Ma miért nem fogadják el sokan az 'egy vallás, egy hit, az egy >vallásos< igazság gondolatát?
Most felejtsük el azokat az érveket, amelyek olyan szélsőségesen destruktív, vagy agresszív emberekre, csoportokra vonatkoznak, akik gyaníthatóan a (kizárólagosnak hitt, és agresszív) világnézetük miatt tesznek borzalmas dolgokat. Mert sok ember rögtön a fanatikusok által elkövetett dolgokra hivatkozik, ha szóba kerül a kérdés, hogy lehet-e EGY (vallásos) igazság.
De ezzel az a baj, hogy erősen mellé nyúlunk, mert az ember egyik alapvető, erényes tulajdonsága, hogy ragaszkodjon az igazához, ha arról meg van győződve, hogy igaz. Mert ha nem is mindenben, de bizonyos dolgokban lehet igaza bárkinek.
A mai elvárások viszont - nekem úgy tűnik - pont a megalkuvó, elvtelen, stb.-stb. (sorolhatnám a cseppet sem erényes jelzöket) gondolkozást éltetik.
Jó ez így szerintetek?
Vallás felől megközelítve: én azokat furcsállom, akik azt nem képesek elfogadni, hogy rengeteg féle vallás és rengeteg féle hit van.
Erény és erkölcs felől nézve: ez erősen szubjektív dolog és általában a társadalom többsége határozza meg, hogy mi számít erkölcsösnek, vagyis elfogadottnak.
És kicsit így van ez az igazsággal is.
Ráadásul minden szentnek maga felé hajlik a keze és ezért tetted fel Te is a kérdést, mert számodra is nehéz elfogadni, ha valami nem úgy van, ahogy azt Te szeretnéd.
Azért a legalapvetőbb emberi értékek mindenhól a világon egyformán értékesek. Még akkor is így van ez, ha olyan esetben, amikor felborúl a rend, mást tartanak egyesek követendő "jónak". Akkor is tudjuk pontosan, mi válna a hasznunkra, és mi a kárunkra.
Kinek ne tetszene pl. Jézus aranyszabálya, miszerint "azt tedd másokkal, amit szeretnél, hogy veled is tegyenek" Nem világos és érthető, hasznunkra váló tanács ez? És tulajdonképpen ebben az egy mondatban szinte benne van minden.
Érdekes, hogy a wiccák( napjaink boszorkányainak vallása) fő jelmondata is hasonló elven alapul:"Tégy meg bármit amit szeretnél, de úgy hogy közben ne árts senkinek és semminek, mert mindent amit adsz, háromszor kapsz vissza!"
És szerintem rosszabb egy pedofil pap, mint egy olyan ember aki nem tagja semmilyen vallási gyülekezetnek, a maga igazát keresi és nem fogadja el, hogy xy vallási vezető ezt mondta, akkor úgy is van, mégis nagyon jó ember, mert nem vallási dogmák, hanem az alapvető erkölcsi és morális értékrend szerint él.
"...én azokat furcsállom, akik azt nem képesek elfogadni, hogy rengeteg féle vallás és rengeteg féle hit van."
Jézus apostolai, sem Jézus sem nézte ezt el. Hiszen kiküldte a tanítványait hogy képezzenek további tanítványokat. Akik kereszténnyé lettek, azelőtt valami más felfogást képviseltek. Más volt a hitük. Az egy Istenben való hit nem eredményezhet két eltérő felfogást, hogy az igaz is legyen egyszerre. Ez nem annak az alapelve hogy a félig töltött pohár víz az félig tele, vagy félig üres.
Vagy van az igazság Istenről, akaratáról, személyéről, vagy van a hazugság, mivel eltér az igazságtól és kész. Ez a mérce a Bibliában van. S mindenkinek ehhez viszonyítva kellene megítélnie pl. imádatának tisztaságát stb.
ez ilyen egyszerű.
Ez van összhangban a Biblia gondolkodásmódjával. S mivel mások ezt nem látják át, azaz a nagy többség, nem fogadják el hogy van egy igaz "hit".
Az egy hithez pedig egy felekezet köthető. Ha van két felekezet, s tanításában egymástól eltér, az már nem egy hit. hogy melyik az igaz, a sok közül, nem kell őket egymáshoz hsonlítgatni, csak a Bibliához, s így megtalálható az az "egy hit", amely az első századi mintára van fektetve.
Nagyon helyesen írta az utolsó válaszadó és nagyon helyesen is indokolta meg. Csak egyetlen igaz vallás létezhet.
Amiben téved, hogy nem egyedül a Szentírással kell összevetni a vallásokat, hiszen a kinyilatkoztatásnak 2 forrása van, a Szentírás és a Szenthagyomány.
"hiszen a kinyilatkoztatásnak 2 forrása van, a Szentírás és a Szenthagyomány."
A keresztények számára hiteles forrásnak számít a Biblia, az Isten helyes imádatára vonatkozó összes információ benne van. Viszont ebben a könyvben nem találtam semmi olyan részt, mely a 'szenthagyományt", mint az Isten "második" kinyilatkozatása azonosítaná.
Ez akkor mi? A mondhat bárki bármit tipikus esete?
Ez olyan, mintha a kresz-szabályokat mindenki a saját hagyományai alapján tartaná csak be, mert a közlekedési szabályokat felülírja a hagyomány.
Felülírja, ezt a szót azért használtam, mert tudjuk, hogy sok olyan hagyomány van forgalomban, amelyik határozottan ellentmond a Bibliának. Pl. a "szentekhez" való imádkozás (mely a Biblia szerint súlyos bűn), mint akik közbenjárók Istenhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!