Kötelező hittan jó lenne az iskolákban?
"Mivel az ember szíve a legbelső valós éne, és egyben az egyetlen olyan érzékszerve amivel megtudja ragadni Isten valóságát."
A szív egy szerv. Vért pumpál. Ennyi.
gyakoriválaszdeminek2-nek!
Tudod a bibliai antropológia szerint az ember test-lélek-szellemből áll. A Biblia felfogásában a szív és a szellem szoros kapcsolatban van egymással az ember személyiségén belül. A szív az emberi személyiség fundamentuma, legbenső lényege, amelyben a test, a lélek és a szellem találkozik. Nem az elménkben hiszünk Istenben, hanem a bibliai értelemben vett szívben.
Tudomány=Iskola, Vallás=Templom.
Mind a kettőnek meg van a helye. Maradjon is ott. Se hittant, se kreacionizmust ne meséljenek az iskolában. Az evolúcióelméletnek nem konkurense a kreacionizmus, tekintettel arra, hogy utóbbi nem is elmélet, de még hipotézisnek is borzalmasan gyenge.
Csak a hívők egy része úgy állítja be, mint ha ezek alternatívák lennének. De nem azok.
Hittanhoz.
Talán annyit érdemes hozzáfűzni, hogy az én vallásos suliban nevelkedett ismerőseim sokkal inkább elutasítják a vallást, mint az átlag. Lehet, ez a megoldás arra, hogy a világ elfelejtse ezt az egészet. Ha megismeri.(tulajdonképp én is azóta vagyok ateista, amióta végigolvastam a Bibliát. Mindekinek magának kell rádöbbenni az egész abszurditására.)
Kérdező, mi a csudának provokálod itt a jónépet???
Feltettél egy értelmetlen kérdést, bármilyen konkrétum, vélemény vagy magyarázat nélkül, és egyetlen kommenttel sem pótoltad a hiányosságokat...
1. Milyen hittanra gondolsz pontosabban? Katolikus, református, evangélikus, baptista, pünkösdi, vagy más keresztény felekezet hitoktatására? Vagy esetleg nem is keresztény vallásbeli hittanra?
2. Milyen keretek között lehetne egyáltalán ilyesmit megszervezni, azon túl, hogy kötelező lenne? Kötelező tantárgyként? Vagy az iskolák szabadon választható óraszámának terhére (ami megintcsak kötelező a tanulók részére), azaz rendes tanítási óra keretei között? Vagy - mivel az óraszámok adottak - óraszám-emeléssel, vagy délutáni kötelező programként? És egyáltalán milyen típusú iskolá(k)ban?
3. Kik tartanák az órákat? A különböző felekezetek lelkészei, hitoktatói, vagy inkább egy gyorstalpaló felkészítés után a tanárok? Fizetésért vagy társadalmi munkában? Lenne meghatározott tananyag, tanterv, tanmenet is, vagy mindenki azt csinálna, amit akar?
Ez csak néhány kérdés, de szerintem világosan rámutatnak arra, hogy mennyire komolytalan a kérdésed; és arra is, hogy mennyi vita lenne egy ilyen "ötletből" bármilyen szinten.
De mindezektől függetlenül azért válaszolok: NEM, nem lenne jó. Semelyik iskolában, semmilyen formában, sehogyan sem. Néhány okot már írtak előttem.
Jelenleg pedig a hitoktatás szabadon választható; sőt, a Közoktatási Törvény szerint minden tanulónak _joga_, hogy az iskolájában a felekezetének megfelelő hitoktatásban részesüljön. Tehát nem kötelessége részt venni hittanon. A hittan órák pedig délután vannak mintegy szakkörként. Természetesen ennek is vannak bizonyos feltételei, pl. minimális létszám. Egy-egy iskolában több felekezet hitoktatása közül is lehet választani jó esetben.
És szerintem ez jól is van így, nem kell kötelezővé tenni semmit.
Kedves #26! Sajnos a kérdésfelvetés nagyon is aktuális. A KDNP hosszabb ideje szorgalmazza, és egyre agresszívebben. Vegyük észre, hogy itt egy szűk és bigott csoport akarja nézeteit rákényszeríteni (már azt sem írhatom, hogy ráerőszakolni, mert többről van szó) az egész társadalomra. Egyáltalán nem véletlenül. Határozottan leszögezném, hogy az erőszakos szűk csoportról beszélek, és nem a becsületes hívők széles rétegéről.
