A Siva-hit / Siva-kultusz tényleg ennyire szex-centrikus? (Folytatás lenn)
Azt tudom, hogy a hinduizmuson belül van Brahma (teremtő), Visnu (fenntartó) és Síva (pusztítva megújító).
Mostanában ezeket az irányokat tanulmányozom, és NAGYON meglepett az alábbi oldal:
ahol Síva egy meztelen férfi, de olyan pózokban, hogy rendesen belepirultam!
Tényleg szexközpontú ez a síva irányzat, vagy én értem ezt ennnyire félre tudatlanságomból kifolyólag.
Mi más köze lenne egy meztelen férfinek a hithez?
Mit gondoltok erről?
A vallások nemcsak a hitről szólnak. A hithez magához nem feltétlenül kellene köze legyen "egy meztelen férfinak", de ha tanulmányozod az ősi kultuszokat, vallásokat, azt fogod találni, hogy a szexualitás mindegyiknek szerves része. A férfi mint teremtő erő, a nő mint a termékenység szimbóluma a világ minden táján fontos volt. A kereszténység térhódítása előtt a szexualitás nemhogy nem volt bűn, hanem a világ egyik legtermészetesebb és legszentebb dolgának számított - épp ezért nem meglepő, hogy istenségeket is ábrázoltak kihangsúlyozva a szexualitást.
Emellett a szexuális energiákat át lehet alakítani szellemi energiává (ahogy kb. bármilyen energiát bármilyenné), ezt célozza például a tantra, a jóga és egyéb energetikai gyakorlatok, amelyek arra irányulnak, hogy a Kundalini-kígyó felemelkedhessen az ágyéktól a koronacsakráig.
Szia!
Akkor én most egy nagyon "barbár" módon közelítettem meg, és ugye nyugati mentalitással...
Miközben a Te leírásod alapján a szex-nek egészen más jelentése/értelme volt és van pl. a síva-kultuszban. Vagyis ők nem a fizikai, materialista "hasznot" látják benne, hanem átlényegül...vagy inkább mondjam azt, hogy a nyugati nézet degradálta azt?
Nem tudom másképpen kifejezni most, amit leírtam, de remélem, nálam jártasabb személyek értik és megfelelően ki tudják fejezni.
Köszönöm a választ és érdekelnének még más források ebben a konkrét témában.
Szia,
első vagyok.
Nincs azzal semmi baj, ahogyan megközelítetted a témát, mindenki a saját kulturális hátteréből indul ki: egy keletinek biztosan a mi európai világunk lenne furcsa – pl. az, hogy már szinte semmiben sem látjuk a szentséget, minden profán, szekuláris; vagy épp ellenkezőleg: a kereszténység duális jó-rossz értékrendje szerint meghatározott. A keleti népek és a kereszténység előtti korok ’színesebb’ világa pedig a nyugati ember számára jelent újdonságot.
Node vissza a kérdésedhez: azt írod „Vagyis ők nem a fizikai, materialista "hasznot" látják benne, hanem átlényegül...vagy inkább mondjam azt, hogy a nyugati nézet degradálta azt?”
Úgy gondolom, a tantra művelői egyszerre tekintik fizikai, érzelmi és szellemi élménynek a szexet. Nem hiszem, hogy a fizikai dimenziótól el lehetne szakadni –és nem is lenne érdemes. Egy olyan világban élünk, ahol minden mindennel összefügg, minden mindenre hat. A kiegyensúlyozott szexuális élet hozzájárul az ember fizikai és pszichológiai egészségéhez is – ezt ma már bármelyik modern gondolkodású orvos és pszichológus is elismeri. A szellemi síkon végbemenő változásokat itt, a nyugati világban viszont nem sokan ismerik el – főleg, ha eleve tagadják a fizikai síkon kívüli valóság létét.
Forrásokat konkrétan nem igazán tudok írni neked, mert magam sem vagyok épp a keleti tanok szakértője, de ha olvasol angolul, akkor a sacred-texts.com oldalon a Tantra, a Buddhism vagy a Sacred Sexuality kategóriákban bőséges olvasmányokat találsz.
Ha pedig a szexualitás kissé ezoterikusabb, mégis nyugati megközelítése érdekel, Freud műveit tudom ajánlani.
Remélem, mások tudnak neked konkrétabban is segíteni a saját megközelítéseikkel, forrásokkal... :)
Szia!
Köszi a segítséget! Most már világosabb.
Engem valójában konkrétan a Siva-kultusz, Siva-hit érdekel. Csak meglepett a linkelt oldal tartalma, hogy én ugye egy hitről, stb. szóló oldalt vártam, és olyan képekbe futok bele.
DE most már értem jobban, és már nem is hat durvának. :)
Köszi az ajánlott oldalakat is!
Szia!
Ez egy tantrikus nézőpont. Ők a szexközpontúak.
Mind emellett van Sívának egy lingam formálja is. De!!!!
Talán a legfontosabb dolog amit tudnunk kell, hogy Síva a transzcendencia az elmélyedés a jóga és az anyagi léttől való megszabadulás "adományozója". Tudni érdemes hogy a szexuális örömök hajszolása brutálisan az anyagi léthez kötözik az élőlényt. Ez egy ellentmondásnak tűnik, de csak a nyugati hozzáállásunk miatt. Itt leszögezném, hogy a nyugati nézőpont mára globalizálódott. Ha elmennél Indiába semmi garancia nincs rá, hogy egy ősi és hiteles formájával fogsz találkozni a Síva hitnek. Már csak azért sem mert aki hirdeti magát arról tudhatod hogy nem az. Síva alázatra s önmegtartóztatásra tanít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!