Tisztekt Monoteisták (Keresztények, Muszlimok, Zsidók)! Isten mit csinált? (többi lent)
Hiszek Istenben, de van egy kérdés amin sokat gondolkoztam, de soha nem értettem...
Istennek volt egy első teremtménye (most teljesen mindegy, hogy ki volt ő), viszont Isten öröktől fogva van. Tehát mielőtt ez az első teremtmény meg lett teremtve egy örökkévalóság telt el, de Isten egyedül volt. Mit csinált akkor? Egy örökkévalóságon át semmit?
Ha megengeded, akkor pontosítanám a kérdésedet egy picit.
Nem létezik olyan, hogy örökkévalóság (akik szerint létezik, azok szerint pedig nem lett vége).
Tehát Isten halhatatlansága/hatalma és lényege/létezése az időtől független. A kérdés inkább azt, hogy mit csinált addig, amíg nem teremtett?
Az idő kizárólag a fejedben létezik. A világban változások vannak és ezeknek a mértékének és gyakoriságának viszonyításával lesz idő érzékelésed.
A bibliàban Isten azt irja
Én vagyok az alfa es az omega velem kezdodott es benne er majd veget minden
A koran azt irja
Az elso dolog amit az Isten teremtett az a toll volt
A tollal leirtamindazt ami valaha tortenni fog
Kedves kerdezo ha valoban hiszel Istenben akkor lehet h hallottad a tudasrol szolo peldat miszerint a tudas olyan mint a feny . S ha az ember kimegy egy sotet barlangbol a delelo nap fenyere megvakul
Tehat a szeme nem kepes befogadni annyi fenyt
Ezzel arra utalok h Isten mindent tud az ember pedig csak annyit amennyire az evilagi elethez szuksege van
Senki nem tudja mit csinalt v hol volt Isten a teremtes elott
de nem hiszem h ez veletlen
Ha belegondolsz es ha Isten megbocsaltja h ilyet mondok
Nem is fontos , orulj hat annak a tudasnak amit kaptal es elj vele
Egyebkent az elozo valaszolo ervei is helytalloak
" Tehát mielőtt ez az első teremtmény meg lett
teremtve egy örökkévalóság telt el, de Isten egyedül
volt."
Azért annyit tudunk a Bibliából, hogy az Isten szeretet. Ha volt olyan valaha, hogy nem volt teremtménye, és nem volt kit szeressen, akkor Isten természete csak a teremtéssel 'fejlődött' volna szeretetté? Nem, mert Isten tökéletes volt mindigis. A válasz a kérdésre az, hogy soha nem is volt egyedül:
Ján 8:58 Monda nekik Jézus: Bizony, bizony mondom néktek: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.
Meglátásom szerint, vannak a Bibliában olyan fogalmak, amelyeket az ember korlátozott képzelete miatt nem tud elképzelni. Maga a képzelet elnevezés is azt feltételezi, hogy az ember már látott, vagy átélt hasonlót, ami alapot adhat a képzeletnek. A Biblia szerint azonban Isten olyan dolgokat készített az őt szeretőknek, amiket szem nem látott, fül nem hallott és emberi szív ki nem gondolt. Ezeket a soha nem tapasztalt dolgokat kizárólag a Szent Szellem kijelentéséből lehet megismerni, és csak abban a mértékben, amilyen mértékben Ő kijelenti nekünk (1Kor 2,9-10). A kijelentések soha nem fedik fel a valóság teljességét, éppen ezért mondta Pál apostol, hogy tükör által, homályosan látunk. A tükör az Isten Beszéde, a homályos látás pedig a Szent Szellem kijelentése. A színről színre való látás majd csak akkor jön el, amikor szemtől szembe állunk majd Istennel. Ezt nevezi a Biblia teljességnek. Addig azonban a homályosság megmarad, bár ideális esetben tisztul a kép, ahogyan Salamon is kifejezi: "Az igazak ösvénye pedig olyan, mint a hajnal világossága, mely minél tovább halad, annál világosabb lesz, a teljes délig." (Péld 4,18) A teljes dél az Isten valóságos jelenlétében van a Mennyben.
