Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miböl ered a Hús-vét szó?

Miböl ered a Hús-vét szó?

Figyelt kérdés

a húsvét szó a hús vételezéséböl fakadt?


ha Jézus meghal nagypénteken akkor hétfön támadhat csak fel. miért ünnep a vasárnap?


pünkösdkor miért két napig ünnepeljük a szentlélek eljövetelét? (ilyen hosszú az út a mennyböl?)


2008. márc. 20. 15:21
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Húsvét, az azt megelőző időszak, Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott negyvennapos böjt lezárulását jelzi. A böjt után ezen a napon szabad először húst enni. A böjt utolsó hetének neve: nagyhét, a húsvét utáni hét húsvét hete, egyes magyar vidékeken fehérhét – fehérvasárnapig tart.


A húsvét héber neve a pészah. A szó kikerülést, elkerülést jelent, utalva arra, hogy a halál angyala elkerülte a zsidók, bárány vérével megjelölt házait. Innen származik a ritkábban használt angol név, a passover is. A kifejezés az ünnep magyar nevében nem található meg, de Csíkményságon a húsvéti körmenet neve: kikerülés.


Az angol Easter a német Oster szóval együtt keresendő. Őse egy germán istennő, Ostara a tavasz keleti (v.ö. angol East, német Ost) úrnője, ünnepe a tavaszi napéjegyenlőség idején volt.


forrás:

[link]

2008. márc. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A passover-nek semmi köze a mi húsvétunknak. Zsidó vallásban nincs is a mi messiásunk, Jézus. Igaz ez is tavaszra esik nekik de ott az egyiptomi kivonulást ünneplik és nem esznek kenyeret csak pászkát ilyenkor-hmmm milyen fini kajáik vannak ilyenkor.


de miért Húsvét és Pünkösd két napos mostanság?


pünkösdhöz kötödik bármilyen nem keresztény ünnep? mint ugy húsvét nem csak keresztény ünnep hanem a tavasz ünnepe is.

2008. márc. 20. 19:19
 3/10 anonim ***** válasza:
20%
Ki húst eszik, vétkezik.
2008. márc. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A húsvét és a pünkösd zsidó gyökereik miatt kétnaposak. Mivel a Jeruzsálemtől távolabb lévő vidékeken nem tudták az emberek, melyik napra esik (csillagászatilag) a pészak és a sávout, ezért a biztonság kedvéért mind a két szóba jöhető napot megünnepelték.


A pünkösd zsidó gyökere a sávuot, a pészah utáni 50 nap.

2008. márc. 23. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Tovább: "Peszách második napjának reggelén a régi időkben a közösség egymértéknyi - egy omer - árpát vitt a Templomba, hogy köszöntse a föld termékenységének újjáébredését. Az árpa korán érő gabonaféle. Ezzel az omerral az aratás ideje is megkezdődött. Palesztinában csak az árparítus befejezése után ettek az új termésből. A búza mintegy hét héttel később ért be. A judaizmusban ez a periódus, "az omerszámlálás ideje", az egyik legnagyobb időjelképpé lett. Attól a naptól kezdve, amelyen az első mértéknyi árpa a Templomba érkezett, hét teljes hetet számoltak ki. Az ötvenedik napon ünnepelte a nemzet a nyárünnepet, Sávuotot. Megint tömegek zarándokoltak Jeruzsálembe: ezúttal a föld első termését és gyümölcseit vitték áldozatként.


Ezek a tények az ünnep nevét is megmagyarázzák. Sávuot héberül "heteket" jelent. A görög pentekosztesz annyit tesz: "ötvenedik nap"

2008. márc. 23. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

na de ennek mi köze van a húsvéthoz meg pünkösdhöz, mert a zsidók nem ismerik el jézust és nem jézust ünnepelik,

náluk nem halt meg és nem támadt fel, mert nekik nincs is jézusuk. itt meg ez a két nagy ünnep és mindegyik jézushoz kötödik szorosan. akkor?

2008. márc. 24. 07:42
 7/10 anonim ***** válasza:
Tkp a zsidó természetünnepek alakultak át keresztény ünnepekké. Hivatalosan a keresztények Jézust ünneplik húsvétkor, de ennek gyökere a pészahra nyúlik vissza, ugyanez a pünkösddel és sávouttal. Eredetileg a karácsony is pogány (viszont pont nem zsidó) ünnep volt, a téli napforduló okán. Az ünnepek általában régebbiek, mint az őket ünneplő vallások...
2008. márc. 24. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
50%

A pogány istennőt, Ostara-t jelképező húsvéti tojást tojó nyúl is szépen plagizálva lett. Wicca: "Ostara (Easter) a termékenység és az újjászületés szárnyakkal ábrázolt istennője volt. Sok változat közül az a legerősebb, hogy télen egy nyúl adott prémet a didergő és szárnyaszegett Ostarának, aki tavasszal nyúl formában, de mégis madárként tojta meg a tojását. Hm. : )


Semmivel sem ostobább történet, mint a Biblia egészében. "


[link]

2008. márc. 24. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
ez így érthetö, de miért maradt meg a két két nap. van a biblia szerint valami jeletése? pl pénteken meg hal jézus akkor vasárnap?ha csak hétfön támad fel, és a szentlélek eljövetelének miért kettö nap kell, vagy ez már csak megszokás?
2008. márc. 25. 15:42
 10/10 anonim ***** válasza:

A Bibliában, és a Hitvallásban is az áll, hogy harmadnapra. Tehát szombat-vasárnap éjszaka valamikor. A zsidóknál napnyugtakor már a következő nap jött el.

A Középkorban a Hósvét és a Pünkösd is 8 napos ünnep. Sőt tágabb értelemben a Húsvét 50 napos, a katolikus templomokban ma is Húsvéttól Pünkösdig ég a húsvéti gyertya.

2009. jan. 28. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!