Miert csupan Mozes koraban lett tiltva a kozeli rokonok kozotti hazassag? Van-e valamilyen logikus (nak tuno) magyarazat?
Igen, a génállomány az idők során folyamatosan sérült, ezért volt lehetséges a korai időkben a testvérházasság is, mert sokkal jobb állapotban volt még az ember. Ugyanis nincs fokozatos fejlődés, hanem lassú szétesés, ahogy az megfelel a második termodinamikai törvénynek is.
Ma már genetikai ténynek számít a tudomány világában is, hogy mindannyian egyetlen ősanyától származunk. És mivel ez így van, ezért az ő gyerekei egymással kellett, hogy házasodjanak. Elég sokféle nép lett egyetlen anyuciból. És mind a testvéreink. Érdekes, nem?
Szia!
A magyarázat a Biblia szemléletében keresendő, amely gyökeresen eltér az általában uralkodó történelemszemlélettől. Az evolúciós felfogás szerint egy folyamatos fejlődés, felívelés jellemzi az emberiséget és annak történelmét, míg a Biblia ennek éppen az ellenkezőjéről, a szüntelen és egyre erősödő hanyatlásról beszél, amelynek kiindulópontja a kezdeti tökéletes állapot volt, és gyökere az erkölcsi hanyatlásban keresendő, de bizonyos vonatkozásokban az anyagi világra is kihat (lásd pl. "Átkozott legyen a föld temiattad... Tövist és bogáncskórót teremjen tenéked..." (I.Móz 3:17-18). Így azok a ma ismeretes rendellenességek, amelyek testvérházasság esetén az utódok genetikusan meghatározott megbetegedései hátterében meghúzódnak (a sérült DNS, amely a különböző örökletes tulajdonságok átörökítésért felelős molekulalánc), minden bizonnyal ismeretlenek voltak egy olyan világban, ahol "minden igen jó" volt, ill.amikor még éppen csak megindult a romlás folyamata a bűnesetet követő időkben.
Mózes idejére - i. e. XV. sz., azaz kb. 2500 évvel a teremtés után később jelenik meg a testvérházasság tilalma, ahogyan az napjainkban is ismert. A Biblia előtt tehát nem ismeretlen a vérfertőzés és az általa hordozott veszély, de arra is utal, hogy ez nem volt mindig így.
Üdv. Péter
Korábban is tilos volt, minden kultúrában az, mi több még az állatok sem csinálják.
"Ma már genetikai ténynek számít a tudomány világában is, hogy mindannyian egyetlen ősanyától származunk."
Félreértetted, csak a mitokondriális DNS-ünk származik egy nőtől (mint ahogyan az Y-kromoszóma egy férfitól, de az 'Éva' és 'Ádám' között vagy nyolcvanezer év különbség van), a többi génünk (ezerszer több) a többi kortárstól származik vegyesen.
"Félreértetted, csak a mitokondriális DNS-ünk származik egy nőtől"
Mit lehet ezen félreérteni? Egyik alkatrészünk egy valakitől származik. Magyarul mindannyiunk ősanyja.
A korokat nem tudom, milyen feltételezések alapján határozták meg, azt nem találtam egyik ilyen írásban sem. De a kormeghatározásokat illetően sok tény mutatja, hogy sötétben tapogatóznak. C14 van a több millió évesnek titulált kőszénben is, pedig rég el kellett volna bomlania. Izokrón mérési módszer a Grand kanyon aljáról vett mintát 270-szer fiatalabbnak mutatta a legfelső rétegből vett mintával.
Szóval a tudomány felfedezte, hogy egy ősanyánk van, a kormeghatározásban valami még nagyon hibás, de ha a fejlődés nem áll meg, akkor ez változni fog.
"Mit lehet ezen félreérteni?"
Mondom én hogy félreértetted :) Ez nem azt jelenti hogy akkor csak egy nő volt a Földön, sőt azt sem hogy a ma élő emberek csak tőle származnak, hanem tőle _is_. Ez olyan mintha egy szigetre kitennél száz nőt és férfit, akkor sok nemzedék múlva mindenkinek ugyanaz lenne a vezetékneve, mert a többinél előbb-utóbb mindenképp előfordul hogy csak lány születik a családban és kihal. A mitokondriális DNS csak női ágon öröklődik, ha csak fiú van akkor az az ág kihal, de persze a többi gént a fiúk gond nélkül továbbadják.
Az időt a mutációs sebességgel állapították meg, az abszolút érték nem is fontos, a lényeg hogy az Éva-szekveciában kétszer annyi mutáció volt mint az Ádámban vagyis vagy nem éltek egy időben vagy a nők gyorsabban mutálódnak. Ha ez utóbbit kimutatod, kapsz egy Nobel-díjat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!