A buddhista kolostorokban csak férfiak élhetnek? És ha igen miért?
Talán a valóságban nincs így de filmen láttam, hogy nő is elvonulhat a világ háta mögé egy kolostorba meditálni.
Érdekel, hogy valóban lehet-e és az olvasók közül ki vállalná ezt be nőként?
Vannak női kolostorok is.
A buddhistáknál kicsit másképp működik a dolog, a legtöbben egy-két évre életük során beállnak egy kolostorba. Nem véglegesen, csak végiggondolni az eddig megélt életet és irányt szabni a következőkre.
Dél-ázsiai buddhista uralkodók és sok kínai császár is pár évet kolostorban töltött, ahogy az előző válaszoló is fogalmazott, hogy átgondolja az életét, vagy hogy filozófiát tanuljon... ez arrafelé amolyan szokás volt. Egyébként az egyszerű emberek körében is szokás a mai napig, hogy a legkisebb gyereket kolostorba adják tanulni - belőlük nagy valószínűséggel lesz később láma vagy apáca (igen, a női szerzeteseket náluk is így hívják :)).
A kérdésre visszakanyarodva, Buddha állítólag azt mondta halála előtt, hogy tanításai, ha nők nem vesznek részt a szerzetességben, akkor 1000 évig változás nélkül fenn maradhatnak, ellenkező esetben csak 500 évig. Az egészben az a legdurvább, hogy ez az 500 év be is jött :))
A déli (theravada) buddhizmusban a bhikkhunik vagyis szerzetesnők vonala gyakorlatilag kihalt. Ma már az összes fogadalmat betartó teljesen felavatott bhikkhunik nincsenek, de vannak olyanok, akik 10 fogadalmat tartanak, szerzetesi köntöst viselnek stb.
Viszont egyre nagyobb az igény a bhikkhuni hagyomány felélesztésére, de ez egyenlőre még nem jött össze...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!