Mi pontosan a pápa jogköre, hatásköre? Milyen ún. világsorsdöntő kérdésekben hozhat döntést?
dr. Bánk József: Egyházi jog c. könyvéből:
1. A pápa az Egyházban a legfőbb törvényhozó: Egyetemes és partikuláris törvényeket alkothat, kiváltságokat, felmentéseket engedélyezhet. Jogszabályokat megváltoztathat, magyarázhat, hatályon kívül helyezhet. Egyetlen korlátja a tételes isteni és természeti jog.
2. A pápa a legfőbb bíró: peres ügyekben a legfelsőbb fórum. Minden hívőnek joga van a pernek bármely mozzanatában, bármely bíróságtól egyenesen a pápához fordulni. Nagyobb fontosságú ügyek, pl. pápai követek, bíborosok (régebben uralkodók, trónörökösök) minden ügyében, a megyéspüspökök peres ügyében illeti az ítélkezés joga. Ezen kívül bizonyos cenzúrák alóli felmentés joga is a Szentszék alá tartozik. A pápa ítélete ellen sem az egyetemes zsinaton, sem világi bíróságnál fellebbezni nem lehet.
3. A pápa a legfőbb felügyeleti hatóság: Ezt a jogát az egész Egyházban gyakorolja nunciusok, apostoli delegátusok által, akik közvetlenül őrködnek az egyházi állapotok felett és azokról jelentést küldenek. A felügyeleti jogon belül a "nagyobb ügyeket" (causa maiores) magának közvetlenül fenntartja a Szentszék. Ezek: egyetemes zsinat egybehívása, egyházmegyék, egyháztartományok, nullius apátságok, prelatúrák, káptalanok létesítése vagy megszüntetése, uralkodól és államfők egyházi természetű ügyei, bíborosok, püspökök, nullius apátok, prelátusok, apostoli adminisztrátorok kinevezése vagy felmentése, katolikus egyetemek alapítása, liturgia szabályozása, pápai jogú szerzetesrendek alapításának engedélye vagy feloszlatása, az egyházi vagyon feletti legfőbb felügyeleti jog és az egész Egyházra kiterjedő adóztatási jog.
A pápa képviseli az egész Katolikus Egyházat az államok uralkodóival és kormányaival szemben, velük megállapodásokat, konkordátumokat köthet az egész Egyház nevében.
Sajátos tiszteleti jogok:
címek és megszólítások, jelvények és ruhák
A pápai primátuson kívül még 5 egyházi hivatalt tölt be: Róma és környékének püspöke, a római egyháztartomány metropolitája, Nyugat patriarchája (erről XVI. Benedek pápa már lemondott), Olaszország és a hozzá tartozó szigetek prímása, Vatikán állam szuverénje.
A pápa mint világi államfő:
Vatikán állam fölött a Szentszék teljes tulajdonjogot gyakorol. Az 1929-es lateráni szerződés értelmében Vatikánváros területe mindig és minden esetben sérthetetlen. A pápa tehát mint egyházfő egyfelől lelki ügyekben szuverén, de mint államfő a Vatikánban politikai hatalmat gyakorol. A két hatalom egymástól független, ha megszűnne az egyik, attól még a másik megmaradhatna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!