Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidó vallásban mi az ami a...

A zsidó vallásban mi az ami a keresztényben a halottak napja és a pünkösd?

Figyelt kérdés
2014. okt. 29. 16:34
 1/8 Ozmium42 ***** válasza:
39%

Halottak napja nincs, pogány ünnep keresztényiesítéséből született.


A Pünkösd a zsidóknál a pászka ünnepe, a Pészah.

2014. okt. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 KZitus ***** válasza:

Szervusz


Mi a pünkösd a zsidó vallásban?, ez ’az első érett termés napja’ 4Móz 28:26. Ez az évenkénti ünnep jelzi az árpaaratás végét és a búzaaratás kezdetét.


De ez az ünnep nagyon fontos a keresztények életében is, amiatt, ami azon a napon történt. I. sz. 33 van. 9 óra körül ezen az enyhe tavaszi reggelen, ami történt, azt még évszázadokkal később is csodaként emlegetik. Egyszer csak ’heves szélrohaméhoz hasonló zúgás támad az égből’ (Csel 2:2). A házat, melyben Jézusnak körülbelül 120 tanítványa gyűlt össze, hangos moraj tölti be. Aztán egy elképesztő dolog történik. Tűzlánghoz hasonló nyelvek válnak láthatóvá, és mindegyik tanítványra ráül egy. A tanítványok ’betelnek szent szellemmel’, és elkezdenek idegen nyelveken beszélni. Amikor kimennek Jeruzsálem utcáira, a látogatók mind meg vannak döbbenve, mert a tanítványok beszélgetni tudnak velük. Az emberek mindnyájan ’a maguk nyelvén hallják őket beszélni’! (Csel 2:1–6).

2014. okt. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 KZitus ***** válasza:
54%
igen, valóban a halottak napja nem keresztény ünnep. Nincsen bibliai alapja.
2014. okt. 29. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Kedves első!

A pészach nem a pünkösd, hanem a húsvét megfelelője. A pünkösd az első zsenge, azaz az aratás kezdetének az ünnepe, ami a pészach után ötven nappal kezdődik.


A halottak napja ismereteim szerint kelta eredetű pogány szokás és az ősök tiszteletén alapul (értsd, az ősök szellemétől való félelem motiválja).

2014. okt. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az előttem szólónak igaza van, ha feltétlenül meg akarjuk egymásnak feleltetni az ünnepeket, akkor a pészach a húsvét megfelelője, a pünkösd pedig, a sávuot (hetek ünnepe). Halottak napja nálunk nincs, mi mindenkinek egyenként tartjuk számon a halálozási dátumát, és jórcájtkor (évforduló) megyünk ki az illető sírjához imádkozni. Ezen kívül minden héten az istentiszteleteken is megemlékezünk azokról, akik az adott évben haltak meg, illetve akiknek éppen jórcájtjuk van. Ezen kívül jom kippurkor (bűnbánó nap) több istentisztelet is van, ezek közül az egyik az úgynevezett mázkir, ami kifejezetten a halottak emlékére van.
2014. okt. 30. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Amúgy személyes véleményem szerint nincs túl sok értelme megfeleltetni egymásnak a keresztény és zsidó ünnepeket, mivel vallási szempontból teljesen másról szólnak. A pészach az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe, a sávuot pedig a Tóra kézhezvételéé.
2014. okt. 31. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Tegyük helyre a Pünkösd¨nek megfelelõ zsidó ünnepet, de elõbb beszéljünk az ünnepekrõl álalában, üggetlenül zsidó és keresztény vallástól!


Háromféle ünnep van: 1) természeti, 2) vallási, 3) történelmi ( azért ebben a sorrendben, mert természeti volt legrégebben, amikor már volt vallás, akkor vallási, történelmi pedig csak amikor egy-egy népnek már volt történelme és abban emlékezni, ünnepelni való.


A zsidóságban a három zarándokünnep mindegyike mindhárom egyszerre.


Pesach: természeti: aratás kezdete ( árpaaratás ), vallási: kivonulás, I-ten "erõs kézzel, kinyújtott karral" vezette ki a népet Egyiptomból, történelmi: felszabadulás a rabszolgaságból ( fizikai ).

Savuot ( ebbõl lett a kereszténységben Pünkösd ): természeti ( lásd KZitus ), vallási: Tóraadás ünnepe - I-ten a pesach utáni 50-ik napon jelent meg a Sinay hegyen és nyilatkoztatta ki a Tízparancsolatot, majd a legfontosabb polgári törvényeket és kötött szövetséget a néppel. Ezzel kezdte meg népe tanítását.

Mint történelmi ünnep: ebbõl következõen a szellemi felszabadulás, népbõl nemzetté alakulás.

( A név 7 számnévbõl származik - 7 hét + 1 nap )


Az õszi ünnepkör: mint természeti: a betakarítás ünnepe. Vallási: "elszámolás" az elmúlt ével, bûnvallás. Különösen Yom Kippur ( ez a zarándokünnep ), ami annak évfordulója, hogy Mózes visszatért v a Sinayról, miután I-ten az õ kérésére mégis megkegyelmezett a népnek, nem pusztította el ( az aranyborjú miatt ). Így ez egyben a történelmi jellege is.

Az utána következõ sátrak ünnepe I-ten parancssára 8 nap vigalom ( dal, tánc ) örömmel adunk hálát I-tennek, amiért megadta, amit betakarítottunk.


Mindezek az ünnepek Tórai parancsok, I-ten személyesen parancsolta meg az ünneplésüket és annak módját.


( Noha Ros Hasónó és Yom Kippgaur elmélyült, meditatív ünnepek, ráadásul Yom Kippur 25 órás teljes bõjt ( csak levegõ ) és szokás a kettõ közötti 7 nap valamelyikén a temetõlátotás, mégsem tekinthetõ a halottak napja elõdjének, mert mindenképp sokkal korábban van, október közepe táján már a sátrak ünnepének - vidám ünnep - is vége. )

2014. okt. 31. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek a választ!
2014. okt. 31. 09:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!