Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha valaki meggyónja a papnak,...

Ha valaki meggyónja a papnak, hogy több embert is megölt a pap akkor sem mondhatja el senkinek?

Figyelt kérdés
Nem nyírtam ki senkit nem azért kérdezem, csak ez random megfordult a fejemben. Legalább ismeretlen tettes ellen tenne feljelentést, hogy a rendőrség kezdje el figyelni mondjuk a templomba járókat vagy valami?

2012. júl. 24. 18:43
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
67%

En ugy tudom, a katolikus pap felesküdött titoktartasi kötelezettsegre, es Isten ellen vet, ha elmondja. Ezen tul, legalabbis, ahol en gyontam regebben, ott egy fekete szörü-szerü fem valamin keresztül hallja a pap a gyono hangjat, de nem latja, ki az. A bünöket ugy kell sugni, igy akik kint varnak, nem halljak. Igy ha pl. 8.-nak bemesz a 20-bol, nem hiszem, hogy tudja, ki volt. Ezen tul, nem feltetlenül kell ismerös paphoz menni. :)

Sztem a katolikus gyonas arrol szol, hogy a bünöket a gyono elöször is megbanja, es utana meggyonja, a pap pedig "Isten neveben" megbocsat, h menj bekevel. Utana amit mondott, pl 3 Miatyankot kell imatkozni "elegtetelkent", es letudva az ügy. Es persze, kerülni az ismetlödest.

A pap "Isten szolgajanak" tekinti magat, vallasi ertelemben nem feladata feljelenteni vagy megtorolni barmit.


Az egesz vicces, nem tudom elkepzelni, hogy hirtelen kiugrik a pap a gyontatoszekböl, "fogjatok meg", es hivja a rendörseget! :D Aztan, mi van, ha a gyilkos nem kapott eletfogytiglant, es mar leülte a büntetest? Erröl ugyanis nem kell beszamolni gyonaskor, es furan hangzana, ha a pap rakerdezne... aztan a fentiek. De meg akkor is van eselye elmenekülni - aztan meg, ki bizonyitja a hatosagoknak, hogy a gyono valoban ezt mondta, es nem kitalalta a pap?

Következö: az öles "halalos" bün, azaz a 7 föbün köze tartozik, nem bocsanatos bün. A papnak eleve csak a bocsanatos bünöket all jogaban megbocsatani Isten neveben, azaz nem tud mit kezdeni ezzel, igy ezt nincs ertelme is meggyonni. :D

2012. júl. 24. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
67%

javitom magam:


3.sor:

*fekete szürö-szerü fem


vegen:

*ezt nincs is ertelme meggyonni.

2012. júl. 24. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
50%

Meg nehany dolog:

Parokaban is lehet gyonni, idegen papnal egy nagyvarosban. Vagy akar ferfikent nönek öltözve, nökent ferfinek...stb. :D

Igy, ha igaz lenne, amit valaki felvetett, hogy majd rendörsegi razzia figyeli a templomot, akkor egyreszt a tettest nem fogjak el, masreszt, jo kis buli lenne, ha mise helyett leallitjak es beviszik kifaggatni a tetteshez hasonlokat! :D Sztem azok többet nem mennek templomok környekere se! :D


Egy masik szempont: tudod-e, hogy azok, akik büntetteket követtek el, azok megindokolva erzik a tettüket? Tehat nem erzik bünnek, igy eleve nem is gyonjak meg. Megölte a XY, mert ö meg lefeküdt az asszonnyal, ellopta vagy ennyi kart okozott, de valamiert megerdemelte, es csak "visszaadtak neki", igy erzik.


11.

2012. júl. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

@ Mulder614:


"Valljátok meg tehát egymásnak bűneiteket, és imádkozzatok egymásért, hogy meggyógyuljatok. Igen hathatós az igaz ember buzgó könyörgése." (Jakab levele 5:16)


--> Nem vagyok katolikus; de szerintem ebbe beletartozik a pap is. Az más kérdés, hogy nem kizárólagosan. :D



@ 10:


A 7. válaszoló a másik 18:52-re reagált (4.), nem a te kommentedre (5.). Keep calm. :)



A kérdésre: Nem tudom a pontos választ, de azokkal értek egyet, akik szerint jelenteni kell a hatóságoknak, ha van erre lehetőség. (Tehát ha az illető nem egy vadidegen, aki mondjuk japán mikádóruhás törpének álcázza magát stb. :D )


A titoktartási kötelezettség pedig valóban nem terjed ki mindenre; pl. a drogügyekre sem.

2012. júl. 25. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!


Jogi része:

Általában bejelentési mentességet ad a lelkészi titoktartás / ez nem csak a katolikusira igaz, hanem hazánkban minden államilag elismert egyház lelkészére is/, de a részletek országonként változnak pl: egyes országokban a fogyatékos személy ellen elkövette cselekményt jelenteni kell.

Fontos azonban, hogy ez csak egy mentesség = a személy maga döntheti el, hogy él-e a mentelmi jogával vagy sem?


Emberi része:

Lehet tanácsolni a személynek, hogy ő maga forduljon a rendőrséghez, sőt akár fel is lehet kínálni, hogy elkíséri őt és szellemileg erősíti addig is.

Mert ha ezt valaki megvallja akkor valószínűleg keresi a lelki megnyugvást és ilyenkor ennek megtalálásában kell segíteni neki.

2012. júl. 26. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Feloldozást kér a pápától vagy a püspöktől arra az adott gyónásra. Szóval kéri hogy oldják fel a titoktartás alól, aztán bejelenti a rendőrségen a bűntényt.

A Második esély című filmben is, nem kért a pap feloldozást a Marcia gyónási titka alól, hogy tudja feljelenteni a nőt hogy megölte a testvérét, Paulát, meg még sok mást? Úgy fedezte fel a rendőrség hogy a nő bűnöző.

2014. jan. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!