Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ki "válogatta" össze a biblia...

Ki "válogatta" össze a biblia részeit?

Figyelt kérdés
Szimpla érdeklődés, no kritika. köszönöm!
2012. ápr. 15. 21:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Azt tudom, hogy nagyon sokáig kanonizálták a Bibliát, és ekkor az volt a fő szempont, hogy az egyistenhitet, monoteizmust a középpontba helyezzék. De nem tudom, hogy kik tették ezt, talán akkori papok, szerzetesek.
2012. ápr. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

140 körül már ezek voltak, az apokrif iratok bulvár irományok.

Muratori töredékben megtalálták az akkor válogatást.


[link]

2012. ápr. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az ószövetség egy az egyben a zsidók által elfogadott írások. Kihagyava az általuk sem elfogadott írásokat, mely például az Énoch könyve. Az újszövetséggel nem volt nehéz dolguk, mivel a négy evangélium, Pál levelei, Jakab, János Júdás levele, illetve a Jelenések könyve mellett olyan (csaknem 300) javarészt kisebb írások maradtak fennt, melyeket újszövetségi kánoni írások ihlettek. Ebből, csaknem az egyharmada pusztán, mely az első századokra tehető. Ezek elbeszélő stílusban, éppúgy, ahogy az ószövetségi apokrifek is teljesen különböznek a prófétai stílustól. Ráadásul tudomásom szerint nem tesznek hozzá és nem vasznek el semmit az egészből, azaz feleslegesek. Vannak persze kivételek, mint például Júdás evangéliuma, mely teljesen különbözik a többi evangéliumtól. Viszont Júdás halála után nehezen írta volna meg az evangéliumot, ráadásul pesze pont úgy beállítva magát, hogy ő a jófiú.
2012. ápr. 16. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Itt találsz egy Power Point előadás vázlatot és egy hosszabb, kifejtős tanítást is a témában:


[link]


Az "összeválogatás" egy folyamat volt, kanonizációnak hívjuk. Ezt a gyülekezetek vezetői végezték. Akkoriban még nem beszélhetünk mai értelemben vett egyházról, nem volt egyházszervezet. Nem volt katolikus egyház, csak szimplán egyház.

A kanonizáció nem válogatás volt, hanem egy HITELESÍTÉS. Azaz, hitelesítették azoknak az iratoknak a listáját, amit a korai gyülekezetek olvastak és igaznak fogadtak el. Persze, viták voltak, de ez pár könyvet érintett.

A mai Bibliában található iratok ószövetség részét már évszázadok óta ismerték és használták. Az újszövetségi részről pedig meg tudták ítélni, hogy igazak-e, hiszen akkoriban még éltek azok asz emberek, akik a saját szemükkel látták ezeket a dolgokat megtörténni, ill. később az apostolok tanítványai folytatták ezt a folyamatot.


Az ún. apokrif iratok, amiket ma előszeretettel hangoztatnak, pl. Júdás, v Tamás evangéliuma, gyakran csak jóval később keletkeztek, mint az igaz evangéliumok, egyes szekták írták őket a tanításaiknak megfelelően. Júdás evangéliumát természetesen nem az a Júdás írta, akinek a köztudat gondolja, hiszen 2-300 évvel ezen események után íródott. Hangulatkeltésnek mégis jó:D

2012. ápr. 16. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerény véleményem szerint olvasd el "Benyik György:Az Újszövetségi Szentírás keletkezés és kutatástörténete" könyvét,mely inkább az Újszövetség"összeállását"mutatja be,nekem nagyon tetszett!

Ha valami Da Vinci Kódos összeesküvés elméletre vagy kíváncsi,akkor el kell keserítselek:mert nem úgy történt a sztori,ahogy a könyvben le van írva,a Da Vinci Kódban.

2012. ápr. 16. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Sághegyi Csaba ***** válasza:

Röviden összefoglalom a lényegét, amelynek utánaolvashatsz. :)

A négy evangéliumot már nagyon korán, a második században egy könyvként forgatták a gyülekezetek. Akkor még Lukács Evangéliuma és az Apostolok Cselekdetei egyben voltak. Feltételezhetően akkor már virágzott az, amit én keresztény bulvárnak hívok, azaz megjelentek különböző írások irodalmi, vagy egyéb céllal, amelyek hamis evangéliumok, hamis levelek voltak. Ezek az egyházba nem férkőztek be.

Az egyház törekedett egy újszövetségi kánon összeállítására, melynek célja az volt, hogy a Jézus által tanítottak teljes részletességgel érthetőek legyenek. A gyülekezetekben legtöbbször teljes volt az egyetértés, ha valamely könyvet, levelet isteni ihletettségűnek tartottak. Volt persze olyan, hogy egyes gyülekezetek egy ideig kételkedtek, például Júdás levele csak hosszabb idő után lett teljesen elfogadott. Más iratokat, például Barnabás levelét hosszabb gondolkodás után végül kihagyták.

A negyedik századra lett véglegesítve az újszövetségi kánon. Nem sokkal utána lett államvallás a Római birodalomban a kereszténység, ezután a szellemisége hanyatlásnak indult, mely a "sötét középkorba" vezetett. A reformációig elég siralmas volt a hit bemutatása az egyház részéről.

2012. ápr. 17. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!