Az Askenázi zsidóknak mi köze Askenázhoz, Jáfet unokájához? Vagy a név csak a területre utal ahol laknak?
Askenáz leszármazottai nem lehetnek. Vagy igen?
De akkor ,hogy lehetnek Isten kiválasztott népének a tagjai ha ha nem is Sémtől származnak?
1, [link]
2, [link]
pontositsunk kisse!!!
idoszamitas utan 70-ben Titus romai csaszar lerombolja a masodik beit h'midrash-t-(nagytemplom)-es ekkor kezdodik a zsidok galutba torteno szetszorodasa!!
a Torah errol igy emlekezik meg!
-"es megkapta a szent askenaz atyai orokseget a Toraht.."-
"askenaz" a levi torzsebol szarmazo fopap volt!
nos europaba a levi torzse kerult,mig eszakafrikaba a zabulon,naftali,es gad torzse!
az elnevezes a Torah "orzojerol" van es nem egy delnemet teruletrol!
az elso zsido torzsek ugyanis egyreszt a mai ukrajna,moldavia,-masreszt a mai nyiregyhaza kornyeken telepedtek le,ahol mar a magyeri torzsek bevonulasa elott viragzo kereskedo varosuk volt!
... A késõbbi zsidó irodalomban Askenaz Németországot jelenti; ezért nevezik „askenázok”-nak a német területekrõl származó zsidókat. ( 1Móz 10:3-hoz a Hertz-Biblia jegyzeteibõl - [link] )
( "a német területekrõl származó" - természetesen úgy értendõ, hogy oda hurcolta õket a Római birodalom, majd onnan származtak el. A Rajnamenti településekben van a 8.századból szárnazó adat arról, hogy elõdeik már az 5.sz-ban ott éltek. )
További forrás: "CÍMSZÓ: Askenáz
SZÓCIKK: Askenáz, az ókor héber irodalmában germánt jelent, ..." - [link] ( Magyar Zsidó Lexikonban - [link] innenelérhetõ a keresõ, ahol a megfelelõ oldal fénymásolata is megtalálható. )
Vagyis igazad van abban, hogy az askenázi zsidók sem Askenáz, hanem Sém leszármazottai, a név, mint a két idézetbõl látható, valóban a területre utal.
( Úgy gondolom, mindkét forrás mérvadónak tekinthetõ, az elsõ: Dr J. H. Hertz, a Brit Birodalom ( Magyarországról származó :) ) egykori fõrabbija bocsátotta rendelkezésre jegyzeteit és magyarázatait a Tora 1939 - 43 kiadásának elkészítéséhez, ugyan nem részletezik, mi az ami fordítás, mi az amit a magyarországi rabbik írtak az anyag alapján, de feltehetõ, hogy azok a rabbik, akik a szerkesztésben résztvettek, szintén rendelkeztek ismeretekkel. :)
A Magyar Zsidó Lexikon szóvikeit szintén olyan rabbik írták, akik rendelkeztek némi olvasottsággal. :) )
Egyébként minden alkalommal ezt hallottama néhai Raj Tamás fõrabbitól is.
asher alexander valamit nagyon összekever. A Torah nem emlékezhet meg a Második Templom ( Beit HaMidrás ) lerombolásáról, sem a gálutról, legfeljebb prófétálja, mivel a Torah másnéven Mózes öt könyve, azt Mózes írta, aki kb 1500 évvel a Második Templom ( Beit HaMidrás ) lerombolása elõtt meghalt.
Másrészt az idézett vers, vagy hasonló nemhogy a Tórában, de az egész Tanachban sincs.
( Ha szerinted van, asher alexander, légyszi írd meg, hol? ( Melyik könyv, fejezet, vers ? )
"az elso zsido torzsek ugyanis egyreszt a mai ukrajna,moldavia,-masreszt a mai nyiregyhaza kornyeken telepedtek le,ahol mar a magyeri torzsek bevonulasa elott viragzo kereskedo varosuk volt!"
Én meg ezt pontosítanám kicsit. A virágzó kereskedőváros a mai Nyíregyháza területén finoman szólva is nagyon optimista feltevés. Eleve nem tudom, h Nyíregyházát honnan vetted, ami tárgyi emlékünk maradt, az jellemzően inkább nyugati/észak-nyugati területről van (pl mai Dunaújváros, Szombathely, Esztergom, stb...), közülük is a legfontosabb a mai Dunaújváros. Amit biztosan tudunk, az az, h a III-IV. században éltek Pannónia területén elszórva zsidók, Dunaújvárosban és Eszéken pedig volt imahely és talán temető is, erre vonatkozóan vannak régészeti leleteink (írásos emlék nuku, az először 950. körülről van, a prágai vásárral kapcsolatban, az is csupán utalásszerűen, virágzó észak-kelet pannóniai zsidó településről egy szó sincs).
Ráadásul amire ideértek a honfoglaló magyar törzsek, Pannónia területén már nyoma sincs állandó zsidó lakósságnak, sőt egész Európában csak Közép és Dél- Itáliában bizonyítható a folyamatos zsidó jelenlét.
Rendben van. Akkor kérlek írd le a kedvemért, h milyen régészeti és/vagy írásos emlékek azok, amelyek minden kétséget felülírva bizonyítják, h Nyíregyháza környékén pezsgő zsidó élet volt, ráadásul tartósan.
Cserébe én meg pótolom a korábbi hiányosságomat, és megadom a saját forrásomat, ami Komoróczy Géza: A zsidók történelme Magyarországon. Az illető úriember az alapítója többek között az MTA Judaisztika Kutatócsoportjának, és az ELTE Hebraisztika Tanszékének is. Szerintem ez is elég hiteles forrás.
Köszönöm.
Amit még megkérdeznék.
Askenáznak van bármiféle köze a pont az ő nevét viselő területhez?
MIért pont azt a területet hívták így?Mert annó az ő leszármazottai telepedtek le ott?
Majd később a zsidók is odakeveredtek a történelem sodrában?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!