Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha fizikai törvényszerűségekre...

Ha fizikai törvényszerűségekre vagy valótlan élőlényekre mond ki átkot valaki, az bűnnek számít ill. "működik"?

Figyelt kérdés

Pl. a számítógépes játékban a szörnyecske nem akar arrébb menni, és a 289. szinten emiatt elvesztjük az utolsó életünket és elölről kell kezdenünk. Ekkor megátkozzuk a játékban a szörnyet, hogy az az átkozott szörny, hogy rohadna meg, stb.

Vagy valaki pl. leejt egy nagyon értékes dolgot és ripityomra törik, és azt mondja az illlető: "átkozott gravitáció, hogy rohadna meg!"


Létezik materialista és nem materialista felfogás, hogy valami tényleg átkozott lesz és fog rajta az átok, most tételezzük fel, hogy az átok hat azon, amire kimondják, vagy még inkább vissza is száll arra, aki kimondta.

Ilyenkor mi van? Bűnnek számít, vagy működhet, ha számítógépes játékban szereplő processzorvezért pixelhalmazokat vagy magát a gravitációt, Kepler-törvényt vagy akár a koszinusztételt elátkozzuk?


Ez lehetne humoros kérdés is, az is, de mégis, mi van, ha komolyabban próbálunk választ adni erre?



2015. márc. 26. 22:58
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem barátom, amiről te beszélsz, az a fantázia játéka, ott bármi történhet, amit csak elképzelsz. A való világban a cselekvés ami hat. Persze csak akkor, ha megelőzte gondolkodás. Nem fantáziálás, mederbe szorított, gondosan ellenőrzött, célirányos szellemi munka.
2015. márc. 26. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De most vegyük úgy, hogy a kimondott szónak is ereje van!
2015. márc. 26. 23:55
 3/4 anonim ***** válasza:
nos, ez csak a Teremtőnél működött. egyszer láttam egy horgászt, aki rosszul dobta be a botját, majd elkezdte szidni Istent. mondtam neki, hogy én láttam, hogy nem Isten volt a hibás..
2015. márc. 27. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A kimondott szónak van ereje, de elsősorban a kimondóra hat vissza. Bűn-e nemlétező dolgok, vagy az ember szempontjából objektív törvényszerűségek, történések megátkozása, pejoratív konstellációba való helyezése? Az a bűn, ha valaki meggondolatlan dolgokat mond ki, bibliai terminológiával, ha elhomályosítja az örök rendet tudatlan, vagy értelmetlen beszéddel (Jób 38,2; 42,3). Ez nem azt jelenti, hogy a gravitációt befolyásolja, ha rosszat mondanak rá, de arra alkalmas, hogy homályt hozzon létre első sorban a kimondó életére, de a környezetére is. Ahhoz, hogy valaki belemaszatoljon egy festménybe, nem szükséges festőművésznek lennie, ahogy zenésznek sem kell lenni ahhoz, hogy valaki meglökje a gordonkás könyökét és fals hangot hozzon elő, amikor más játszik a hangszeren. A tudatlan beszéd is hasonlóra képes: építeni nem, de rombolni lehet vele. Tulajdonképpen a Biblia nem mást tanít, mint azt, hogy az ember a saját beszédének a foglya: nem mondja ki azokat a dolgokat, amit kellene, de szinte kontroll nélkül mondja ki azt, ami eszébe jut. A Biblia arról is ad útmutatást, hogy mit mondjunk és mit ne, azt tanítja, hogy őrizzük a szánkat, és jól gondoljuk meg, hogy mikor és mire használjuk. De abban egyáltalán nem hiszek, hogy Isten aggódna kitalált lények épségéért, vagy az ember felett álló törvényszerűségek jövőjéért.
2015. márc. 27. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!