Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelképez a húsdarabok...

Mit jelképez a húsdarabok között átmenő füstölő kemence és a tüzes fáklya az Ábrahámmal kötött szövetségnél (1 Móz 16:17)?

Figyelt kérdés

2012. máj. 22. 10:42
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

Szia!


Először is egy kis helyesbítés. A megjelölt igehely Mózes első könyve 15:17.


A füstölgő kemence és a tüzes fáklya az Isten jelenlétét jelképező fényjelenségek.


Üdv. Péter

2012. máj. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
"Mert a mi Istenünk megemésztő tűz." (Zsid. 12:29)
2012. máj. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ehhez ismerned kell az ókori szerződéskötés formuláját. Ha két uralkodó szerződést kötött egymással, akkor szétdarabolták a leírt módon az állatokat, majd felsorolták egyenként, hogy pld. én vagyok XY király, ezt és ezt tettem érted, és ezt és ezt ígérem, hogy ezentúl ezt és ezt teszem a te érdekedben, és amennyiben nem teszem meg, akkor tegyenek is velem úgy, mint a szétvágott állatokkal.


A füstölő kemence és a fáklya Istent jelképezi, és bizonyára feltűnt, hogy Ábrahám nem mehetett át a húsok között, azokat a tűz felemésztette. Ha Ábrahám átment volna a húsok között, azonnal meg kellett volna halnia, hiszen egyértelmű, hogy ember nem tud mindvégig bűntelennek és hűségesnek maradnia az Istennel szemben. Persze lehet tovább gondolkodni azon, hogy miért pont füstölgő kemence és tüzes fáklya - de nekem elég a leírt lényeges dolog. Kálvin mondta, hogy ahol a biblia nem tanít tovább, ott ne akarjunk tanulni.

2012. máj. 22. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Most láttam a Zsidó levélből idézett Igét - ez nagyon jó magyarázat, hiszen ha megemésztő tűz, akkor elégeti a húsokat, és megakadályozza azt, hogy Ábrahám olyat fogadjon meg, amit nem tud betartani.
2012. máj. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 munyamunya ***** válasza:

Van olyan összefüggés is, hogy ugye itt Isten előre szól Ábrahámnak a 400 éves Egyiptomi fogságáról Izraelnek, és ezzel kapcsolatos a két jelkép is:

- a kemence a nép szenvedése a szolgaság idején (""Titeket pedig kézen fogott az Úr, és kihozott titeket a vas kemenczéből, Égyiptomból"" V.Mózes 4:20);

- a fáklya vagy tűzlámpás pedig a kijövetelkor és a pusztai vándorlás alatt a tábor előtt járó lángoszlop képe, vagyis végsősoron a megmenekülés és Isten biztosan végrehajtandó szabadításának jele.

2012. máj. 23. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!