Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Pascal filozófiai istenérve:...

Eric_one kérdése:

Pascal filozófiai istenérve: Azért jobb hinni Istenben és követni, mert ha nincs, azzal kevesebbet vesztek, mint amennyit nyerek vele, ha van. Elgondolkodtató?

Figyelt kérdés
2011. aug. 6. 21:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem hülyeség gí nézve. Jogos az a megjegyzés, mely szerint ha valaki csak ezért hinne Istenben, az jogosan kerülne a pokolra, mert egy számító ember.


A valóság, és a helyes felfogás az (és tudotmmal Pascal is így fogta fel), hogy itt nem egy lehetőség van a szerncsejátékra, amely vagy bejönm, vagy nem. Nem erről van szó; a szerncsejátékban benne vagyunk, ha akarjuk, ha nem, a tétet feltesszük valahová, ha akarjuk, ha nem.

2011. aug. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
68%

Nem elgondolkodtató,hanem sima biznisz az alacsony IQ-val rendelkezők számára,akiket be tudtak ijeszteni ezzel a baromsággal.Kufárkodnak a nemlétező barátjukkal,ahelyett,hogy gondolkodnának.


Próbáltak "betéríteni".Amikor semmi fogást nem talált az illető rajtam (már kínos volt a helyzet számára),ezzel jött elő.Mikor megkérdeztem,tudja-e kinek az érvével próbál cserkészni nem tudott mondani semmit.Képbe hoztam.Azóta se láttam..........

2011. aug. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
64%

> Elgondolkodtató?

Egyáltalán nem.

2011. aug. 6. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Bármilyen furcsa de minden megtérés valahol önérdekű.
2011. aug. 6. 21:29
 5/19 anonim ***** válasza:
26%
Bizony elgondolkodtató. De a mai ember már fütyül erre, csak az élvezetet hajszolja; nem beszélve ez az érv nem logikai, hanem inkább csak úgy irodalmian filozofikus.
2011. aug. 6. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
61%

"Bármilyen furcsa de minden megtérés valahol önérdekű."


- Illetve minden tett. De a keresztények valahogy nem hangoztatják, hogy azért vonzza a hitük, mert a halál után földöntúli élvezeteket várnak. A muszlimok legalább ezt beismerik.

2011. aug. 6. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
77%

Ez a latolgatás amúgy is hamis. Pascal nem számolt azzal, hogy létezhet olyan isten is, aki csak azokat veszi föl a menybe, akik nem hittek benne.

Ennek pont ugyanakkora a valószínűsége, mint az összes többi vallásnak. :)

2011. aug. 6. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

öhmm... de nem lehet "érdekre" hinni!

igaz, hogy jobb hinni.

de attól még sajnos nem fogok tudni hinni benne, mert az előnyösebb....

szóval, ez az "istenérv" kifejezés úgy hangzik, mintha észérvekkel valahogy az ember hirtelen hinni fog, tud. csak azért mert az előnyösebb? így nem lehet. ez ostobaság! :O

2011. aug. 6. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Ez nem filozófia, hanem a magyar valóság :)


F/18

2011. aug. 7. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Vree ***** válasza:
72%

Elgondolkodtató, persze, elgondolkodtató hogy milyen könnyű rászedni egyeseket :)


Pascal nem számolt egy jó pár dologgal:

- feltételezte, hogy az istent nem érdekli hogy valójában hiszel-e - ha csak érdekből mondod hogy igen de közben mást hiszel az neki ugyanolyan jó.

- azt állította, hogy nem vesztesz semmit, ha kiderül hogy tévedsz - pedig egy hittel töltött élet amiért lemondasz sok mindenről, és támogatod az egyházat nem éppen semmi. Még rosszabb, ha kiderül hogy egy másik vallásnak van igaza; ebben az esetben mindent elvesztesz, egy buta fogadás miatt.

- nem vette figyelembe az összes többi vallási lehetőséget, pl. hogy Isten valamelyik más vallást részesíti előnyben, vagy akár a nem-hívőket is. Ez esetben akár még árthatsz hogy akár árthatsz is magadnak azzal, hogy valami olyasmiben hiszel amit Isten nem kedvel. A fogadás esélyei csak akkor működnek ha erősen részrehajlóan értékeled a kereszténység esélyeit az összes többi vallással szemben.

- ami a mérleget a fogadás elfogadása felé dönti, az lényegében mézesmadzag: üdvösség, túlvilági élet, stb., de ezekre nincs bemutatható garancia vagy fedezet. Olyan, mintha valakit úgy próbálnál meg rávenni valami kétes fogadásra, amiben nullához közeli az esélye a nyerésre, hogy egyre nagyobb (akár teljesíthetetlenül magas) jutalmakat ígérsz neki. Kb. a sorsjegyes szerencsejáték is így működik: 200 Ft egy jegyért kidobott pénz, ha tudod hogy végtelenül kicsi az esélye, hogy a te számodat húzzák ki, de ha 10,000,000 Ft a főnyeremény, akkor mindig lesz aki úgy gondolja hogy aránylag nem is sok a pénz az ígért haszonhoz képest, ha esetleg bejön. (Csak azt hagyja figyelmen kívül, hogy minden nyertesre több millió vesztes jut.)

2011. aug. 7. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!