Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan zajlik és kb. mennyi...

Hogyan zajlik és kb. mennyi ideig tart egy katolikus egyházi per abban az esetben, ha egy már előzőleg felbontott polgári házasságot kell a katolikus egyháznak is érvénytelenné tennie ahhoz, hogy az illető elvált fél katolikus templomban esküdhessen?

Figyelt kérdés

A helyzetem a következő: elvált párommal katolikus templomi esküvőt szeretnénk. Neki kizárólag polgári házassága volt, aminek felbontását a bíróság már rég kimondta jogerősen. Viszont kiderült, hogy a katolikus egyház mindenfajta házasságot érvényesnek ismer el, így ahhoz, hogy templomi esküvőnk lehessen, egyházi bíróság elé kell vinni az ügyet, és az egyháznak is érvénytelenné kell tennie az előzőleg már felbontott polgári házasságot.

Volt már valaki rajtam kívül ilyen helyzetben? A kérdésem az lenne, hogy mi a menete egy ilyen egyházi pernek, és, tekintve azt, hogy a páromnak kizárólag polgári esküvője volt, nem tart-e ez rövidebb ideig, mint egy katolikus templomban megkötött katolikus esküvő érvénytelenítése?


2013. szept. 12. 14:14
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem kell az orrukra kötni, hogy elvált, aztán kész.
2013. szept. 12. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Èn erre azèrt ràkèrdeznèk mèg egyszer. Katolikus vagyok, ès èn úgy tudom, hogy az egyhàzi per csak abban az esetben van, ha volt egyhàzi esküvő. Ha csak polgàri volt, akkor vàlàs utàn szabad àllapotú mindkèt fèl. Abban az esetben viszont nem lehet egyhàzi esküvő, ha valamelyik fél még polgárjogilag házas màssal.

Egyébként a kérdésre válaszolva, az egyházi per évekig eltarthat, de a hossza függ sok mindentől.

2013. szept. 12. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Igen, sajnos létezik, de csak abban az esetben, ha a polgárilag elvált felek nem katolikusak. Az én párom, illetve volt felesége mindketten reformátusak. Ezt az eljárást csak akkor nem kéne lefolytatni, ha a polgárilag elvált felek katolikusak lennének. Katolikusak házasodhatnak polgárilag és elválhatnak polgárilag akárhányszor, az az egyházat nem érdekli. Viszont aki nem katolikus (tehát lehet kereszteletlen, református, evangélikus, unitárius vagy akár még buddhista is), annak a polgári házassága úgymond szentséginek számít az egyház szemében, még akkor is, ha a házasságot már polgárilag felbontották. Tehát a mi esetünkben a pert le kell folytatni. Kizárólag a katolikus egyház tekinti szentségnek a házasságot, míg más felekezetek nem, ezért az egyház úgymond úgy szigorít, hogy a más felekezetek polgári házaságát is szentséginek, vagy legalábbis érvényesnek ismeri el, mindaddig, amíg egyházi bíróság nem érvényteleníti a házasságot.

Ez az információ azonban csak kevesekhez jut el, így a párok templomi esküvő előtt szembesülnek a helyzettel, amikor beszélnek a pappal.


Például itt lehet erről olvasni:


[link]


[link]

2013. szept. 13. 14:05
 4/8 anonim ***** válasza:
Amit az isten összeköt azt ember szét nem választhatja
2013. szept. 15. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Két megkeresztelt ember házasságát a katolikus egyház szentségnek fogja fel, akkor is, ha mindketten reformátusok. Ezért keveredtetek ebbe. Nos, az érvénytelenítés -- mivel nem katolikusokról van szó, talán kicsit rövidebb lehet, de így is eltart kb. legalább 1 évig, ha valóban érvénytelen. Hívő vagy, ezért szeretnél katolikus esküvőt? Mert ha mindegy Neked, hogy később áldozhatsz-e vagy sem, nem muszáj megvárni ezt az egészet, összeházasodhattok reformátusoknál, ha minden igaz.
2013. szept. 20. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó válaszoló! Mélyen hívő katolikus vagyok, így nagyon fontos számomra a templomi esküvő. A párommal egyébként ökumenikus esküvőt tervezünk katolikus templomban. Szerencsére az esküvőnket a tervezett időpont előtt majdnem egy évvel bejelentettük a papnak, aki akkor közölte velünk, hogy bár a páromnak csak polgári esküvője volt, amit már elég rég felbontottak jogerősen, a procedúrát így is le kell folytatni. Azt mondta a pap, hogy a per kb. egy évet vesz igénybe, vagyis ha szerencsénk van, akkor megtarthatjuk az esküvőt a kitűzött időpontban, ha pedig nem, akkor legrosszabb esetben is pár hónap csúszással, de megtarthatjuk. Három jogcímen nyújtotta be a párom a keresetanyagot az egyházi bíróságra (ezeket itt most nem részletezném), és többször is megerősítették, hogy az ügy pozitív kimenetele teljesen biztos, feljegyezték a jövő évi esküvőnk tervezett időpontját, és ígérték, hogy igyekeznek addigra lezárni az ügyet. Tehát meg fog születni az ítélet, és én bízom abban, hogy nem kell elhalasztani az esküvőt, de ha esetleg mégis, azt is el kell fogadni. (Egyébként zárójelben megjegyzem, hogy a párom és volt felesége házasságuk megkötésekor kereszteletlenek voltak, és csak rá kb. 6 évre "vették fel a református hitet.")
2013. szept. 21. 11:29
 7/8 A kérdező kommentje:
A református lelkész áldását azonban soha nem kérték a házasságukra, bár itt ennek most nincs túl sok jelentősége, mivel a pert így is le kell folytatni.
2013. szept. 21. 11:32
 8/8 anonim ***** válasza:
Nos, a leírásod szerint valóban nagyon simának tűnik az ügy, remélem, nem kell sokat várakoznotok! :)
2013. szept. 21. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!