Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, honnan veszitek,...

Keresztények, honnan veszitek, hogy a Bibliából mit kell képletesen, és mit szó szerint értelmezni?

Figyelt kérdés
(A "veszitek" helyett "tudjátok"-at akartam írni, de úgy nem engedte a kérdést kiírni.)
2014. ápr. 19. 10:04
1 2 3
 11/22 moonlightsentinel ***** válasza:

Nyilván volt olyan időszak a történelemben, amikor a papok megpróbáltak történészek és tudósok lenni, de az már rég elmúlt, mert rájöttek, hogy nem megy nekik.

Ma már azt az időszakot éljük, amikor a történészek és tudósok próbálnak meg papok lenni, de ők még nem jöttek rá, hogy nem megy nekik.


Szerintem ma már a nagyon elvakult fanatikusokon kívül senki nem veszi szó szerint, történelemkönyvként a Biblia minden egyes sorát, de nem is az a lényege.

2014. ápr. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy a mai tudósok (legalábbis a természettudósok) papok akarnának lenni ma. Ezt miből szűrted le?

A történészekről nem tudok nyilatkozni, nem ismerek egyet sem.

2014. ápr. 19. 11:13
 13/22 moonlightsentinel ***** válasza:

Onnantól, hogy Isten létezését próbálják meg tudományos módszerekkel megvizsgálni.

Onnan, hogy a tudomány egyáltalán foglalkozik Istennel, amikor semmi köze hozzá.

(Persze nem minden tudós, vannak kivételek, vannak hívő tudósok is, de a legtöbb tudós sajnos ilyen...)

2014. ápr. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Nem értem ezt a gúny özönt, mivel nem hisztek, nem tudtok semmit, akkor minek pocsékoljátok az időtöket arra, hogy a Bibliát akarjátok NULLA ismerettel alázni? ez helyett utána is olvashatnátok a keletkezésének, de mivel nem fogtok, ezért leírom én:


A Biblia cirka 1600 év alatt íródott, 40 különböző korban élt, és különböző származású ember által, akik nem ismerték egymást, kivéve az apostolokat.

A Bibliát nem a papság írta a középkorban, nem egy ember és nem irányítás volt a cél.


Mivel a régészeti leletek, rengetegről van szó, a Biblia összes történetét alátámasztja, ezért ez tudományos tény.

Az evolúció és a többi dajkamese, amit ténynek hiszel, mai napig csak elmélet, semmi bizonyíték vagy lelet nincs, ami alátámasztaná, egyedül a rég megbukott kormeghatátozás. Ebbe kapaszkodik az, mai napig, aki nem hisz.


Az özönvíz több száz nép hagyományában benne van, minden bizonnyal összebeszéltek.... Az özönvíznek látható nyomai is vannak.


A tudósokon pedig kár gúnyolódni, mert vannak köztük biológusok, fizikusok, kémikusok, geológusok, orvosok és a többi. Nem a tanulás határozza meg a hitet, hanem a szív állapota. Akinek teljesen rohadt a szelleme, annak az orra elé tolhatunk bármilyen bizonyítékot, röhögni fog rajta.


A Bibliát, véleményetekkel ellentétben, ami a tudatlanságból fakad, a tudomány alátámasztja. Csak a bolond köp széllel szembe.

2014. ápr. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

"Mivel a régészeti leletek, rengetegről van szó, a Biblia összes történetét alátámasztja, ezért ez tudományos tény. "


Ezt már írtad egyszer, vissza is kérdeztem, hogy melyikre gondolsz. Választ persze nem írtál.


"Az evolúció és a többi dajkamese, amit ténynek hiszel, mai napig csak elmélet, semmi bizonyíték vagy lelet nincs, ami alátámasztaná,"


Az, hogy te nem ismersz egyetlen leletet vagy bizonyítékot sem, az nem azt jelenti, hogy nincs is.


"egyedül a rég megbukott kormeghatátozás."


Miért is bukott meg a radiometrikus kormeghatározás módszere?


"Az özönvíz több száz nép hagyományában benne van, minden bizonnyal összebeszéltek.... Az özönvíznek látható nyomai is vannak. "


Én nem tagadom, hogy voltak özönvizek. Voltak, és lesznek is, ez biztos. Az viszont lehetetlen dolog, hogy a víz egykoron olyan szintet ért el a Föld felületén, hogy egyetlen szárazulat sem látszott ki alóla. Hogy került volna a bolygónkra annyi víz, és hová tűnt volna el az özönvíz végével?


"A Bibliát, véleményetekkel ellentétben, ami a tudatlanságból fakad, a tudomány alátámasztja."


