A zsidó vallásban miért van olyan nagy szerepe a kántornak, azaz az egyházi énekesnek?
Vallási: Egyházi énekes; templomban orgonáló, istentiszteleten és temetésen rendszerint foglalkozásszerűen éneklő, illetve az éneket vezető személy.
A zsidó is.tentiszteleten MINDEN énekelve van, nincs olyan, hogy egyszerűen felolvasnak valamit. Ráadásul minden ünnepnek, napszaknak, sőt imarésznek megvan a maga sajátos dallamvilága, speciális fordulatokkal, nyitó és zárórészekkel. És ez csak a normál imaszöveg, vannak egyszerűbb közösségi dallamok, amit mindenki énekel, és vannak bonyolult recitativók, amit csak a kántor énekel. Emellett sok helyütt a kántor bonyolítja le a temetést is (ott is kell énekelni), és sokszor ő készíti fel a gyerekeket a bár/bát micvóra, mert ellentétben sok más vallással, a zsidóságban nem a rabbi, hanem a kántor az elsődleges szakembere a liturgiának. Magyarán nem csak nagyobb, hanem teljesen más szerepe is van a zsidó kántornak, mint a kereszténynek.
Apropó, a zsidó kántorok 99%-a nem tud orgonálni, már csak azért sem, mert a hagyományos zsidó i.tentisztelet szigorúan hangszeres kíséret nélküli. Igen, valóban van néhány olyan zsinagóga, ahol van orgona, ez a 19. századi reformmozgalomra vezethető vissza, de ma már a legtöbb ilyen zsinagógában ünnepekkor nem használják, csak koncerteken, ilyenkor hivatásos orgonistát alkalmaznak.
"Indultunk onnan, hogy nem is létezik zsidó kántor"
De igen, van.
"odáig jutva hogy sokkal fontosabb a liturgiában, mint a rabbi."
A rabbi elsősorban tanít, a kántor énekel, "templomi" liturgikus "munkát végez", én így mondanám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!