A keresztények miért a vasárnapot ünneplik, holott a szombat lenne a Biblia szerint a "pihenőnap"?
(Tisztelet a kivételnek. )
A tízparancsolatban is szerepel a SZOMBAT. Vagy az is már csak Kilencparancsolat? Pedig ott van, lásd Károli-féle Biblia:
"Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt."
Persze meg lehet szegni, hiszen Máté írásának 12. fejezetében Jézus engedi is ezt, hogy ha a szükség úgy hozza. De az nincs írva, hogy helyette más nap jön a képbe! Pláne nincs szó VASÁRNAPRÓL!!!
Sőt, Jézus kifejti, hogy ő nem megváltoztatni jött a törvényt (pláne nem a Tízparancsolatot). Pl.:
"Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem."
"A törvényt tehát hiábavalóvá tesszük-é a hit által? Távol legyen! Sőt inkább a törvényt megerősítjük."
Ráadásul a korai időszakban a keresztények is a szombatot ünnepelték, nem a vasárnapot!
Miért változtatták meg Isten parancsát az EMBEREK?
Ennek megértéséhez először is tudni kell egy-két dolgot:
Jézus beteljesítette a törvényt (Mt5,17):
"Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem a törvényt vagy a prófétákat; nem azért jöttem, hogy érvénytelenné tegyem, hanem hogy beteljesítsem."
Mit jelent ez?
Egyrészről Jézus azt állítja, hogy Mózes a törvények megfogalmazásakor tekintettel volt a zsidókra, az Isten törvényei valódi lényegének kárára (Mk10,2-5.11-12):
"A farizeusok odajárultak hozzá, s hogy próbára tegyék, megkérdezték tőle: »Szabad-e a férfinak elbocsátani a feleségét?« Ő így felelt nekik: »Mit parancsolt nektek Mózes?« Erre azt mondták: »Mózes megengedte, hogy válólevelet írjunk és elbocsássuk« Erre Jézus azt válaszolta nekik: »A ti keményszívűségetek miatt írta nektek e parancsot.«...
»Aki elbocsátja a feleségét és másikat vesz, házasságtöréssel vét ellene. És ha az asszony elhagyja férjét és máshoz megy, házasságot tör.«"
Máténál egy érdekes többlet információt is kapunk (Mt19,8):
"Mózes a ti keményszívűségetek miatt engedte meg nektek, hogy elbocsássátok feleségeiteket. De ez kezdetben nem így volt."
Kezdetben nem így volt!
Vagyis másrészről a beteljesítés egy tulajdonképpeni visszatérés a lényeghez.
A lényeghez való visszatérésre máshol is felszólít Jézus (Mt23,23-24):
"Jaj nektek, képmutató írástudók és farizeusok, mert tizedet adtok mentából, kaporból és köményből, de elhanyagoljátok a törvény komolyabb parancsait, a jogot, az irgalmat és a hűséget. Ezeket meg kellene tenni, s azokat sem elhagyni. Vak vezetők, akik kiszűritek a szúnyogot, a tevét pedig lenyelitek."
Jánosnál pedig már szóba kerül, hogy önmagában a törvény betartása a lényeg megértése nélkül nem vezet az örök életre (Jn5,39-40):
"Vizsgáljátok az Írásokat, hiszen azt gondoljátok, hogy azokban van örök élet számotokra. Éppen azok tesznek tanúságot rólam; ti azonban nem akartok hozzám jönni, hogy életetek legyen."
Majd kicsit később olvashatjuk, hogy Jézus egy az Atyával, aki a törvényeket adta (Jn10,30):
"Én és az Atya egy vagyunk."
Ezek fényében beszél a szombatról is (Mk2,23-24.27-28):
"Történt ismét, hogy amikor szombaton a vetések közt járt, tanítványai útközben tépdesni kezdték a kalászokat. A farizeusok azt mondták neki: »Nézd, azt csinálják szombaton, amit nem szabad.« Ő így felelt nekik:...»A szombat lett az emberért, és nem az ember a szombatért. Ezért az Emberfia ura a szombatnak is.«"
Vagyis nem a szombaton (és általában a törvényen) van a hangsúly, hanem azon, hogy az Úr napját szenteld meg (vagyis a törvény lényegén)!
De miért pont vasárnap?
A válasz abban rejlik, hogy a keresztények hitében a halál legyőzésének egy perdöntő mozzanata Jézus feltámadása. Jézus a Szentírás tanúsága szerint vasárnap támadt föl (Mk16,1-6):
"Mikor elmúlt a szombat, Mária Magdolna és Mária, Jakab anyja és Szalóme illatszereket vásároltak, hogy elmenjenek és megkenjék Jézust. A hét első napján korán reggel, amikor a nap felkelt, a sírhoz mentek. Azt kérdezték egymástól: »Ki hengeríti el nekünk a követ a sírbolt ajtajából?« Amikor azonban körülnéztek, azt látták, hogy a kő már el van hengerítve. Igen nagy volt ugyanis. Bementek a sírboltba. Jobbkéz felől egy ifjút láttak ülni hosszú fehér ruhába öltözve, és megrémültek. De az így szólt hozzájuk: »Ne féljetek! A megfeszített Názáreti Jézust keresitek? Feltámadt, nincs itt. Íme, itt a hely, ahová tették őt."
