Zsidó vallásban jártas, vagy azt gyakorló emberektől szeretnék véleményt kérni az alábbi kérdésben?
Ha valaki nem zsidónak született, de betért - majd a holokauszt idején visszakeresztelkedett, hogy életben maradjon - az az ember zsidónak számít vallási szempontból, vagy sem?
Három különböző verziót hallottam erre és egymásnak teljesen ellentmondanak.
A holokauszt idején nem visszakeresztelkedtek,mert a zsidóknál nincs keresztség. Átkeresztelkedtek egy másik vallásba. De ennek sem volt értelme,mert a nácik szerint azért még zsidó maradt. Csak akkor nem tekintették annak,ha már a nagyszülei változtattak vallást.
Aki otthagyja a zsidó egyházat,az már nem számít zsidónak- szerintük.
Köszönöm a választ, de engem a zsidó vallás szempontjából érdekel, nem a nácikéból.
Illetve kérdés, hogy ha ő nem született zsidónak, hanem betért, akkor mi a helyzet?
A visszakeresztelkedés szót azért is használtam, mert eredetileg keresztény volt (keresztény családba született), majd betért a zsidó hitbe, aztán kitért belőle a holokauszt idején.
Tehát a zsidó vallás alapján egy ilyen személy minek számít? Zsidónak vagy kereszténynek?
#4 - igen, ez az egyik álláspont, amit hallottam.
A másik, hogy aki hitéből kitér, az a zsidósággal fordul szembe és ezért maguk közül kitaszítják.
A mondhatni harmadik, hogy a holokauszt idején ezt "elnézték", ugyanis az emberi élet fontosabb a vallásnál, ezért "belefért", hogy ilyen indíttatásból keresztelkedjen (meg/ki/vissza) valaki.
Ezek közül nem tudom kihámozni, hogy melyik a tényleges álláspont.
Illetve a származást keverik a vallással, számomra már nagyon bonyolult módon. A kérdésemben említett ember utódai minek számítanak, ha ők már a keresztelkedés után születtek - sőt, a további utódok (tehát unokák)?
"#4 - igen, ez az egyik álláspont, amit hallottam.
A másik, hogy aki hitéből kitér, az a zsidósággal fordul szembe és ezért maguk közül kitaszítják."
A kettő nem zárja ki egymást, ha jobban belegondolok. A vallási törvények szerint így is, úgy is zsidó marad, ezen nem tud az illető változtatni. Én legalább is így olvastam (na most szerettem volna megmondani, hogy hol, de könyvtári volt a könyv, és többet is kivettem egyszerre, szóval nem emlékszem, hogy melyikben volt, és hát így megkeresni sem tudom - mondjuk ha tippelni kéne, akkor szerintem Oláh János: Judaisztika c. könyvében olvastam, de ne vedd biztosra). Mondjuk máshol is (pl. netes források) ugyanezt lehet olvasni, legalább is én eddig csak ezzel találkoztam, pl. a 75%-os válaszoló által linkelt két oldalon is, meg talán itt is [link] sőt, itt ezt a kérdést is felteheted, előbb-utóbb kapsz rá választ is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!