A keresztény egyházak (katolikus, evangélikus, református) közül melyik a nyitottabb nem keresztény irányzatok felé?
Pl. melyik irányzat nyitottabb a tiszta buddhista és hasonló tanok, filozófiák felé?
Most nem a new ages maszlagra utalok, hanem az igazi, tiszta irányzat belé való nyitottságra.
A felsorolt egyházak három egyház nevében nem tudok nyilatkozni, mert azok közül egyiknek sem vagyok tagja.
Viszont azt teljes joggal tudom állítani, hogy a kereszténységnek semmi köze a "tiszta buddhista" és egyéb tanokhoz. A buddhizmus önmegváltás hirdet, a kereszténységnek pedig a Jézus Krisztusba, mint isteni Megváltóba vetett hit a lényege.
A Szentírás egyébként is elítéli a keresztényeknek a más vallások, és a kereszténységgel ellentétes gondolatok(filozófiák) felé való törekvést (I.Kor 10,19-20; Kol 2,8).
Kedves első válaszoló!
1) Megértetted a kérdést? A válaszod alapján nem.
Kedves Kérdező!
Megértettem a kérdést, jeleztem, hogy a felsoroltak közül egyik egyháznak sem vagyok tagja, viszont nem volt a kérdésed alatt ott, hogy csak a felsorolt egyházak tagjaitól várszt választ.
A hívő protestánsok (evangélikus, református) alapvető elve a XVI. századi reformáció jelmondata: "Sola Scriptura" (egyedül az Írás). Ebbe pedig nem fér bele a buddhista filozófia, és egyéb tanítások.
A Katolikus Egyházban kicsit már másabb a helyzet, figyelembe véve a középkori állapotát, és azt, hogy a hagyomány fontos szerepet játszik náluk. Bár az intézmény nevében nem szeretnék nyilatkozni, de egy hívő katolikus, aki odafigyel a Bibliájára, nyilván láhatja, hogy a buddhista filozófiának és a bibliai gondolkodásnak semmi köze egymáshoz. Már az ókorban is különbség volt a bibliai nép és azok között, akik nem a Biblia szerint éltek.
Szerintem nem igazán érted a kérdésemet, annak lényegét.
A kérdésemmel nem arra akarok célozni, hogy mindegy melyik utat választja valaki, vagy hogy a keresztényeknek is el kellene fogadniuk a reinkarnáció tanát pl. stb. Nem, közel sem.
A kérdésem arra irányul, hogy amennyiben találunk olyan hasznos, a hétköznapi életben alkalmazható praktikus tanácsot, ami nem mond ellene a Bibliának, azt mennyire alkalmazhatja pl. egy katolikus az Egyház álláspontja szerint?
Idézek egy katolikus könyvből:
"Ha tehát azt kérnék tőled, hogy néhány szóban foglald össze a szentignáci spiritualitás lényegét, a következőket említhetnéd:
1. megtalálni Istent mindenben
2. cselekvő szemlélődővé válni
3. inkarnatorikus látásmódot kialakítani
4. szabadságra és belső függetlenségre törekedni.
Ha legnagyobb meglepetésedre úgy látod, hogy ezek az elvek hasonlítanak a buddhizmusra, hát nem tévedsz:
a szóban forgó célt hosszú ideje számos spirituális hagyomány kitűzte."
Remélem, így már másabb megvilágításba kerül a kérdésem lényege... :)
Szia,
(Inkább az előző kommentedre válaszolok)
Mindenki nevében én sem tudok nyilatkozni, de én úgy gondolom, ha van olyan pl. olyan buddhista tanítás vagy szokás, ami nem mond ellene a Bibliának, azt alkalmazhatod. Ha úgy gondolod, az az épülésedet szolgálja, az hasznos lehet.
(Mi úgy tanultuk anno, hogy pl. a lutheránusoknál az volt a reformációs elv, hogy mindent szabad, ami nem mond ellene a Bibliának)
Egyébként én úgy látom, hogy mind a 3 felsorolt egyház nyitott (vagyis inkább párbeszédre hajlamos) más vallások felé. Én úgy látom, inkább a zsidók és muzulmánok felé.
Azt is észre vettem, hogy a fenti egyházak gyakrabban is használják a "meditáció" kifejezést is (vannak ilyen keresztyéni alkalmak is). Valahol szerintem ez is a keleti vallásokból jön.
A meditációt tudatosan nem említettem.
De ha megnézzük a katolikus lelkigyakorlatokat (pl. Szent Ignácét), és a buddhista gyakorlatok azon fajtáit, amelyek a helyes önismeret, helyes életvitel elősegítését célozzák meg, akkor ismét van egy lehetséges kapcsolódási pont.
A meditációt azért nem említettem eddig, mert sokan hajlamosak azt kizárólag a mantrákra szorítani, stb.
De a szent ignáci lelkigyakorlat is egyfajta meditáció.
Azt pedig nem mondhatjuk, hogy Szent Ignác tanításait elveti a katolikus egyház, tudomásom szerint.
Ja, ilyen kapcsolódási pontok vannak szerintem is.
...
Lehet, hogy már eltérünk a témától, de nekem pl. tetszik, hogy a buddhistáknál előtérben van az együttérzés és az "élni és élni hagyni" gondolata. Nem hinném, hogy az egyház és a Biblia tanítása kizárná ezeket a dolgokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!