A hét első napja a bibliai napszámítás szerint a vasárnap.
Ezek summázásaként a következőket mondhatjuk:
- Jézus rávilágított, hogy a törvénynek nem a betű szerinti értelmezése a fontos, hanem a lényegének az értése és megélése. Így kérdéses esetünkben is nem a szombat, mint nap a lényeg, hanem hogy a héten egy nap legyen, amit az Úrnak szentelnek Isten követői. Az Ószövetségi ajánlás a szombat volt a teremtésből adódóan.
- Jézus (Aki egy az Atyával) vasárnapi feltámadására emlékezve a keresztények már nagyon korán a vasárnapot választották, mint az Újszövetségben a legalkalmasabb napot ennek a törvénynek a megtartására.
Így a vasárnapi ünnepléssel ez a törvény, hogy az Úr napját szenteld meg, nem hogy csorbult volna, hanem az Újszövetségben beteljesedett.
Nagyon szép, amit írtál. Kár, hogy erősen belemagyarázósnak tűnik. :(
1. "Vagyis nem a szombaton (és általában a törvényen) van a hangsúly, hanem azon, hogy az Úr napját szenteld meg"
Ilyen sehol nincs leírva a Bibliában - emlékeim szerint. Ezt a katolikusok tanítják, de valójában nem "Úr napja" szerepel, hanem szombat. Többször is!
Az általam idézett újszövetségi részek elkerülték a figyelmedet. Jézus beteljesíti a törvényt, és megerősíti! Tehát NEM változtatja meg a szombat megünneplését. Tehát ugyan meg lehet szegni, ha negyon muszáj (hoztál is rá példát), de NEM jön be helyette semmilyen más nap. Így ha ünnepelni kell, az CSAK szombat lehet - a Biblia szerint.
Vasárnapról, mint ünnepnapról, pedig SEHOL nincs szó. (A Jézus feltámadásával kapcsolatos idézeted szerint Jézus azt akarta, hogy az ő feltámadását ünnepeljék, mint Úr napját? Nem hinném. Emellett akkor a húsvétnak sem lenne túl sok értelme, ugyebár.)
2. Ha nem szó szerint értelmezzük a parancsot, akkor valójában a Tízparancsolat többi része sem ér semmit. Nem? (Pedig elvileg ez az egyik igen fontos alapja a keresztény tanításoknak.) Tehát mivel a "Ne ölj!"/"Ne lopj!" parancs is egyívású ezzel, így az is megszeghető ezekszerint. Vagy nevezzük csak Kilencparancsolatnak...?
3. "vasárnapi feltámadására emlékezve a keresztények már nagyon korán a vasárnapot választották"
Ha jól emlékszem úgy éppen Nicea után. Tehát császári (EMBERI) parancsra ünneplik a vasárnapot - belemagyarázva, hogy ez Jézus feltámadásának napja.
Érdekes, hogy azelőtt ez nem jutott eszébe senkinek.
Hogy mik vannak...?! :)
Senki nem akarja a keresztények szabadságát elvenni.
Ha valaki megkérdezi, hogy miért iszik a másik ember bort, miközben a vizet hírdeti, azzal sem akarja elvenni a boriváshoz való jogot; egyszerűen csak érdekli a "miért". (És valljuk be, joggal kíváncsi.)
Egy kis info, hogy mióta van vasárnap a mise:
ApCsel20,7:
„A hét első napján azután, amikor egybegyűltünk a kenyérszegésre, Pál beszélni kezdett nekik.”
És a hét első napja a zsidóknál használt naptár szerint VASÁRNAP volt.
Az Apostolok Cselekedeteit Szent Lukács írta a 80-as években (valójában egy könyv volt a Lukács evangéliummal).
Barnabás-levél, 15,8-9. (Kr. u. 74):
"Ezt mondja még nekik: „Újholdjaitokat és szombatjaitokat ki nem állhatom” (vö. Iz 1,13). Látjátok, hogyan beszél: nekem nem a mostani szombatjaitok kedvesek, hanem az, melyet alkottam, melyen mindentől megpihenve, a nyolcadik nap kezdetét hozom létre, azaz egy másik világ kezdetét. Ünnepeljük ezért örömmel a nyolcadik napot, melyen Jézus is feltámadt halottaiból, és megjelent és felment a mennyekbe."
Antióchiai Szent Ignác: Levél a magnésziaiakhoz, 9,1. (Kr. u. 110):
"Ha tehát azok, akik a régi életrendben nevelkedtek, eljutottak a remény újdonságára, ne a szombatot tartsák, hanem éljenek az Úr napja szerint, mely napon felkélt életünk és halála által, amit egyesek tagadnak, mely misztérium által nyertük el a hitet, és ezért tartunk ki, hogy Jézus Krisztus, egyetlen tanítónk tanítványainak találtassunk."
A Niceai-Zsinat Kr. u. 325-ben volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!