Tudnátok nekem mondani komoly ateista vallásokat a buddhizmuson kívül?
Szóval nem a spagettiszörny jellegű paródiákra gondolok, hanem akár (nyugaton) kevésbé ismert vallásokra...
Ha vannak itt követők, érdekelne a személyes meglátása is az illetőnek, mitől ateista a vallás és mik az alaptételei.
ateista vallás? az olyan lehet, mint a lassan aktuálissá váló: Bocicsokinyúl. A szcientológia sem az, Hubbard nagyon hangoztatta: kell a vallás.stb(de nem nagyon ismerem).
A marxizmus-leninizmus lenne, és egyesek annak tartják, mert lenyúlt szimbólumokat, formákat, melyeket a vallások használnak, rohadt ateista, de szerintem nem nevezhető vallásnak, max romlott bocicsokinyúlnak. Pl: az ötágú csillag (a Pütagoreusok szimbóluma volt, de keleten is használták az öt-és hatágú csillagot), a háromság (ez minden történeti vallásban megjelent, Brahma-Visnu-Síva,stb)-- a minden párthelységben csüngő marx-engels-lenin kép furcsán elhelyezve, kivirágozvva-kilevelezve.
A keleti vallásoknál nehéz kategorizálni, hogy azok ateisták-e, mondok két példát:
1.A hinduizmus nagyon sokrétű vallás, híveitől nem követeli meg egy túlvilági, mindenható-teremtő lénybe vetett hitet, de azt sem, hogy megtagadják azt. Az egyén dönti el, vajon ateista, teista vagy panenteista kíván-e lenni.
2.A dzsainizmus tanítása szerint „minden egyes élőlény egy örökéletű lélekkel rendelkező egyén”, mely saját cselekedeteiért felelős. A dzsainok hitük feladatának tartják az egyének tanítását hogy ők legjobb képességük szerint gondolkozzanak és éljenek olyan életet, mely minden élőlény lelki természetét tiszteli és becsüli. A dzsainok Istent a tiszta szellem változhatatlan jellegeinek tekintik. A világmindenség maga kezdet- és végnélküli örök-létező (ezért tekintik a dzsainizmust egy teremtő isten nélküli vallásnak).
Az "ateista vallás" nagyon szerencsétlen kifejezés.
Talán úgy lehetne jobban fordítani, hogy isten nélküli vallás... úgy pedig példa rá bármelyik ezoterikus elképzelés. Ott nincs isten, csak vallás.
Van belőlük szép számmal.
És hogy melyik komoly?
Először talán arra válaszolj, hogy melyik vallás komoly? Te ismersz akár egyet is?
"A hinduizmus nagyon sokrétű vallás, híveitől nem követeli meg egy túlvilági, mindenható-teremtő lénybe vetett hitet, de azt sem, hogy megtagadják azt. Az egyén dönti el, vajon ateista, teista vagy panenteista kíván-e lenni. "
Nem követeli meg tehát ateista vallás. Azt tudom, hogy ott is többféleképp értelmezendő az istenfogalom, mert valójában csak szellemek, nem istenek, de lehetnek megszemélyesített tulajdonságok, stb.
Magyarul nekem kell utánanézni.
A jainizmusban is tisztelik a mestereiket, de szerintem azokat enm istenné emelik, csak "égiek/halhatatlanok" közé.
Na mindegy, azért jó lett volna ha nem csak 1-2 értelmes választ kapok.
Szerintem kaptál, többet is, de mindegyiket kapásból leszóltad vagy kioktattad, még ha enyhe formában is, a válaszolót. 1. Ha senki nem tud számodra megfelelő választ adni, akkor járj utána magad a dolgoknak, vagy vegyél a kezedbe egy könyvet, ülj be egy könyvtárba, vagy vallástudomány előadásokra, ha az itteni válaszolók így is-úgy is hiteltelenek 2. Annyira elkötelezed magad az 'ateista vallás' kifejezés sajátos értelmezése mellett, hogy eleve kizárod annak a véleményét, aki nem ennek megfelelően válaszol. Akkor mégis minek kérdezel? Fitogtatni az ismereteidből szerzett tudást máshol is lehet, kérdés, hogy máshol mennyire viselnék el.
Ha pedig tudod, mit jelent az ateizmus, akkor azt is tudod, hogy sok formája van, de alapvetően a VALLÁSOS HITET utasítja el. Ezzel együtt tehát nem csak az ábrahámita vallásokat, hanem a pogány vallásokat is, a görögök isteneit stb. Ez csak egy része az ateizmusnak. Hétköznapi értelemben bármiféle Abszolútum, vagyis Isten, vagy istenek elutasítása. Direkt írtam elutasítást, mivel az ateista valójában kimondottan Isten LÉTEZÉSÉT tagadja, mivel arra (szerinte) nincsen bizonyíték, de nem zárja ki a lehetőséget, miszerint létezését igazolni lehetne. Már az eddigiekből is kitűnhet, hogy ateista és ateista között is van különbség. Az 'ateista vallás' kifejezés tehát ilyen értelemben téves. Lehet az atizmusként vallásra gondolni, de a két fogalmat(ateizmus-vallás) abban az értelemben, ahogyan te használod nem lehet összevonni, mivel az logikai paradoxon. Az ateista ugyanúgy vall egy bizonyos világnézetet, ilyen értelemben lehet róla úgy beszélni, mint 'vallásról'. Ez is attól függ, hogyan definiáljuk a vallást. Amiben hidd el, még nálunk okosabb embereknek sem sikerült egységes konszenzusra jutnia. El lehet játszani azzal a gondolattal is, ami Aquinói Szent Tamástól származik, miszerint mind a hit, mind a tudomány ugyanahhoz az igazsághoz vezet el, csak más módszerekkel.
Az ateizmus azonban ennél többet jelent: elutasít mindenféle, szellemi lénybe vetett hitet, s amennyiben a szellemi lényekbe vetett hit a vallásos világnézetek meghatározó vonása, az ateizmus magukat a vallásokat is elutasítja. Az ateizmus tehát nem csupán a zsidó-keresztény és az iszlám központi fogalmainak elutasítása, hanem elutasítása a primitív törzsi vallásoknak, a régi görögök és rómaiak antropomorf isteneinek, valamint a hinduizmus és a buddhizmus transzcendentális fogalmainak is. Általánosságban tehát azt lehet mondani, hogy az ateizmus voltaképpen mindenfajta vallásos hit elutasítása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!