Az örökkévalóságot az ember sehogyan sem tudja elképzelni. Az ember annyit tehet, hogy elfogadja a Biblia szavait, és elhiszi. A megértés mindig ezt követi, nem pedig fordítva. Vannak olyan dolgok a Bibliában, hogy nehezen értelmezhetőek, amilyen például az örökkévalóság. Ha nehezen értelmezhető, akkor fogadjuk el, hogy csak homályos fogalmaink vannak róla, és ne akarjuk megmagyarázni, hiszen magunk sem értjük, és nem is érthetjük, mert még semmilyen tapasztalatunk nincs róla, ami alapot adhatna a képzeletnek. A Biblia kijelenti, hogy van ilyen, de nem pontosítja, így aztán az a gyanúm, hogy ezt nem is igazán kell megértenünk. De nagyon sok olyan dolog van a Bibliában, ami megérthető, és szükségünk is van rá, hogy megértsük. Szerintem bölcsebb a megérthető és szükséges dolgokon elmélkednünk, mint olyan dolgokon ábrándoznunk, amit biztos, hogy nem fogunk megérteni, amíg tapasztalatból meg nem ismerjük. Persze, mindent lehet, de nincs mindennek értelme.
A válasz egyszerű, és hihetetlen nehéz egyszerre:
ISTEN NEM IDŐBEN VAN.
Tehát nincs olyan, hogy "előtte" meg "utána", ezekre a szavakra nekünk van szükségünk, mert mi időben élünk.
Valamiféle időrendiség persze kell hogy legyen - legalábbis mi agyunkkal így tudjuk megfogni a dolgokat -, hiszen Isten teremtett mindent, és Ő a teremtéstől teljesen függetlenül létezik, és ráadásul örökké. A teremtésnek van kezdete, Istennek meg nincs. Isten nem megelőzte a teremtést a létével, Ő nem előz meg senkit a létével, mert nem született az Isten. Nehéz ezt megfogni, de majd megtudjuk.
Az egyik válaszoló írta:
""Azért annyit tudunk a Bibliából, hogy az Isten szeretet. Ha volt olyan valaha, hogy nem volt teremtménye, és nem volt kit szeressen, akkor Isten természete csak a teremtéssel 'fejlődött' volna szeretetté? Nem, mert Isten tökéletes volt mindigis. A válasz a kérdésre az, hogy soha nem is volt egyedül:
Ján 8:58 Monda nekik Jézus: Bizony, bizony mondom néktek: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.""
A teremtés "előtt" Isten mit csinált? Élte a szentháromságos boldog életét.
Egy isteni természet van, de ezt az isteni természetet 3 személy birtokolja. Ez a Szentháromság.
Isten közösség.
Ha Isten nem közösség lenne, és így teremtett volna bennünket az Ő képére, akkor nem létezne a szerelem és a barátság, és nem ezek a dolgok lennének azok, amik leginkább megdobogtatják MINDEN embert szívét.
Milyen a szeretet? Közli magát. Az Atya folyamatosan közli magát a Fiúnak, de a szeretet nem tart meg semmit, ezért a Fiú folyamatosan viszont-közli magát az Atyának. A kettőjük közötti kapcsolat és önátadás olyan szintet ér el, hogy maga a Kapcsolat lesz egy külön személlyé, és Ő a Szentlélek. Tehát a Szentlélek szinonimája a Szeretet. Ezért mondjuk, hogy Isten a szeretet. Ezt emberi aggyal nehéz fölfogni, de mivel Isten képre vagyunk teremtve, a földön is meg lehet élni ezt:
a házasságban a férfi és a nő, tehát két személy önátadása olyan erős, hogy külön személy fogan belőle, ez a gyerek.
Isten tehát nem azért teremtette az embert, hogy legyen kit szeretnie, mert a Szentháromságban a szeretet a végtelen szinten mozog. Istennek elég lenne csak önmaga, Ő mindenkitől független létteljesség és teljes boldogság.
Isten azért teremtett minket, hogy másokat is bevonjon ebbe a fantasztikus életbe, de ehhez szabad lények kellenek. A Szeretet nem erőszakolja rá magát a másikra.
Az embernek el kell döntenie, igent mond-e erre vagy sem.
A monoteisták között is a katolikus-keresztény tanításból írtam.
/Mátyás
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!