Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy kell gyónni?

Hogy kell gyónni?

Figyelt kérdés
Rég nem gyóntam, most szeretnék, de már elfelejtettem, hogy mi a menete. Segítenétek?
2012. ápr. 7. 08:35
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Google a barátod:


A gyónás menete:

1. Köszönés


DICSÉRTESSÉK A JÉZUS KRISZTUS!

(Pap: Mindörökké Amen)


2. Keresztvetés:


AZ ATYA A FIÚ ÉS A SZENTLÉLEK NEVÉBEN. GYÓNOM A MINDENHATÓ ISTENNEK ÉS NEKED LELKIATYÁM, HOGY UTOLSÓ GYÓNÁSOM ÓTA EZEKET A BŰNÖKET KÖVETTEM EL:


3. Mikor gyóntam utoljára?


nap, hét, hónap, év

AZÓTA EZEKET A BŰNÖKET KÖVETTEM EL: / vagy

KISKOROM ÓTA EZEKET A BŰNÖKET KÖVETTEM EL:


4. Elkövetett bűneim, mulasztásaim felsorolása (lehet az előre összeírt bűnöket felolvasni)


Ha mindent bűnömet elsoroltam, akkor azt mondom:

MÁSRA NEM EMLÉKSZEM. /vagy TÖBB BŰNRE NEM EMLÉKSZEM.


5. Meghallgatom a pap szavait


Elégtételt kapok, amit lehetőség szerint minél hamarabb el kell végeznem.


6. Elimádkozom a bánatimát:


TELJES SZÍVEMBŐL BÁNOM MINDEN BŰNÖMET, MERT AZOKKAL AZ JÓ ISTENT MEGBÁNTOTTAM.

ERŐSEN FOGADOM, HOGY ISTEN SEGÍTSÉGÉVEL A JÓRA TÖREKSZEM A BŰNT ÉS A BŰNRE VEZETŐ ALKALMAT ELKERÜLÖM.


7. Az Atya feloldozást ad. Miközben áldást ad keresztet vetek és a végén mondom:


AMEN


8. Pap: Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk!


Gyónó: MERT ÖRÖKKÉ SZERET MINKET!


Pap: Isten megbocsátotta bűneidet, menj békével!


Gyónó: ISTENNEK LEGYEN HÁLA!


9. Köszönés


DICSÉRTESSÉK A JÉZUS KRISZTUS

2012. ápr. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ezt értem, meg így megvan egy kis lapon is nekem, de nem tudom, hogy a gyakorlatban is így folyik-e, vagy muszáj betartani ezeket a normákat. Pl. ciki, ha papírról olvasom a bűnöket? Mert mi van, ha hirtelen ott nem jut eszembe minden, amit el akartam mondani. Vagy muszáj elmondani, hogy mikor gyóntam utoljára?
2012. ápr. 7. 08:49
 3/5 anonim ***** válasza:
82%
Én 5 éve járok gyónni és még mindig papírról olvasom.... Nem ciki, és igen, így megy végig az egész, ahogy a kolléga leírta. :)
2012. ápr. 7. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Még egy utolsó: a bűnöket mennyire kell kifejteni? Pl. hogy loptam, vagy hogy a szomszéd asszony tyúkját elloptam?

vagy pl. ha a barátommal nem sikerült annyira az önmegtartóztatás, akkor ezt mondjam, vagy ez olyan, mintha nem akarnám kimondani, hogy mi is volt? Bocsi, ha hülye kérdések. Én nagyon megbántam a bűneimet, és Istennek ki is mondom, elszámolok velük, de egy papnak mennyire kell részletekbe menőkig?

2012. ápr. 7. 09:57
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem kell nagyon kifejteni, de bizonyos esetekben lehet, hogy rákérdez. Mert pl. a "loptam" típusnál nem mindegy a jóvátétel és a tanácsadás szempontjából, hogy egy radírt loptál el, vagy egy autót.

Az, hogy a barátoddal nem ment az önmegtartóztatás, tökéletes megfogalmazás, hozzáteheted esetleg, hogy "tisztaság terén". Valószínűleg nem fog rákérdezni részletekre...... Max. arra, hogy ez egyszeri alkalom volt-e, vagy többször. Ezt megelőzendő jobb, ha hozzáteszed eleve, hogy "tisztaság terén a barátommal gyakran / egyszer /néha / pár alkalommal nem ment az önmegtartóztatás". Ilyen esetben az a fontos, hogy azt lássa, ez szokássá vált-e, vagy egyszeri "túlkapás"-e. :) Jó pap tud hasznosítható tanácsokat adni ilyenkor. (tapasztalat)


És igen, listát vihetsz nyugodtan, nem gáz, csak ne felejtsd megsemmisíteni a papírt utána. A menete pedig az, ahogy le van írva, azt is nyugodtan viheted papíron.

2012. ápr. 7. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!