Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mégsem olyan para az Ábahám -...

Mégsem olyan para az Ábahám - Izsák történet?

Figyelt kérdés

a közelmúltban olvastam az ókori keletről (közel kelet) azt írták ott és akkor a legtöbb népnél szokás volt mindenből az elsőt az isteneknek áldozni, tehát a gyereket is, szóval az ókori keleten az emberek az első gyereküket feláldozták, a legkülönbözőbb módokon, azt írták ezt örökíti meg a biblia az ábrahám-izsák történettel, illetve az emberáldozat betiltásával, illetve említi ,hogy a tiltás ellenére gyakran egy molok nevű istenség tiszteletére egyesek elégették a gyerekeiket.


tehát adott korban és helyen, az, hogy valaki áldozza fel a gyerekét "nem volt feltűnő vagy szokatlan", ábrahám is úgy élhette meg, hogy az isten adott neki valami tulajdont amire régóta vágyott és most visszaveszi, és nem úgy mintha ma valakinek meg kéne ölnie a sját gyerekét... viszont a bibliai isten végül megállítja ábrahám kezét...


tehát lehet, hogy ez nem is annyira próba volt, hanem inkább egy demonstrálása annak ,hogy a bibliai isten (ellentétben a többivel) nem kéri azt ,hogy az emberek megöljék a gyerekeiket?


2015. jún. 21. 12:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen igen, ez egy elég korrekt megközelítés, ahogy levezetted.
2015. jún. 21. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Úgy értve hogy korrekt, hogy tudományos szemszögből is korrekt, illetve vallási megközelítésből is.
2015. jún. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Ha pontosak az ismereteim, semmiféle egzakt bizonyíték nem létezik semmiféle gyermekáldozatokról és olyan vallásokról, amelyek ezt követték és követelték volna a hívektől.


Úgyhogy a történet továbbra is az abszurdítás netovábbja.

2015. jún. 21. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
te nem tudsz róla, szakértő történészek meg igen, neked nem hagynám ,hogy megműts, egy végzett sebésznek meg igen...
2015. jún. 21. 14:09
 5/13 Pietrosol ***** válasza:

Kérdező!


Nem tudom, hogy nekem írtál-e, mert hiányzik bármiféle megszólítás, de, ha igen, akkor légy szíves mutass valamit ezektől a történészektől!


Köszi!

2015. jún. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Ozmium42 ***** válasza:

Részben igazad van, de ajánlok pár további szempontot a kép árnyalásához.


1. Molochnak csecsemőket áldoztak fel, Izsák már felnőtt volt. Képzeld magad a helyébe. Meg kellett élnie, hogy az apja megkötözi, és meg akarja ölni. Utána pedig tovább élni ezzel, mintha mi sem történt volna.


2. Isten nem demonstrál itt semmit. Ha valamit nem szeret, azt nem megparancsolja és aztán visszavonja, hogy ja mégsem. Egyszerűen megmondja, hogy ezt többet ne csinálja senki. Isten itt azt tesztelte, hogy Ábrahámnak van-e saját akarata, vagy teljesen aláveti magát Istennek, még ha eszement parancsot is ad. Ha JHVH azt mondja, ugorjon a kútba, beugrik. Ebből is látszik, hogyan áll Jehova az emberhez, mit vár el tőle. Ez a fanatizmus.


3. Sokak szerint JHVH itt Jézus áldozatának az előképét demonstrálja. Szerintem nem, mert csak annyi a közös a két történetben, hogy az apa feláldozza a fiát, de aztán mégsem. Ennyi az áthallás, és szerintem ez kevés ahhoz, hogy párhuzamot lehessen vonni.

2015. jún. 21. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Ókor c. folyóiratot olvasol?


Rubicon?


[link]


ha könyv és nem "újság" kell


Spiró györgy megvan? persze tudom ő nagyon megosztó a politikai nézetei miatt, de attól még szakmailag lehet hiteles

2015. jún. 21. 14:21
 8/13 anonim ***** válasza:
Persze, hogy nem, szerintem is tök jó dolog legyilkolni az első gyerekünket a Jáóistenkének, akit persze még nem láttunk, de öljünk már gyereket, na.
2015. jún. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Pietrosol ***** válasza:
60%

Kérdező!


Hirtelen ezt a könyvet nem tudom elolvasni. Megtennéd, hogy linkelsz egy olyan tanulmányt, ahol egzaktul levezetik, leletek, korabeli feljegyzések bemutatásával, hogy tényszerűen Istennek áldoztak gyermekeket.


Ha lehet ne egy írótól, hanem történésztől, régésztől.


Tényleg érdekel, hogy volt-e ilyen ritus, mert tudomásom szerint a karthágói gyermekáldozásokról is vitázik a tudományos közösség. Hozzáteszem azoknak, akik azt állítják, hogy ott volt gyermekáldozás, erősen ráolvasás jellegűek az érveik.

2015. jún. 21. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
40%

Milyen kis agresszív vagy, kedves kérdező, pedig normális választ kaptál. Egyébként kik azok a szakértők, akik ezt felkutatták, és be is bizonyították? Küldj már néhány linket, de ne a 444-ről.

Bár nem tudom, eleve hogy lehet tudományos (?) tényeket és Istent egy kérdésben felhozni...

2015. jún. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!