Milyen ünnep a Pünkösd? Mi történt Pünkösdkor?
Kedves kérdezö,
a Mózes 2 könyvében találunk feleletet arra, milyen ünnep és honnan ered a Pünkösd.
Jehova törvénybe adta a népének, hogy évente három fö ünnepet fognak megünnepelni, az egyik a Pünkösd, magyarul az aratás ünnepe
Ha van Bibliád és kedved kikeresheted a 2.Mózes 23:16
A zsidó naptárban ez az ünnep a sivan 6-ra esett. 50 nappal késöbb a nizán 14-es ünnep után.
Nizán 14-e az Egyiptomi szabadulást emlékeztette nekik, és ezen a napon halt meg Jézus Krisztus is. Ez a tavasz elsö teliholdja.
50 nap után ünnepelték ahogy a magyar nyelv fordítja a "pünkösdöt". Az aratás vagy betakaritás ünnepe, amikor áldozatot mutattak be Istenüknek a büneik megbocsájtásáért. Ez egy örömteli ünnep volt, amikor összejöttek az Izraeliták Jeruzsálemben.
Pontosan ezen a napon a Cselekedetek 2 fejezete szerint a 120 tanitvány megtelt a Szent Szellemmel. Szokás szerint Jeruzsálembe jöttek a zsidók ünnepelni a környezö országokból, és ekkor beszélt Péter a tömeghez, ekkor felhasználták a nyelvek ajándékát is a hirdetésnél, de normális érthetö emberi nyelveken, mivel a nép csodálkozott, hogy mindenki érti a saját szülöföldje szerint
Ha még akarsz aprólékosabban megtudni erröl az ünnepröl többet itt találsz információt 2.Mózes 34:22 4.Mózes 28:26 3.Mózes 23:15-21 5.Mózes 16:9-12 stb
Katy
Katy!
Megnéztem az Ap.csel.2.részét,és és nagyon érdekes.
Van valami amit furcsálok,hogy a helybeliek nem értették amit Péterék mondanak,hiszen azt mondták ,édes bortol részegettek meg,és ezért ,hebegnek habognak.
a válaszodban eszt írtad,
""
de normális érthetö emberi nyelveken, mivel a nép csodálkozott, hogy mindenki érti a saját szülöföldje szerint ""
Ezekszerint a Pünkösdhöz hozzátartozik a külömböző nyelveken való beszéd?
Egyre izgalmasab ez a rész számomra.
Egy zsidó ünnepből ered, amely törvényadás (tóra adásának) emléknapja és az új kenyér ünnepe.
Már csak azt nem értem, miért a Hold állása határozza meg a Húsvét és a Pünkösd idejét? Dátumot kellene hozzá rendelni, csak tudják hányadikán feszítették meg, hiszen ez a világ legfontosabb dátuma.
Bár lehet ennek időpontja is változott az idő folyamán. Jézus például kizárt hogy télen született volna, de a rómaiak egyik szent ünnepe december 25-én volt és azt valamivel el kellett nyomni.
Jézus különben is i.e. 4 előtt született, tehát Dionysius Exiguus rosszul számolta az időpontját.
Az ószövetségi ünnepek prófétikus tartalmúak, nem véletlen, hogy éppen a Peszach ünnepén lett Jézus Krisztus keresztre feszítve, hiszen a páskabárány is Jézus Krisztus áldozatának az előképe volt az ószövetségben. A Pünkösd pedig az aratás kezdetének az ünnepe, amikor Izrael fiai az elvetett magból az első termést aratták le. A Szent Szellem sem véletlenül jött el éppen ekkor. A Pünkösd újszövetségi vonatkozásban ez az ünnep az Egyház születésnapja, hiszen az a százhúsz tanítvány, akiket betöltött a Szent Szellem, amikor eljött, ők voltak a Jézus Krisztus által elvetett mag első termése. Egészen eddig ugyanis hiányzott a tanítványok életéből a kenet, ami az egységet létrehozhatta volna közöttük, amitől szellemi közösséggé válhattak volna, nem csupán gittegyletté. A kenet tette őket Isten munkatársaivá.
Érdekes még a harmadik ószövetségi ünnep, a betakarítás ünnepe, ami őszre esik, az ugyanis Jézus Krisztus visszajövetelének az előképe. Jézus a világkorszak végét aratásnak nevezi, amikor a termést, amit vetett betakarítja. Nem egészen világos előttem, hogy ez az elragadtatásra vonatkozik-e, vagy arra, amikor testben visszajön a Földre, hogy uralkodjon. Az is lehet, hogy ez az ünnep egy hosszabb időszakot szimbolizál, ami az elragadtatással kezdődik, folytatódik a hét éves nyomorúságnak nevezett időszakkal és Jézus Krisztus testben való eljövetelével zárul le, de ebben nem vagyok biztos. Tény azonban, hogy az elragadtatás, a hét éves nyomorúság és Jézus Krisztus visszajövetele, mind részei a világkorszak lezárásának. A húsvét és a pünkösd napra pontosan akkor volt, amikorra az ünnep esett. Ebből némelyek azt a következtetést vonják le, hogy az elragadtatás ősszel, esetleg éppen az ünnep napján lesz. Jézus azonban azt mondta, hogy sem a napot, sem az órát nem lehet előre tudni, és azt is mondta, hogy akkor fog eljönni, amikor senki nem gondolja. Ezért én kétlem, hogy pont az őszi ünnep időszakában fog eljönni, ugyanakkor nem is tudom kizárni.
Ahogy a Peszach keveredett pogány elemekkel, úgy a Pünkösd is, de ettől még egyik sem pogány eredetű, csupán az emberek ahelyett, hogy megtértek volna a bálványimádásból, átmentették a pogány tradícióikat a kereszténység címkéje alá. Így a húsvéti tojásnak, a nyúlnak, a locsolkodásnak és a részegeskedésnek semmi köze nincs a Peszach ünnepéhez. Ehhez hasonlóan pünkösdi király választás, a májusfa állítás, tavaszköszöntés, és ezekhez hasonlók csak arra alkalmasak, hogy az eredeti tartalmat felhígítsák, és a figyelmet eltereljék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!