A Jelenések könyvének melyik értelmezési irányzata a legelterjedtebb, és miért?
szia
A teokratikus értelmezése, ami bár elterjedt de nem biztos hogy "népszerű" de Isten szerinti értelmezés,
Ilyen könyvet Jehova Tanúitól kaphatsz dijmentesen.
"de Isten szerinti értelmezés"
Állati... Ilyet kijelenteni...
Vidiripi
"A teokratikus értelmezése, ami bár elterjedt de nem biztos hogy "népszerű" de Isten szerinti értelmezés, "
Ez tetszik! Isten szerinti értelmezés!
Amennyiben ez így lenne akkor nem kellene változtatni a tanításokon. De mivel kell időnként így nem Isten szerinti értelmezésről van szó, hanem EMBER szerinti értelmezésről.
A másik dolog hogy Jehova tanúi Jelenések könyve értelmezései adventista alapokon nyugszik.
Mivel Russel szoros kapcsolatot ápolt az adventistákkal s a tanításaikból is sokat átvett volt amit egy az egyben volt amit egy kicsit átalakított.
Így nem meglepő hogy ezt is olvashatod a Wikipédián: "A hetednapi adventista értelmezés ebbe az irányvonalba tartozik."
Az ortodox egyház komplex módon, párhuzamosan egyszerre több síkon értelmezi a Jelenések Könyvét.
Leírja János korának eseményeit, ez a PRETERISTA irányzat.
Ugyanakkor egyben az emberiség egész történelmére is utalnak az ott leírtak, mert az egyház egész történelme folyamán ezek ugyanezek az események történnek meg és ismétlődnek újra meg újra. Ez a TÖRTÉNELMI IRÁNYZATNAK felelne meg, de nem egészen úgy, ahogyan ez más felekezeteknél tapasztalható. Az ortodox egyház nem rendeli a JK eseményeit konkrét történelmi kronológiához. Sőt, határozottan azt mondja, hogy a JK eseményei időtlenek, nem lehet őket az evilági időszámításhoz konkrétan hozzárendelni.
Ezekből az is következik, hogy a már megtörtént eseményekhez hasonlók a jövőben is megtörténnek majd, és a mostani és elkövetkezendő események mind a Végső Eseményt, az emberiség földi történelmének utolsó epizódját, Krisztus második eljövetelt készítik elő. Ilyen értelemben ez FUTURISTA értelmezés.
Ugyanakkor a fentiekkel párhuzamosan nagyon fontos JK-ben leírtak SPIRITUÁLIS értelmezése. Ortodox értelmezésben ez a jó és gonosz küzdelme, amely a jó végső diadalával végződik, illetve a Mennyei Liturgia, mely éppen most is zajlik, mindenkor zajlik, és örökkön-örökké zajlik, és amihez mi emberek is csatlakozhatunk.
Az ortodox egyház tehát párhuzamosan több síkon, nagyon összetetten értelmezi a Jelenések Könyvét.
Fontos emellett, hogy SZIMBOLIKUSAN, a leírtakat összességében értelmezi, és nem akar minden apró részletre konkrét jelentést ráerőszakolni. (Azaz pl. a fenevad tíz szarva, a tíz király egy irói hasonlat, de nem kell konkrétan tíz létező földi személlyel beazonosítani a tíz királyt.)
Ahogy fentebb már írtam, az ortodox értelmezés szerint a JK eseményeit nem lehet konkrét földi időpontokhoz kötni. Éppen ezért Krisztus második eljövetelének időpontját sem lehet meghatározni a Jelenések Könyvéből, sőt, ennek kutatása határozottan meg is van tiltva. A manapság divatos világvége-próféciák ellentétesek az ortodox tanítással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!