Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Régen mennyire volt elítélendő...

Régen mennyire volt elítélendő egy katolikus és egy református közötti házasságkötés vidéken?

Figyelt kérdés
Hallottam már olyat, hogy amikor egy református lány egy katolikushoz ment férjhez (ez nagyon ritka volt) akkor aznap kiharangozták, mint halottat. Nagyszülők mesélték, 1920-as években történt
2013. márc. 28. 20:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Erről nem hallottam. De régen ritka volt a más vallásúak közötti házasság. Ha egy katolikus házasodott egy más vallásúval, akkor csak katolikus templomban esküdhettek. A másik vallásúnak "reverzálist" kellette adni, hogy a születendő gyerekek mind katolikusok lesznek.

Ha nem így volt, akkor a katolikus nem gyónhatott, áldozhatott.

De aki nem volt olyan nagyon vallásos, ott megesküdtek a református, evangélikus templomban. A lány gyereket az anyja, a fiút az apja vallására keresztelték.

A közvélemény nem ítélte el őket.

2013. márc. 28. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Felénk elítélték. Bár ükapám katolikus, ükanyám református volt. A fiúk ott katolikusok lettek, a lányok reformátusok. Azonban nem temethették őket egymás mellé, mindegyik a saját vallása szerinti temetőben nyugszik.
2013. márc. 28. 21:07
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem ez környezetfüggő is. Itt a mi kisvárosunkban, ami ekkor még falu volt, zömében katolikusok vannak, de nem kevés a református sem. Anyakönyveket néztem pont a 20-as 30-as évekből, itt kb. 15%-a a házasságoknak vegyesházasság.

De ha nem helyi szintet nézünk, a Kormányzó családjában Horthy Miklós református volt, de a felesége katolikus. A nagyobbik fiúk szintén református, de a felesége katolikus és nem okozott botrányt vagy gondot.

2013. márc. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
69%
A mi falunkban? Bükkábrányban /Dél-borsod, mezőkövesdi járás/ is a mai napig megszólják az ilyen párokat. Ma már természetes, hogy a róm. kat. temetőben közös sírba temetik őket. Az időseknek ez fura. A ref. halottat a ref. temetőben ravatalozzák fel, onnan viszik át a kat. temetőbe. Nem teszik a kápolnába a szobrok közé.
2013. márc. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!