Mi a különbség a filozófia és az igazság (keresése) között?
Szerintem ők is ugyanúgy az igazságot, az élet értelmét keresték, ahogy mi is.
Aztán hogy megtalálták-e, az már más kérdés.
Nem tudom, jól értem-e a kérdést.
Az igazság keresése az egyén törekvése a válaszok meglelésére. Ez magában foglalhat filozófiai, művészi, vagy vallásos tevékenységet is egyaránt, és elsősorban a szubjektum szemszögéből történik.
A filozófia viszont általános érvényű igazságok meglelését tűzte ki célul, amit az igazság keresése hajt, viszont egyben rendszerezi is az ismereteket a fogalmak közötti viszonyok feltérképezésével, hogy ezzel a megszerzett ismeretek mások számára is hozzáférhetőek legyenek.
Nagyjából így van
Persze a cinikusok, a sztoikusok, sőt, most kapásból nem jut eszembe mi is annak az irányzatnak a neve, akik szívesen bebizonyítottak bármit, de annak az ellenkezőjét is, kissé más értelmet adnak a filozófia szónak...
Filozófia kifejezés Hérakleitosztól származik. Jelentése: a bölcsesség szeretete.
2-es válaszoló nem teljesen igaz, mert Szókratész fordulatot hozott.
„A Szókratész előtt élt természetbölcselők az „ősanyagot”, a dolgok létezésének és keletkezésének okát kutatták. A Szókratész utáni filozófusok a külvilágról az emberre fordították tekintetüket, s vizsgálódásuk tárgyának elsősorban az erkölcstan kérdéseit tekintették.”
Forrás: Platón: Szókratész védőbeszéde (Európa Diákkönyvtár)
További olvasnivaló Szókratészhez:
Jézus azt mondta: Ján. 4,14
„Ha valaki abból a vízből iszik, amelyet én adok neki, soha többé meg nem szomjúhozik.”
Ezt a szellemi szomjúságra, az igazság (bölcsesség, stb.) keresésére is lehet értelmezni. Ha az igazság keresése során találkozol az Igazsággal (=Jézus Krisztus), meg kell hajolni előtte.
-------------------
Filozófiával kapcs. nekem tetszett pl.: Platón: Szókratész védőbeszéde, Phaidón, Gorgiasz (Platón összes művei, Európa Kiadó, 1984)
Jó ötlet pl. Kierkegaard elgondolása a 3 féle létstádiumról (esztétikai, etikai, vallási):
azzal viszont nagyon nem értek egyet a leírásban (->vallási stádium), hogy Isten ne lenne erkölcsi lény, tehát „az erkölcs és a vallás ellentétben áll egymással”.
Kedves Hozzászólók!
Köszönöm hozzászólásaitokat, szinte mindegyikben találtam értékes gondolatokat. Ha megengeditek megosztom veletek azt, amit én is találtam ebben a témában.
Igen, filozófia görög eredetű szó, melynek jelentése: ’a bölcsesség szeretete’. Az itteni szóhasználatban a filozófia az Istenbe vetett hitet elutasítva kíván egységes nézőpontot adni a világról, és igyekszik kritikus gondolkodásra nevelni az embereket. A filozófia az igazság keresése során a megfigyelés helyett elsősorban a spekulációra támaszkodik.
De hogyan szerezhet bármelyikünk igaz ismertet és bölcsességet?
Segít a Példabeszédek 1:7 „Jehova félelme az ismeret kezdete [és] a bölcsesség kezdete.” Lehetne vajon egységes nézőpontot kialakítani a világról, ha azt nem egy értelmes Teremtő munkája, hanem csupán vak, értelmetlen erő hozta volna létre? Szerezhetünk-e bölcsességet irracionális dolgok tanulmányozásával? Aki úgy próbálja megérteni a világmindenséget vagy magát az életet, hogy eközben nem számol Istennel és az ő szándékával, az állandóan csalódni fog. A tanultakat helytelenül értelmezi, és a felhalmozott ismeretanyagot hibásan alkalmazza. Aki figyelmen kívül hagyja az Istenbe vetett hitet, használhatatlanná teszi a pontos ismeret kulcsát, és lehetetlenné tesz minden következetes gondolattársítást.
Példabeszédek 2:4–7: „ha folyton keresed azt, mint az ezüstöt, és folyton kutatsz utána, mint a rejtett kincsek után, akkor megérted Jehova félelmét, és megleled Isten ismeretét. Mert Jehova ad bölcsességet, az ő szájából ismeret és tisztánlátás származik. A becsületeseknek gyakorlati bölcsességet tartogat kincsként.” Nem nélkülözhető az őszinte vágy, és a személyes erőfeszítés sem, beleértve a gondolkodóképesség építő felhasználását.
Ésszerű elvárni, hogy ebből a Forrásból megismerjük az abszolút igazságot?
Honnan erednek az emberi filozófiák?
Képességeikben korlátozott emberektől származnak. A Biblia rámutat, hogy „még csak lépteit sem irányíthatja a járókelő ember” (Jer 10:23). A történelem tanúsítja, hogy semmi jó nem származik abból, ha az ember megpróbálja figyelmen kívül hagyni korlátait. Egy alkalommal „Jehova felelt Jóbnak a szélviharból, és ezt mondta: »Ki ez, aki elhomályosítja a végzést tudatlan szavakkal? Övezd fel, kérlek, derekadat életerős férfi módjára, hadd kérdezzelek, te pedig világosíts fel! Hol voltál, amikor a földnek alapot vetettem? Mondd meg nekem, ha tudod, mi az értelem«” (Jób 38:1–4). Az ember képességei természetéből fakadóan korlátozottak. Ezenfelül élettapasztalata meglehetősen csekély, és rendszerint egy kultúrához vagy környezethez kötött. Így ismerete nem korlátlan, s emellett a dolgoknak annyi összetevőjük van, hogy az ember minduntalan olyan szempontokba ütközik, melyeket még nem vizsgált meg kellően. Az emberiség összes filozófiája tükrözi ezeket a korlátokat.
Úgy tűnik hatalmas különbség van a filozófia és az igazság között.
Köszönöm a segítségeteket.
"Mit kutathattak az ókori filozófusok, mit kereshettek?"
-Azt, amit én, mert én egy vagyok velük.
Filozofálni és az igazságot keresni/megismerni: ugyanaz.
Kezdetben volt a mágia és a filozófia.
A mágia helyébe a vallás lépett (ami egy tévút),
a tudományok pedig ezer ágra szakadtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!