Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek a kirakat...

Mi a véleményetek a kirakat vallásosságról? Azokról beszélek akik csak a közösség nyomása miatt mímelik a vallásosságot, de semmi sincs mögötte?

Figyelt kérdés

Történet példaként: család kis faluban lakik. Nagyszülők stb. Két gyerek. Templomba járás, keresztelés, bérmálás az összes kellék stb.

Majd kis családnak jön a 3. gyerek, és beköltöznek a nagyvárosba. A 3. gyerek nincs keresztelve, templomba nem járnak, nagyszülők maradtak falun.


Kérdezzük: ezt miért? Nincs templom, keresztelés stb?

Válasz: minek? Falun az emberek kibeszélték volna a családot, ha nem jártak volna templomba, pláne ha nincs keresztelés, ráadásul a nagyszülők még az örökségből is kitagadták volna őket.

De itt a nagyvárosban? Hát itt már kit érdekel! Itt senki se ismer senkit itt nincs kibeszélés itt nincs nagyszülők-hát a túrót pazaroljuk az időt ilyenre hogy templom meg stb.

Minek? Kinek van itt köze hozzá? Hát falun, az más.


Mi a vélemény erről a totál kiüresedett ál-vallásosságról, ami mögött semmi sincs?

Mi a vélemény azokról akik csak azért járnak templomba, mert jaj a többiek miatt szólnak ha nem?


Engem gyerekkoromban mindig elrángattak templomba. Sose értettem minek kell menni, egy szót se hittem el abból amit ott hallottam. Egy szót se. De nem volt mese, anyám olyan pofont kevert le ha nyávogtam, hogy nem megyek, hogy feltörültem a padlót. Mentem. Imádkoztam. Bérmálkoztam. Hittan táborba jártam. Ifjúsági találkára mentem Rómába. És közben magamban legyintettem az egészre. Sose érintett meg a dolog egy pillanatra se. Soha.

Amióta a szülők már nem rángatnak el, azóta nem járok sehova. Minek is járnék. Akkor se hittem, most se.


2015. febr. 17. 08:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szerintem az első két gyereket is csak a nagyszülők miatt keresztelték meg, főleg az öregasszonyok miatt, azoknak nagy heppje az ilyesmi. Gondolom náluk laktak és ment a nagy vita, hogy ha nem lesz megkeresztelve az unoka, akkor takarodhatnak onnan, mert mit fog szólni a falu, ha nincs megkeresztelve és a többi baromság.


Szóval a te példádban szereplő szülők nem lehetnek álvallásosak, hiszen vallásosak sem voltak soha. Véleményem szerint, sokkal inkább a nagyszülők kényszerítették bele őket.


De ennyi erővel te is álvallásos vagy, mert egész gyerekkorodban megjátszottad a dolgot, de közben nem éreztél semmit. Neked is nyomásra kellett csinálni az egészet.

2015. febr. 17. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
41%
Az, hogy nem hittél el belőle egy szót sem, az meg is látszik rajtad. Kíváncsi lennék, ha veled szemben lenne valaki ilyen kritikus és ítélkező, akkor te mit szólnál ahhoz?
2015. febr. 17. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

De most akkor ennyi erővel utáljunk téged is, mert az egész gyerekkorod álvallásossággal telt?

Vagy nem értem, hogy neked mi bajod van ezekkel az emberekkel.

2015. febr. 17. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 ceri ***** válasza:

Nincs ebben semmi különös. Sok mindent megteszünk a békesség kedvéért. Köszönünk azoknak is akiket legszívesebben elküldenénk a ....-ba. Meghallgatjuk embertársainkat -pl. téged is- holott nem a mi problémánk.

Szóval csak azt akarom mondani, hogy sok mindent megteszünk mások miatt, pedig semmi kedvünk hozzá.

Én azért azt tanácsolom mindenkinek, hogy próbáljon meg minél őszintébben élni. De ezt úgy tegye -azon a határon belül- amikor még másnak nem árt túlságosan ezzel az őszinte magatartással. Tehát mindenki maga dönti el, hogy mi ér neki többet -a saját vagy a közösségi út járása. Én a saját utamat járom, de megértem azokat is akik inkább húznak egyfajta közösséghez. Mindenki maga dönt, és csak magáról dönthet, mert nem a másik ember életét élem. Abban ő az illetékes, mint ahogy én a magaméban.

