Gedeon bíró (6:1—9:57). Izrael fiai újra rosszat tesznek, és az országot a midiánita fosztogatók pusztítják. Jehova az angyalán keresztül kinevezi Gedeont bírónak, és maga biztosítja támogatásáról, ezekkel a szavakkal: „Veled leszek” (6:16). Gedeon első bátor cselekedete az, hogy saját szülővárosában ledönti a Baál oltárát. Az ellenség összevont seregei átkelnek Jezréelbe, Jehova szelleme pedig betölti Gedeont, aki harcra szólítja fel Izraelt (6:34). Gedeon kétszeres jelt kap a cséplőszérűre, a harmatra kitett gyapjúpróba által arról, hogy Isten vele lesz.
Jehova ezután közli Gedeonnal, hogy a 32 000 főből álló sereg túl nagy, ez a szám előidézheti, hogy az emberek maguknak tulajdonítják a győzelmet. Így először a félénkeket küldi haza, ekkor 10 000 fő marad (Bír 7:3; 5Móz 20:8). Majd a vízivási próba következik, ami után csak 300-an maradnak, azok, akik figyelmesek és éberek ivás közben is. Gedeon éjjel kikémleli a midiánita tábort és újra biztosítékot kap, amikor hallja, amint az egyik férfi egy álom jelentését magyarázza: az „nem más, mint Gedeon kardja, . . . az igaz Isten Midiánt és egész táborát kezébe adja” (Bír 7:14). Gedeon imádati aktust végez Istennek, majd embereit három csapatra osztja a midiánita tábor körül. Az éj csendjét hirtelen kürtzengés, nagy vizeskorsók darabokra törése, fáklyák lobogó fénye és Gedeon 300 harcosának kiáltása töri meg: „Jehova kardja és Gedeoné!” (7:20). Az ellenség táborában nagy a fejetlenség és a zűrzavar. Egyik a másik ellen harcol, és menekülni igyekeznek. Izrael üldözőbe veszi és lemészárolja őket, fejedelmeiket pedig megöli. Arra kéri most Izrael népe Gedeont, hogy uralkodjék felettük, de ő visszautasítja kérésüket, mondván: „Jehova az, aki uralkodik felettetek” (8:23). Gedeon efódot készít a hadizsákmányból, amelyet később túlságosan tisztelni kezdenek és éppen ez szolgál tőrül Gedeon és háza népe számára. Az ország negyven évig nyugalmat élvez Gedeon bíráskodása alatt.
Gedeon szigorúan engedelmeskedett Jehova parancsának, jóllehet emberi szemszögből nézve, öngyilkossági lépésnek tűnt csupán 300 férfival szembeszállni egy 135 000 fős ellenséges táborral De tudta, hogy Jehova az igéretét mindig betartja.
Gedeon szerénysége három fontos tanulságot tanít nekünk: 1. Amikor szolgálati kiváltságot kapunk, akkor a vele együtt járó felelősségen kell elmélkednünk, és nem azon, hogy milyen előjogok vagy tekintély társulhat hozzá. 2. Ha szerénységet mutatunk, amikor olyanokkal beszélünk, akik hajlamosak a vitatkozásra, az bölcsességről tanúskodik. 3. A szerénység megóv attól, hogy mindenáron pozícióhoz akarjunk jutni.
Gedeon, a Manassé törzséből való, erős, fiatal férfi Izráel történelmének egyik zűrzavaros időszakában élt. Isten népe már hét éve a midianiták elnyomása alatt élt. De most eljött Jehova ideje a népe megszabadítására. Ezért egy angyal megjelent Gedeonnak, és ezt mondta: „az Úr veled, erős férfiú!” Gedeon szerény volt, így hát nem sütkérezett ennek a váratlan dicséretnek a fényében. Inkább tisztelettudóan szólt az angyalhoz: „Kérlek uram, ha velünk van az Úr, miért ért bennünket mindez?” Az angyal elmagyarázta neki a dolgokat, majd ezt mondta: „megszabadítod Izráelt Midián kezéből.” Hogyan válaszolt Gedeon? Mohón megragadhatta volna a megbízatást, mint ami lehetővé teszi, hogy nemzeti hőssé legyen, de ő ehelyett így felelt: „Kérlek uram, miképen szabadítsam én meg Izráelt? Ímé az én nemzetségem a legszegényebb Manasséban, és én vagyok a legkisebb atyámnak házában.” Micsoda szerénység! (Bírák 6:11–15).
12 Jehova kipróbálta Gedeont, mielőtt elküldte őt a csatába. Hogyan? Arra utasította, hogy rombolja le apja Baálnak szentelt oltárát, és döntse le az oltár mellett álló szent oszlopot. A megbízatás teljesítéséhez bátorságra volt szükség, de Gedeon szerénységet és körültekintést is tanúsított azzal, ahogyan végrehajtotta a feladatot. Nem akkor tevékenykedett, amikor mindenki láthatta, hanem az éj leple alatt, amikor valószínűleg nem vették észre az emberek. Gedeon ezenkívül kellően óvatos volt a megbízatásával kapcsolatban. Magával vitt tíz szolgát, talán azért, hogy néhányan őrködjenek, míg a többiek segítenek neki lerombolni az oltárt és a szent oszlopot. Mindenesetre Jehova áldásával teljesítette a megbízatását, idővel pedig arra használta őt fel Isten, hogy megszabadítsa Izráelt a midianitáktól (Bírák 6:25–27).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!