezében, ezekbôl a legszebb ,,rózsakoszorút'' fonja magának.

Ez a legenda korántsem vezet a rózsafüzér mai imádkozásának legfôbb értelméhez és jelentôségéhez. Ez az imádság ugyanis a Szentírásra támaszkodó, elmélkedô imádság, aminek központja a megváltás műve Jézus Krisztus által. A felfűzött szemek segítségével ötször 10 Üdvözlégyet mondanak, a tizes csoport elején Miatyánk, a végén Dicsôség áll, és ez köti össze a tizedeket. Minden egyes Üdvözlégybe beiktatják Jézus neve után a ,,titkot'', vagyis egy mozzanatot Jézus életébôl és tanításából, pl. ,,Jézus, akit érettünk keresztre feszítettek'', vagy ,,...aki halottaiból feltámadott''. Az ember bizonyos értelemben Mária szemével nézi Jézus életét és működését, ezért a rózsafüzért Jézus-imádságnak is nevezhetjük. A késô középkorban volt 50 vagy akár 150 titkos rózsafüzér is. Így osztották fel Jézus egész életét és működését elmélkedési pontokra.


Ennek az imaformának jelentôsége az, hogy az imádkozó az üdvösség titkairól elmélkedik. Nem elegendô a keresztény életet meghatározó igazságok értelmi tudomásulvétele. Mint mindent, ami az élet alakítására szolgál, a hitigazságokon is elmélkedni kell, és így kell befogadni a személyiség és a szív mély rétegeibe. A rózsafüzér ismétlôdô elmélkedô imádkozása az elmélkedés egyszerű és hatékony módja, ami könnyen megtanulható és gyakorolható.

A rózsafüzér elterjedése a XIII. században Szent Domonkosnak és rendjének köszönhetô, akit a hagyomány szerint maga a Szűzanya tanított a ma is imádkozott tizenöt titokra.

2010. márc. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2010. márc. 13. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Jézus arra buzdít a biblia lapjain minden olyan személyt, aki keresi az Igaz Istent, hogy közvetlenűl hozzá mondjon imát, amiben feltárja a saját érzéseit, és gondolatait. te mit gondolnál arról az ismerősödről, akivel, ha bármikor találkozol, szó szerint ugyanazt mondja mindíg, és egymás után többször is elmondja. vajon ez alapján a folyamatosan ismételt szöveg alapján mit gondolnál az ismarősödről? a barátodnak tartanád?
2010. márc. 13. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kedves előttem szóló!

Ne haragudj ,hogy ezt írom de ha jobban olvasnád a Bibliát kiderül belőle,hogy Jézus kötött imára tanította méghozzá a Miatyánkra a híveit:ti így imádkozzatok.Minden egyes imádságunkat leginkább ezért a Miatyánkkal kell kezdeni.A kötött imában is a gondolataidat és a mélyen benned lévő érzéseket is megoszthatod.Isten ugy is tudja ha nem mondod,hogy mit akarsz mire vágysz vagy éppen miben szenvedsz hiányt.Ezért is nagyon rossz elgondolás az,hogy a kötött imáknak például a Rózsafüzérnek értelme nincsen.

2010. ápr. 25. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

ui:Jóistenhez.


A kedves kérdezőnek:az egyház. Hétfő: örvendetes titkok Kedd: fájdalmas titkok Szerda: dicsőséges titkok Csütörtök: világosság titkai Péntek: fájdalmas titkok Szombat: örvendetes titkok Vasárnap: dicsőséges titkokat imádkozza. De nem az a legfontosabb,hogy melyik tizedet imádkozod hanem inkább az,hogy imádkozod.De tény,hogy legjobb ha az adventi időszakban az örvendetes titkokat a nagyböjt időszakában pedig a fájdalmas titkokat a dicsöséges titkokat pedig nagyszombat után imádkozni.Ugyanis a hívő ember így tud igazán felkészülni az ünnepekre.

2010. ápr. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

4.Nem tudom mit értesz kötött ima alatt.

Ha azt érted,hogy ugyanazt ismételgete amit Jézus példának hátrahagyott akkor már nem értelek.


Ha olvasod a Máté.6:7."Mikor pedig imádkoztok,ne mondjátok újra meg újra ugyanazt,mint ahogy a nemzetek teszik,mert ők azt hiszik,hogy Isten azért halgatja meg őket,mert hosszasan imádkoznak.

Máté.6:9."Ti tehát igy imádkozzatok".


A 9 vers azt mondja "így imádkozzatok",nem pedig ezt imádkozzatok.


Ez egy minta ima, amit Jézus mondott.

"Égi Atyának,szenteltessék meg a Te neved"

Te megszenteled?

Vagy csak ismételgeted,annélkül,hogy együtt élnél gondolatban és cselekedetben Jézus minta imájával.

2018. máj. 21. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!