2015. febr. 17. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:

Az én férjem vallásos. Gyermekkora óta ebben nőtt fel, minden héten jár templomba. Neki a hit fontos, őszintén fontos.

Ennek ellenére engem vett feleségül, én sosem voltam vallásos, megkereszteltek, de soha nem jártunk templomba.

Mi megbeszéltük, hogy ő soha nem lesz nem vallásos, én meg soha nem leszek vallásos. 30 felett az ember már nem változik. Ő minden héten jár templomba, én csak néha megyek el vele. Ő hisz és imádkozik én elkísérem időnként és részt veszek egy misén. Nem térdelek, nem imádkozom. Elkísérem, mert neki fontos.

Szerintem ha valaki nem vallásos, de időnként bemegy a templomba, az képmutató. Ugyanakkor pl. az anyósom mélyen vallásos, ennek ellenére egy áskálódó és képmutató nő. Azt hiszi, hogy bármit megtehet, mert majd az Isten megbocsátja. Én viszont úgy élek, hogy nincs miért bocsánatot kérnem, és mégis elmegyek néha egy misére...

2015. febr. 17. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:

Utolsó vagyok, egy mondatot javítok,

szóval ha valakinem vallásos, de időnként bemegy a templomba, az NEM képmutató....

2015. febr. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
52%

"Én viszont úgy élek, hogy nincs miért bocsánatot kérnem"

az ember gyarló, szokott hibázni, te akkor ezek szerint istennő vagy.

A kirakatvallásosság nem sokat ér, ez a véleményem. Ugyanakkor gyakorta van egy fontos közösségmegtartó szerepe - jó példa erre az erdélyi reformátusok ereje.

2015. febr. 17. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Válasszunk ketté két dolgot. Az ember vagy vallásos, vagy nem, és eszerint él. De ezen túl egy sokarcú közösségben (faluban, utcában, munkahelyen, stb.) éli a mindennapjait. A normalitás az, ha az ember beilleszkedik a közösségbe, mert ettől érzi jól magát. Ha a közösség alapirányultsága más, mint az egyéné, akkor minden a kettőn múlik. Lehet, hogy nem bírják, és az egyik (az egyén) megy. Lehet, hogy csak az egyik fél tartja elviselhetetlennek, és ha az az egyén, akkor megy. De belefér az is, hogy mindkét fél ezt a különbséget nem tartja annyira fontosnak a sok egyéb kellemes és hasznos mellett, ezért mindkét fél alkalmazkodik. Ennek szép példája a feljebb önmagukról író feleség. Magas kultúrára és igényességre vall.

Aki egy faluban úgy jár templomba, hogy kényszernek érzi, az valójában gyenge, félénk, kishitű, akinek legfőbb félelme, hogy kiveti a közösség, mert ezt nem bírná elviselni. Inkább a misét viseli el. Aki egy faluban nem akar templomba járni, és szereti a közösséget, meg fogja találni a módját, hogy minden simán menjen. Hogy mi ez a mód,az mindig az egyénen és a közösségen múlik.

2015. febr. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Azért arra kíváncsi lennék vajon mondjuk egy kis faluban hány ember jár templomba a "közösség" a "jaj mit szólnak majd ha nem megyek" stb miatt és hány belső indíttatásból.

Simán megkockáztatom, hogy a zömüknek köze nincs az egészhez csak elmegy mert "illik", mert mindenki oda jár stb.

2015. febr. 17. 13:57
 10/12 A kérdező kommentje:

Ja azt ki is hagytam hogy bentlakásos egyházi középsuliba jártam.

Minden este lefekvés előtt ima kötelező, de mindenki maga mondja el az ágya mellett ellenőrzés nélkül. Elvileg.

Este benyit a felügyelő tanár és kérdezi: fiúk, ima megvolt? Mi kórusban : Igen, persze!

Soha senki se imádkozott, ha valaki megtette volna, a többiek simán körberöhögik.

Ha meg vki elmondta volna a fenti szitut a tanárnak, még meg is verik.

2015. febr. 17. 14:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!