Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a baj a fundamentalistákkal?

Mi a baj a fundamentalistákkal?

Figyelt kérdés

Több helyen olvastam itt már vádló szavakkal illetve, akár pejoratív értelemben használva ezt a szót azokra az emberekre alkalmazva, akik követik a hitük Szent Könyvét. Nem világos számomra, hogy ezzel mi a baj. Egy kereszténynél a Biblia az alap. Miért baj, hogy ezt követi?


Tehát, ha valaki keresztény, és követi a Bibliát, az alapot, akkor fundamentalista. De hiszen ez jó. Aki nem a Bibliát követi, nem Jézust mutatja be az életében, vajon milyen keresztény?


Még tovább gondolva a dolgot. Ez tulajdonképpen dicséret.


2011. dec. 15. 20:19
1 2
 1/15 eric_one ***** válasza:
69%

Szia! Én fundamentalista vagyok, és hiába próbálják szitokszóként használni valóban inkább dicséret. Ha a világiak, és álkeresztények így ellened vannak akkor tudod hogy jó helyen állsz. :-)


1Kor 1,18:

"Mert akik a vesztükbe rohannak, azok a keresztről* szóló üzenetet bolondságnak

tartják. Számunkra azonban, akiket az Úr megment, ez az üzenet az Isten erejét jelenti."

2011. dec. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
7%
Aki nem az emberi észt követi az nem méltó az ember névre!Aki ész és meggondoltság nélkül vakon megy valami után ami már régen elavult azt minek nevezed?Pld libiában bevezették a sariját ami a 2000-es években több mint ostobaság.Levágni valakinek a kezét lopásért az aránytalan az elkövetéssel, barbárság és emberileg értelmetlen.Csinálnak egy munkaképtelen nyomorékot ahelyett hogy dolgoztatnák és meg tudná téríteni az okozott kárt.
2011. dec. 15. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Ennyi liberális idiótát...
2011. dec. 15. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
59%

Fundementalista vagyok, és nagyon örülök neki. Ez az legnagyobb dolog, mi történhetett velem...


Üdv: L

2011. dec. 15. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Peruccsia ***** válasza:
0%

Azért saríja és saríja között van különbség.


Azt nem lehet mondani, hogy vannak fundamentalisták és liberálisok, hanem ki mennyire közelít a két pólus egyikéhez.

Amúgy a liberalizmus is sok dogmát tartalmaz, tehát akkor ők is fundamentalisták.


Szerintem baj a fundamentalizmus, bármilyen fundamentumhoz való merev ragaszkodás, inkább rugalmasabbnak és lazábbnak kell lenni alkalmazkodva a dolgok folyásához. A merev fundamentalisták személyisége könnyebben törik, a rugalmasabbak jobban meguszhatnak egy-egy traumát.


Levonva a konzekvenciát legyetek kínaiak vagy japánok :)

2011. dec. 16. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésed kifejtésében részletezettek alapján a fundamentalistákkal szerintem nincs semmi baj:


- Ha valaki Jézus Krisztust követi (a "keresztény" szó ugyanis ezt jelenti tulajdonképpen; Jézus követőit, tanítványait az ApCsel szerint Antiókhiában hívták először keresztényeknek);


- Ha a Biblia a felülírhatatlan tekintély számára (nem az ún. szenthagyományok vagy más könyvek, vagy esetleg emberi elképzelések);


- Ha az Igét nem szakácskönyvként használja (azaz nem válogat: alap hozzávalók + fűszerezés ízlés szerint...); de nem is csavargatja össze-vissza;


- Ha a Szent Szellem vezetése alatt áll, aki segít az Írás értelmezésében, továbbá meggyőz igazság, bűn és ítélet tekintetében...


... akkor ez jó.



Csakhogy a mai liberális közfelfogás nem nagyon bírja az ilyesmit... A korszellem pedig különösen nem. A jelszó kb. az, hogy mindenki azt hisz, gondol és csinál, amit akar, senkinek semmi köze hozzá; csak radikális keresztény ne legyél, mert az fuj-fuj, milyen kirekesztő dolog. A langyos kereszténység nem probléma szerintük, pedig Isten szerint az.


Mivel sok félreértés szokott lenni, meg kell jegyeznem, hogy ha valaki fundi, az nem azt jelenti, hogy rögtön tökéletes is; és azt sem, hogy másokat pedig kiközösítene, lenézne vagy elítélne. Az embereket el kell fogadni, de a bűnöket meg kell ítélni (magunkban és másokban is). Amiben az Ige radikális, abban egy kereszténynek is radikálisnak kell lennie; amiben "liberális", abban ugyanígy.


Engem a fundikhoz szoktak sorolni [én is magamat :) ], és éppen a napokban írtam le, hogy sokakkal ellentétben én nem zárnék ki senkit az üdvösségből felekezetre vagy vallásra (vagy annak hiányára) való hivatkozással. Ebből a szempontból ultra-liberálisnak minősülök állítólag. :)

Azt gondolom, hogy Istené az ítélet, nem a miénk; mi nem zárhatunk ki senkit, és nem ítélhetünk el senkit.