Gondolom, Moonligtsentinel is pont a hozzád hasonló fanatikus, bármiféle észérveket figyelmen kívül hagyó, arrogáns vakhívőkre gondolt a #11-es hozzászólásában. És te magad is pont a veled hasonszőrűekről nyilvánítottál véleményt eme hozzászólásodban... ("Akinek teljesen rohadt a szelleme, annak az orra elé tolhatunk bármilyen bizonyítékot, röhögni fog rajta. ")

2014. ápr. 19. 12:24
 16/22 Nefri ***** válasza:
A keresztények számára Jézus tanításai az elsődleges fontosságúak, tehát az Újszövetség képezi az alapot. Ezen belül is rengeteg ellentmondás lenne ha mindent szó szerint értelmeznénk, de lehet találni pár alappillért, aminek értelmezésében mindenki egyetért, mivel több evangélistánál is egyaránt fellelhetőek, egyértelműek és egybevágnak a Jézus által képviselt értékrenddel. Tehát ha egy állítás minél többször megjelenik a Bibliában és minél több szempontból részletesen ismerjük annál inkább biztos, hogy megfelelően tudjuk értelmezni és hogy egy alappillérként kezelhetjük. Ezeknek az alappilléreknek a halmazából kiindulva értelmezzük a Biblia többi részét is pl: Jézusról tudjuk, hogy alapvetően jó, igazságos, bűn nélkül való és ha találunk egy olyan jelenetet, ahol Jézus kifejezetten gonosznak tűnik, akkor azonnal tudjuk, hogy nem erről van szó, hanem a gonosznak tűnő megnyilvánulását más képen kell értelmezzük. Nagyon fontos, hogy mindig a Biblia egészét próbáljuk figyelembe venni, nem pedig részleteket kiragadni, mert pl az is írva van a Bibliában, hogy "Nincs Isten", de ha kicsit tovább olvasunk már nyilvánvaló, hogy ezt egy bolond állítja. Ehhez hasonlóan mindig az alappillérekből kiindulva kell haladni az egyre nehezebben értelmezhető, bonyolultabb részek felé. Ebből következik, hogy nem igazán érdemes random felcsapni a Bibliát és következtetéseket levonni belőle anélkül, hogy az egész Bibliát pontosan ismernénk, tisztában lennénk az akkori történelmi helyzettel, szokásokkal stb, mivel ez egy külön szakma, aminek elsajátításához igen sok tanulmány szükséges. Persze vannak kifejezetten egyértelmű részek is, amiket felszínes ismeretekkel is könnyen megérthetünk, de rengeteg konfliktus generálódik abból, hogy hozzá nem értők belemagyaráznak hülyeségeket, így amennyiben nem szánunk rá komolyabb időmennyiséget a téma megismerésére nem érdemes önálló véleményt kinyilatkoztatni, inkább próbáljunk meg egy keresztény egyház hitelességéről meggyőződni, ha pedig ez sikerült a vallásunk szakértői által elfogadott hivatalos álláspontot elhinni és képviselni, vagy ha nincs kedvünk ebbe ennyi energiát se belefektetni, akkor ne tegyünk úgy mintha értenénk a Biblia értelmezéséhez.
2014. ápr. 19. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

A keresztények jobb esetben a Szentlélektől tudják. Az Írás a Szentlélektől ihletve született, igazán érteni is csak a Szent Szellem segítségével lehet.


A Bibliát allegorikusan először a zsidó filozófus Alexandriai Philón értelmezte, összhangba kívánva hozni a bibliai tanítást a görög filozófiával, a bibliai szövegnek az elsődleges jelentésen túli mélyebb igazságokat tulajdonítva. Itt a kérdésedre a válasz az, hogy Philón és nyomában Szent Ágoston és megannyi ókori és középkori keresztény filozófus-teológus, a görög filozófia, elsősorban a platonikus tanok alapján döntötték el, mit kell allegorikusan értelmezni, mit nem.

2014. ápr. 19. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy a modern teológusok is filozófiai alapokon gondolkodnak a kérdésről, csak természetesen már nem kizárólagosan a görög filozófia alapján, a modern hermeneutika eredményeit ugyanúgy felhasználják.
2014. ápr. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Katolikus apologetika - létező fejezete a teológia "tudományának".

Tudományos apologetika - ? mi vaaan, még a szókapcsolat sem létezik, csak én találtam ki.

A Bibliában főleg hülyeségek vannak, legalábbis természettudományos szempontból. Ettől még az emberi kultúra egyik legnagyobb kincse, ami a mai ember számára is lehet hasznos olvasmány. De nem több.

2014. ápr. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

A Biblia nem egy könyv, hanem sok könyvből áll és különböző műfajúak is. Innen lehet tudni, hogy mi az, ami megtörtént eseményeket mesél el, és mi az ami képletes. Pl.: a Zsoltárok könyve vagy az Énekek éneke líra.

Az pedig nem igaz, hogy a Biblia nem történelemkönyv, ezt mint történelem szakos egyetemi hallgató cáfolom, mert vannak olyan könyvek, ilyen pl.: a Királyok könyve I-II., Krónikák könyve I-II, melyet a történettudomány elsődleges írott forrásként kezel az ókori Palesztina történetével kapcsolatban. Az ott található nevek, helyszínek, események mind valóságosak és ezt más népek írott forrásai is alátámasztják.

2014. ápr. 19. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!