A vallás tanait meg kell ismerni, az az emberi kultúra része. De csak mint kultúrát! Aki ennél többet akar, annak meg kell teremtenie a lehetőségét, és ezt nem szabad gátolni. De ellen kell állni, minden erőszakos térítésnek, legyen az bármi. Ezért kell ismerni többek között a vallást is, mint létező tant.
Szia!
Ha tényleg aktuális, akkor valószínűleg le vagyok maradva. Az a helyzet, hogy már egy jó ideje nem vagyok hajlandó idegesíteni magam a hírekkel, meg a Politika kategóriával sem. :)
Linket tudtok adni erről a KDNP-s agymenésről?
Bár nemrég is volt egy oktatásügyi kérdés itt, a Vallásban, egy hasonlóan sok vitát szító javaslatról: a tanulók testi fenyítésének lehetőségéről; ezt szándékozná visszaállítani vmelyik képviselő; a kérdező linkje egy sima interjú vagy ilyesmi volt. Amíg pedig csak ilyen szinten tart a dolog, addig ezek csak arra jók, hogy a népeknek legyen min rágódniuk és veszekedniük. Mint nyáron a nyelvoktatást érintő elképzelésekről, vagy előtte az új érettségi-rendszerről...
Tudom, hogy mostanában a felsőoktatásban részt vevő hallgatóknak nem tetszett valami (talán az eddig annyira sérelmezett tandíj helyett bevezetendő fizulevonás, ha jól emlékszem); az a terv már elég komoly stádiumban lehetett, hogy októberben tüntettek emiatt Pesten.
Ha már konkrét elképzelések vannak, az már komolyabb ügy; de ez esetben is tisztázni kellene minden kérdést, amit fentebb leírtam, meg még azokat is, amiket nem... Tehát kidolgozni a javaslatot, egyeztetni az érdekeltekkel; ez pedig nem egy párnapos munka, de még csak nem is pár hetes. Aztán az egészről meg kellene győzni a szükséges többséget ahhoz, hogy átverekedjék a parlamenti szavazáson; majd lenyomni a népek torkán. Nem igazán látok rá sok esélyt, hogy kivitelezhető lenne.
Tudom, hogy a Fidesznek 2/3-a van, de nem gondolnám, hogy egy ilyen dolgot bevállalnának. Tudom, hogy sok intézkedésük nagyon népszerűtlen volt még a saját szavazóik között is, mégsem lázadoznak / -tak az emberek. [Vagy csak úgy csendesen... Én pl. nem hagytam zsarolni magam, maradtam magánnyugdíjpénztári tag, pedig több kalkulátorral kiszámolva is magasabb lenne az ígért állami nyugdíj. De nem is rájuk szavaztam. :)]
Szóval, ez volt tavaly az egyik nagy balhé, az Alkotmánybíróság a másik...
De egyre közelebb vagyunk a következő választásokhoz, és szerintem ők is tudják, hogy a többség 3 - 4 évre visszamenőleg már nem emlékszik; vagy ha emlékszik is, de megenyhül; a friss élmények azonban még elevenen élnek az emberekben. Nagyon sok szavazót veszítenének ezzel...
Most így átgondolva az egészet, valószínűleg disszidálni fogok. :)
Mert ha esetleg ismét a Fidesz nyer, és törvénybe iktatják pl. ezt a kötelező vallásoktatást, akkor azért. Ha buknak, és a Jobbik kerülne kormányzásközelbe (akár koalícióban), akkor azért...
Nem is ragozom tovább, majd esetleg ha lesz valami konkrétum.
U. i.: Mi Atyánk, ki vagy a Mennyekben, kérlek, adj már valami normális pártot és kormányt ennek az országnak. Ámen. :)
Nem. Nekem is volt kötelező hittan, és utáltam. Viszont középiskolában amolyan különóraként lehetne vallástörténet. (Nem csak a keresztény vallás). Ha valami szabadon választható, sokkal érdekesebb, mintha kötelező. Főleg, hogyha a gyerek nem is hívő.
Általános iskolában, pláne alsóban meg főleg felesleges. Így annyi sok nehéz dolgot tanulnak a mai kisiskolások, hogy csak meresztem a szemem. Inkább játékos környezetvédelemre és gyalogos-kerékpáros kreszre lenne szükségük. (osztályzás nélkül)
#19: "Én sem hívőnek születtem, számomra is csak később jött világosság a szívembe."
Szerintem meg inkább a sötétség a fejedbe...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!