Ha jól tudom, Derek Prince, a híres bibliatanító hasonló kijelentésén is sokan elszörnyülködtek. De szerintem ők nem a tényleges fundamentalisták, hanem csak a szűk látókörűek.


U. i.: Én is sok vádló és gyűlölködő írást olvastam itt mostanában egy-egy keményebb téma kapcsán. Sőt, engem is lenyávognak néha a - bizonyos kérdésekben képviselt - radikalizmusom miatt; olyannyira, hogy nemrég valaki egy kérdést is kiírt erről. [Tudom, ki volt, de nem írom le.] Egy másik valaki letöröltette a kérdést. [Nem én voltam, én csak utólag szereztem tudomást erről; és nem is tudom, ki volt.] A törlésnek akkor örültem is, bár néhány válaszra kíváncsi lettem volna... :)

De akkor most elveszett a dicséretem? :)))

2011. dec. 16. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat. A "vádló" oldalról nagyjából ugyanazokat kaptam, mit a korábbi hsz-ekben. Azt is tudom, hogy miért van ez, de azért kíváncsi voltam, hogy van-e új a tarsolyban. Úgy látszik elég ennyi is.


Én sem vagyok nagyobb az uramnál, tudom, hogy mire számíthatok.


Berta! Emlékszem a kérdésre, és arra is, hogy ki írta ki. A válaszok közül csak a sajátomra és az arra reagálóra emlékszem. Szívesen megírom privátban.

2011. dec. 16. 08:27
 8/15 anonim ***** válasza:

Először nem árt megmondani, kit tekintünk fundamentalistának.

Különféle nézetek vannak, vannak igaz és téves állítások. Normális ember a saját nézeteit védi, érvel mellette, ez a természetes. Vérmérséklete szerint akár nagy hévvel, de mindenképpen a másik véleményre válaszolva, annak figyelembevételével. Esetleg még meg is győzhető, mert a józan észre, érvekre hallgat (persze, ha meggyőzőek). A fundamentalista viszont a nézeteket szó szerint érti, ellentmondást ebben nem tűr, aki nem eszerint gondolja, azt vagy meg akarja (erőszakosan) győzni, vagy nem, de el semmiképpen sem fogadja. Vitatkozni vele többnyire rendkívül nehéz.

Aki tehát alapvetően meg van győződve a nézeteiről (mindegy, hogy vallás, ateizmus, vagy valamilyen tudományág) és nehezen változtatja meg, az legfeljebb erős egyéniség, ha egyébként toleránsan képes a témát megvitatni, de semmiképpen nem fundamentalista.

Úgy gondolom ezért használják a fundamentalizmust pejoratív, negatív értelemben.

2011. dec. 16. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Semmi. Sohasem a hideggel, vagy forróval van a baj. A baj a langyos, közönyös hozzáállással van.

Ha van valakinek véleménye, az jó. Vele tudsz értelmes vitát folytatni.


Csak mostanában lett divatos ez a "tolerancia, humanizmus, stb."

A valóságban egy fundamentalista sokkal korrektebb, mint az, aki nem vállal felelősséget a véleményéért. (Ja, hogy már nincsenek férfiak???)

Semmi köze sincs ahhoz, hogy a mások véleményét tiszteletben tartsa, hiszen azt akkor is tiszteletben tarthatom, ha ellenkező az enyémmel! Ez csakis arról szól, hogy féltjük magunkat, kerüljük a konfliktust, elvtelenül bégetünk mindenre, nehogy valaki mások legyünk, mást mondjunk, mint "a többiek". Nem a másik megsértéséért aggódunk, csakis a magunk biztonságát akarjuk biztosítani.

Éppen a fundamentalizmus hiányzik ebből a vérszegény társadalomból. (ne a pejoratív értelmére gondoljatok)

2011. dec. 16. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Helló, Kérdező!


Köszönöm a felajánlást, de mint írtam, tudom, ki írta ki a kérdést. Utólag pedig láttam a válaszokat is (kettőt), csak nem akartam annyira részletezni a dolgot. De most bepótolom. :)


Egy ideig "szabin voltam", így nem láttam a friss kérdéseket; véletlenül bukkantam rá a BW-féle fundamentalizmussal kapcsolatos kérdésre egy Google-keresés alkalmával. De a kérdés már nem volt megtalálható, és nem volt tárolt változat sem. Csak egy alapos gyanúm volt [ami később be is igazolódott]...


Megkérdeztem néhány GYK-felhasználót, hogy látták-e a kérdést; az egyik [fundamentalista :) ]tesó pár nappal később megtalálta a tárolt változatot, és elküldte nekem. Most megnéztem, még mindig megvan, és még mindig két válasszal. Tehát nagyon gyors volt, aki kérte a törlést. :)


Azt hiszem, dióhéjban ennyi, bár voltak még érdekes események az ügy kapcsán.


Mindenesetre köszönöm a hozzá(m)állásodat, jól esett. :)


Üdv, és éljenek a "fundamentalisták". :)

2011. dec. 16. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!