Mit mond a Biblia a szabad akaratról? Isten határozza meg a sorsunkat?
Nem teljesen.
Vannak előre elrendelt dolgok, amiken nem lehet változtatni, és sorsszerűen bekövetkeznek.
De azon kívűl minden rajtad múlik, hiszen megkaptad a döntő-, ítélő-, cselekvőképességet. Pont ezért lehetsz felelősségre vonva az Ítélet Napján.
Ha Isten határozná meg minden cselekedetünket, akkor pl. egy bankrabló azt mondhatná, hogy erről ő nem tehet, Isten akarta, hogy megtegye. Nyilván ez nem így van.
Ez egy nagyon fontos kérdés, amin a mai napig vita tárgya. És ez egy nagyon ősi kérdés. A Biblia ezzel akkor foglalkozik, mikor Káin megöli Ábelt. Isten meg akarja büntetni Káint. Erre Káin számon kéri Istenen, hogy ki teremtette őt gyilkossá. Isten erre nem tud mit mondani. elengedi Káint, hogy menekülj. Sőt még védelmet is ad neki, hogy nem lehet őt azért bántani, amilyenre teremtették. De itt is csak annyi, hogy nem lehet őt bántani, De ettől még felelős-e?
Szóval ez egy még nagyon tisztázatlan kérdés.
Én afelé a nézőpont felé tendálok, hogy Istent nem az emberen kívülre helyezem. Pontosabban nem helyezem Istenen kívül az embert. Az ember Isten része, teremti a sorsát és a világot szabad akaratából és felelősséget vállal érte. Így az ember a sorsáért is felelős, hisz a sorsát is ő teremtette. Ez egy nézőpont.
Előre bocsátom, hogy NEM TUDOM!
Csak van egy gondolatmenetem: ha Isten ismeri a jövőt, akkor tudja, hogy nekem mi a jó. Pontosan tudja merre felé kell terelgetni ahhoz, hogy én a legjobbat kapjam (az ő meglátása szerint, mert valljuk be, hiába szeretem a mézes puszedlit, az bizony ártalmas kis idő után, pláne mikor már nem tudom a pocakomat sem hordani).
> Csak van egy gondolatmenetem: ha Isten ismeri a jövőt, akkor tudja, hogy nekem mi a jó. Pontosan tudja merre felé kell terelgetni ahhoz, hogy én a legjobbat kapjam (az ő meglátása szerint, mert valljuk be, hiába szeretem a mézes puszedlit, az bizony ártalmas kis idő után, pláne mikor már nem tudom a pocakomat sem hordani).
A gond ott kezdődik, hogy neked kellene tudni mi a jó a számodra. És nem Istennek. Lehet hogy Isten jobban tudja mi a jó neked, de ő nem dönthet helyetted. A szabad akarat kizárja az eleve elrendelést. Bár vannak akik ezzel vitatkoznak. Ők úgy érvelnek, hogy Isten, mindenhatóságában előre látja a döntéseinket is. Ezzel próbálják meg feloldani az ellentmondást.
Az én veléményem az, hogy ez az ellentmondás nem oldható föl ilyen módon. Először a szabadságot kell jól, ellentmondásmentesen definiálni, és el kell fogadni hogy mindenkinek van belőle valamennyi. Ha ez sikerült, akkor kizárható, hogy egy végtelen hatalmú lény határozza meg a sorsunk minden kis részletét. Ugyanakkor természetesen, lehet hogy bizonyos részeire nagy befolyással bírjon. De ez nem csak Istenre igaz, hanem sok más egyénre is, pl. a közelünkben élő embertársaink is nagy hatással lehetnek az életünkre.
A rövid kérdés szintjének megfelelő rövid válasz az, hogy "részben".
Kedves Kérdező.
Először Frank válaszához szeretnék néhány szót:
Tetszik a szemléltetésed, és lényegében egyetértek, ezzel.
A Teremtő megtartotta magának azt a jogot, hogy ő döntse el, mi a Jó és mi a rossz, hiszen mint az életünk forrása jobban tudja, mi szolgálja az életünket, és mi válna a kárunkra.
Így ide illik Frank szemléltetése, hogy Jehova elmondja nekünk a jó tanácsokat, kéréseit, persze nem mindenben, és
szabadon eldönthetjük, hogy alkalmazzuk a tanácsot vagy nem.
Pl a Teremtő az emberre bízta, milyen nevet ad az állatoknak. ebbe nem adott kritériumokat. vagy, hogy a földet, milyen módon szépítik, mint kertet.
Katy Weaver
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!