Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keleti vallások pl. buddhizm...

A keleti vallások pl. buddhizmus, hogy vélekednek az öngyilkosságról? Vagy nem foglalkoznak vele semennyire?

Figyelt kérdés
2012. aug. 13. 14:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Én ilyenről még nem olvastam.
2012. aug. 13. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én azt olvastam (talán épp itt), hogy az emberi testben való újjászületés nagy ajándék, és becsülni kell. Ennek elvetése pedig elítélendő.
2012. aug. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Az öngyilkosságot minden vallásban elítélik.

Úgy hallottam, a buddhisták úgy hiszik, hogy akkor újra kell kezdened a lélekvándorlást.Ezt úgy értem, hogy pl már eljutottál az emberi létre, ami egy "középszint" és ha öngyilkos leszel, újra lekerülsz vmi "alacsonyabb szintre"(lehet h. vmi féreg v. patkány lesz belőled)

Úgyhogy ne legyél öngyilkos.(Mert remélem nem ezért kérdezted.)

2012. aug. 13. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz angolul:

[link]


Nagyon röviden buddhizmus szerint "rossz", mert általában negatív indokokból lépik meg az emberek, de nem zárja ki a nemes öngyilkosság létezését. Attól függően milyen indokból és lelki állapotban hajtod végre más-más létbe születsz újra.

2012. aug. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 feketepeter ***** válasza:
100%

A buddhizmus azt tanítja, hogy a lények haláluk után mindig újraszületnek a hat létsík egyikén (ezek: pokollakók, éhes szellemek, állatok, emberek, titánok, istenek). A következő újraszületést mindig az előző élet késztetései határozzák meg. Ahogy az egyik előttem szóló leírta, az emberi újraszületés nagyon értékes, mert a megszabadulás csak emberként lehetséges. Ha valaki öngyilkos lesz, azzal lehetséges, hogy egymillió újraszületésig elvágja magát a lehetőségtől.


Valaki említette, hogy "elítélendő". Ilyen nincs a buddhizmusban. Mindenki saját magát ítéli el, vagy nem ítéli el, a többinek nincs jelentősége.


Az emberi újraszületés gyakoriságáról van egy történet. Él egy nagyon mély óceán fenekén egy teknősbéka, amely százévenként egyszer feljön a felszínre levegőt venni. A vízfelszínen lebeg egy karika, melynek átmérője egy méter. Abban az esetben, ha a teknősbéka pontosan a karikában dugja ki a fejét, akkor valaki emberként születik újra. (Ez persze csak egy történet, a lényeg az, hogy emberként születni nagy esély.)

2012. aug. 14. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Tehát ha öngyilkos lesz valaki akkor a keleti vallások tana szerint valami túlvilági erő,démon,istenség stb. rákényszeríti arra ,hogy márpedig neki valami féreg vagy egyéb csúszómászó formájában kell élnie következő életét?

De ha ez így van sztem. ellentmondásos mert úgy tudom ,hogy a keleti vallások nagy része hisz a szabad döntés létezésében. (Egyébként nincs itt valaki aki nagyon komolyan foglalkozik teológiával?)

2012. aug. 14. 15:02
 7/12 feketepeter ***** válasza:
100%

Nem. Nem túlvilági erő vagy istenség, hanem saját maga. Ismétlem, a késztetések (szokások, hajlamok) határozzák meg a következő újraszületést. Éppen ezért kell jó dolgokat tennünk, mert az jó újraszületéshez vezet.


De hogy kézzelfoghatóbb legyen a dolog, gondolj arra, hogy már a holnapod, vagy a következő hónapod, vagy elkövetkező éveid is mennyivel jobbak lehetnek attól, ha csupa jót cselekszel.

2012. aug. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 feketepeter ***** válasza:
100%
Ja, és fontosnak tartom elmondani, hogy ezt amit leírtam, a buddhizmus tanítja. Hogy a többi vallás mit tanít, arról nem tudok nyilatkozni.
2012. aug. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

"Nem. Nem túlvilági erő vagy istenség, hanem saját maga. Ismétlem, a késztetések (szokások, hajlamok) határozzák meg a következő újraszületést."


De ilyen alapon akkor senkit nem fenyeget az ,hogy az embernél alsóbbrendű lénynek szülessen. Mert hát ki érezne arra késztetést? Egyébként a keleti vallások nagy része mit tart jónak vagy rossznak? (Mert sok esetben ilyenek mint a jó vagy a rossz relatívak.)

2012. aug. 15. 12:27
 10/12 feketepeter ***** válasza:
100%

"De ilyen alapon akkor senkit nem fenyeget az ,hogy az embernél alsóbbrendű lénynek szülessen. Mert hát ki érezne arra késztetést?"


Így konkrétan senki. A harag, düh, irigység, hiúság, kapzsiság, büszkeség, gőg, sóvárgás, figyelmetlenség, tompaság és más efféle tudattartamok vezetnek az alsó birodalmakba. Az együttérzés, türelem, kedvesség, nyugalom pedig a felsőbb birodalmakba. Minden tudattartam karmát jelent, azaz meghatározza a későbbi életünket: következményeit megtapasztaljuk már ebben az életben, és továbbvisszük a további életeinkre. Az alsóbb birodalmak (létsíkok) nem valamilyen távoli, rajtunk kívül eső dolgok: bárki megtapasztalhatja például, hogy milyen éhes szellemnek lenni, ha valamire nagyon sóvárog, amit nem kaphat meg, vagy hogy milyen az isteni létsík, amikor valami nagyon nyugodt és jó érzés tölti el.


A keleti vallások nem tudom, mit tanítanak, de a buddhizmusban "jó" az, ami elősegíti a megvilágosodást, "rossz" pedig az, ami hátráltat az elérésében.

2012. aug. 16. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!