Van jelképes jelentésük a Bibliában a próféták könyveiben feltűnő városoknak pl. Moáb, Tírusz, Szidón, Babilónia stb?
Némelyiknek van, de sok azok közül a próféciák közül már beteljesedett az ókorban, úgyhogy nem mindig egyszerű szétválasztani.
Moáb nem város, hanem egy népnek a neve.
Tírusz és Szidón ókori főníciai városok voltak, ma Libanon területén találhatók.
Babilon mindig a bűn birodalmának vagy a bűn városának, az Isten ellen lázadó birodalomnak a jelképe a Bibliában, "a nagy parázna" (ld. Jelenések 17. rész). Ez kezdetben ténylegesen a Babiloni Birodalomra vonatkozott, de már a keresztény apostoloknál (1 Péter 5:13., Jelenések 17-18.) láthatjuk, hogy azóta a bibliai jelképekben feltehetőleg a Római Birodalmat és Rómát jelenti. Ez azért lehetséges, mert 1) Dániel könyvében csak 4 fenevad (ún. világbirodalom) van felsorolva, és a 4. egyértelműen a Róm. Bir., ugyanakkor ennek királyaként írja le az Antikrisztust, 2) A Jelenések szerint a fenevad "volt és nincs, noha van", ami utalhat arra, hogy ugyan megszűnt a Római Birodalom, de csak részlegesen, és "feltámad", újra összeáll az utolsó időkben, sőt a két prófétai könyv alapján egy világkormány vezetője lesz.
Általánosságban azt lehet mondani, hogy sok népnevet vagy várost ma már nem találunk meg a térképen, de ez nem azt jelenti, hogy azok a próféciák ne teljesednének be, hanem inkább azt, hogy a próféciákban szereplő népek egykori lakóhelye alapján jelöli meg a földrajzi területeket a Biblia. Ezeknek nagy részét ma is be tudjuk azonosítani. Például az Ezékiel 38-39.-ben található, a mai napig be nem teljesedett (tehát a jövőben várható) próféciában találhatunk ilyeneket: Góg, Mágóg, Rós, Mések, Tubál (Ez.38:3), Páras, Khús, Pút (38:5 - a Károl-fordítás itt nem személyneveket, hanem népneveket ír), Gómer, Tógárma (38:6). Ez a rész egy Izrael elleni koalíciós háborút ír le, amiben a "messzi északon" élő Góg nevű fejedelmet említi (aki Mágóg földjén lakik, és Rós, Mések és Tubál fejedelme) vezetőként. Ezeket a területeket a mai Oroszország, Ukrajna, Törökország, Örményország stb. körüli területekkel lehet beazonosítani. (Gómer és Tógárma is a mai Törökország területén élő kis-ázsiai népek voltak.)
Páras, Khús, Pút pedig szintén régi népnevek, a Páras név a Bibliában is sokszor szereplő Perzsa Birodalmat jelenti (mely magába foglalta a mai Irak, Irán, Szíria területét); Khús-t (szó szerint: "fekete") általában a mai Etiópiára vonatkoztatják, de igazából az Nílus felső folyásának területét jelentette, ami lehet Szudán is; valamint ott van még Pút (szó szerint: "íj"), amely észak-afrikai nép volt, ezért ma elsősorban Líbiával azonosítják.
Ezek a népnevek ma azért nem ismerősek, mert nagyon régről származnak, a többségük megtalálható az 1Mózes 10-ben, ahol hosszan fel vannak sorolva Noé utódai, azaz a nemzetek eredete.
Tudom, ez csak egy apró szeletke volt a próféciákból, amire rámutattam, de remélem, így már könnyebben érted benne a jelképes jelentéseket. :)
12:26-osnak: Ez nagyon érdekes, nagyon erős a párhuzam.
"Egy erős angyal felemelt egy akkora követ, mint egy nagy malomkő, bedobta a tengerbe, és így szólt: "Így vettetik le Babilon, a nagy város, egyetlen lendülettel, és többé sehol sem lesz található."
Ez vajon a Japán cunami volt?
A gazdasági válság is felismerhető.
A prófécia végén egyébként arról ír hogy az egész város elpusztul, ez még nem következett be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!